Kaip BNS informavo viena iš ekspertizės iniciatorių, buvusi Aplinkos apsaugos departamento vadovė, Seimo nario Kęstučio Mažeikos patarėja Olga Vėbrienė, ekspertizę atliko bendrovė „Arbovita ir Ko“, profesionalus arboristas Renaldas Žilinskas. Už ekspertizę sumokėta iš paaukotų lėšų.
„Ekspertizę užsakėme suinteresuotos visuomenės vardu pasinaudoję Želdynų įstatymo nuostata, kad gali visuomenė inicijuoti želdynų ekspertizę surinkusi parašus. Mes realiai suformavom naują teisinę praktiką“, – BNS sakė viena iš ekspertizės iniciatorių, buvusi Aplinkos apsaugos departamento vadovė, Seimo nario Kęstučio Mažeikos patarėja Olga Vėbrienė.
Ką nustatė ekspertai?
Išvadas išplatinusios visuomenininkės O.Vėbrienė ir Joana Staniulionytė teigia, esą nustatyta, jog Vilniuje, J.Basanavičiaus g. 14A, Romaino Gary skvere medžiai auga ne ant pamatų ir ne ant stogo, o augavietėse, dirvožemyje, šalia pastato.
„Tai pagrindinis klausimas, į kurį reikėjo atsakyti, nes būtent prielaida, kad medžiai neva auga ant pamatų ir stogo, todėl yra nesaugotini, buvo spekuliuojama teigiant, kad dėl to neva galima juos kirsti“, – teigia visuomenininkės.
Suinteresuotos visuomenės užsakytos želdinių būklės ekspertizės išvadose teigiama, kad paprastasis klevas, augantis šalia Geležinkelio valdybos pastato, pamatui ir pačiam pastatui neigiamos įtakos nedaro, rekomenduojama izoliuoti vieną nedidelio skersmens šaknį, besiremiančią į dėl pastato nepriežiūros trupantį ir yrantį pamatą. Tai esą neturės įtakos medžio fiziologinei būklei.
Pažymima, kad klevas jau yra pasiekęs savo brandą ir ženkliai nebesiplės, jo polajui trukdo pristatyta laiptų sienelė (nelegalios statybos kultūros paveldo objekte padariniai), būtina ieškoti kito konstrukcinio sprendimo.
Arboristai teigia, kad kaštonai nedaro kritinės įtakos išorinei atraminei sienai (nuo J. Basanavičiaus g. pusės).
Atraminė siena pasvirusi, tačiau ekspertai pažymi, kad tai buvo užfiksuota jau 2012 m.
Jie teigia, kad atraminės sienos prastą būklę lėmė ilgametė kultūros paveldo objekto nepriežiūra. Be to, terasoje suformuotas nuolydis, įrengta kietoji danga (dar padidinusi grunto tūrį ir svorį) ir neveikiantis lietaus drenažas (užsikimšęs latakas) lėmė kritulių vandens kaupimąsi prie statinio ir neigiamą poveikį jam – lietaus ir sniego tirpsmo vanduo suteka prie atraminės sienos, vegetacijos metu didelę dalį drėgmės sugeria ir išgarina ten augantys medžiai, tačiau ne vegetacijos metu drėgmė ir šaltis neigiamai veikia statinį, jis neizoliuotas ir nesutvirtintas, drėksta, skyla, trupa, irsta, griūva.
„Didelė žala kultūros paveldo objektui ir medžiams buvo padaryta pakeitus terasos dangą – terasa užversta statybinėmis atliekomis, užpilta betonu, ant viršaus suklotos plytelės. Tuo metu buvo sužalotas medžių šaknynas, jis liko įspraustas ir užspaustas itin siaurame plote ir neturi jokios galimybės plėstis į terasos pusę, negali pilnavertiškai vystytis“, – teigia ekspertai.
Ką rekomenduojama daryti?
Ekspertai rekomenduoja nedelsiant atlikti medžių augaviečių gerinimo darbus: „iš terasos privaloma pašalinti kietąsias dangas (plyteles ir betono sluoksnį), medžių šaknyną ribojančius betoninius bortelius, statybinį techninį gruntą ir pakeisti jį juodžemiu, atidengti šaknų kaklelius, pašalinti kamienus smaugiančias šaknis, mulčiuoti“. Taip pat rekomenduojama sutvarkyti lietaus kanalizaciją terasoje, mūro konstrukcijas izoliuoti nuo drėgmės ir sąlyčio su medžių šaknynu, atlikti medžių lajų stabilizaciją genint.
Taip pat rekomenduojama kontroliuoti esamų želdinių plėtrą terasoje: nuolat šalinti pensilvaninio uosio atžalas, siekiant kaštonų gerovės rekomenduotina per 5 metus pašalinti dvikamienį kaštoną, augantį viduryje kaštonams skirto siauro plotelio.
Kaštonų eilėje išdygusi pensilvaninio uosio atžala, jos laja taip pat dėl vietos stokos formuojasi netolygiai ir svyra virš J.Basanavičiaus g., šią atžalą siūloma šalinti vardan optimalių sąlygų kaštonams.
Kaukazinei slyvai siūloma suteikti medžio senolio statusą – šis želdinys ypatingas dėl amžiaus, kamieno skersmens, ekologinės vertės.
Išvadose pažymima, kad želdynų ekspertizės išvados pateiktos remiantis Lietuvos teisės aktais, tarptautiniais arboristikos kriterijais ir metodika, įkeltos į https://www.checktrees.com interaktyvų žemėlapį.
Visuomenininkai siūlys kartu su Vilniaus miesto savivaldybės administracija organizuoti viešą renginį, kuriame ketinama išsamiai išdiskutuoti želdinių būklės ekspertizės rezultatus ir sprendinius dėl skvero medžių gerovės.
Savivaldybė: kyla įtarimų
Vilniaus miesto savivaldybė teigia, jog naujausia ekspertizė sudaro pagrindą „įtarti, kad ankstesnis želdinių vertinimas ir paveldosauginė ekspertizė galimai buvo atlikti netinkamai, todėl statybos leidimas buvo išduotas remiantis netinkamomis prielaidomis“.
„Esame dėkingi visuomenės veikėjoms už iniciatyvą organizuojant arboristinę analizę – manome, kad ji gali turėti reikšmingą poveikį prokuratūros pradėtam tyrimui dėl galimo viešojo intereso pažeidimo“, – teigiama savivaldybės komentare.
Ji žada su visuomenės atstovėmis ir toliau koordinuoti veiksmus, siekiant išsaugoti adresu Basanavičiaus g. 14A augančius medžius.
Bendrovė sustabdė darbus
Liepos pabaigoje šimtams vilniečių dėl ketinimo šiame skvere kirsti medžius surengus protesto akciją, pastatų savininkė bendrovė „Dobilo daigas“ pranešė stabdanti darbus R.Gary skvere, lauksianti Vilniaus apygardos prokuratūros ir Kultūros paveldo departamento tyrimų rezultatų.
„Po visuomenei kilusių klausimų ar tikslinga kirsti devynis medžius sostinės J.Basanavičiaus gatvėje esančiame rašytojo Romaino Gary skvere, sklypą nuomojanti bendrovė „Dobilo daigas“ jokių skubių veiksmų nesiims, kol į visus klausimus neatsakys valstybės institucijos, atliekančios tyrimus, taip pat bus organizuojamos nepriklausomos profesionalių arboristų ekspertizės“, – skelbė bendrovė.
Kaip pranešama, įmonė „Dobilo daigas“ 2017 metais įsigijo šiame sklype esančią 38 kv. metrų ploto kavinę, o vėliau išsinuomojo patį valstybinės žemės sklypą.
„Galima požeminės dalies plėtra dokumentuose įtvirtinta dar 1995-1998 metais, mes pastatą įsigijome 2017 metais, turėdami teisėtą lūkestį projektą įgyvendinti. Projektas visuomenei buvo pristatytas 2019 metais, reikalingi leidimai išduoti 2021-aisiais, tuomet jokios reakcijos nesulaukėme“, – sako bendrovė „Dobilo daigas“.
Kaip skelbiama pranešime, nors įmonė turi visus reikalingus leidimus, ekspertizes, remiasi specialistų patvirtinimu, jog medžių šaknys ardo į paveldo objektų sąrašą įtrauktų pastatų dalis, sutinka su papildomomis medžių ekspertizėmis, kurių vieną planuoja visuomenės atstovai, ir kitą – pati bendrovė.
Sostinės Basanavičiaus gatvėje, Romano Gary skvere vilniečiams liepos 19 d. surengus protesto akciją prieš medžių kirtimą, teritoriją nuomojančios įmonės „Dobilo daigas“ atstovai neatvyko, nors tą dieną turėjo surengti viešą projekto pristatymą.
Rezonanso visuomenėje sulaukė bendrovės „Dobilo daigas“ projektas dėl kavinės rekonstrukcijos J.Basanavičiaus g. 14A, nes jame numatoma pašalinti devynis medžius, kurie esą gadina pastatą ir atraminę sienelę.
Šalia šių medžių stovi skulptūra „Berniukas su batu“, skirta pagerbti Vilniuje vaikystėje gyvenusį žinomą prancūzų rašytoją Romaną Kacevą, kūrusį Romaino Gary pseudonimu.
Minėtame pastate J.Basanavičiaus gatvėje yra įsikūrusi kavinė. Ji, kaip ir visas Geležinkelių valdybos pastatų kompleksas, turi kultūros paveldo objekto statusą.