Patekti į mažiau nei 1 proc. kompiuterinės programos atrinktų laimingųjų sąrašą kai kurie lietuviai bando daugybę metų.
Kaip informuoja JAV ambasada Lietuvoje, galimybę laimėti žaliąją kortelę šiemet mūsų šalies piliečiai turėjo nuo spalio 2 dienos.
Nurodoma, kad galutinė data, kuomet dar galima pateikti paraišką – lapkričio 7 dienos 19 valanda Lietuvos laiku.
Visi dokumentai bei instrukcija, kaip pildyti paraišką, pateikiami JAV ambasados interneto svetainėje.
Paraiškos turi būti teikiamos elektroniniu būdu. Ambasada informuoja, kad programoje gali dalyvauti asmenys, atitinkantys pilietybės bei išsilavinimo reikalavimus.
Dalyvavimas programoje yra nemokamas. Laimėtojai atrenkami visiškai atsitiktiniu būdu, todėl vienintelė sąlyga užsiregistravus yra išsaugoti gautą registracijos numerį.
Dalyvis savo vardu registruotis gali tik vieną kartą. Bandantis registruotis kelis kartus ir/ar pateikiantis klaidingus duomenis asmuo pašalinamas iš dalyvavimo loterijoje.
Imigracinės vizos loteriją kasmet siekia laimėti maždaug 20–30 tūkstančių lietuvių skaičiuojant kartu su šeimos nariais.
1990 metais šią programą įtvirtino JAV Imigracijos Įstatymas. Programą administruoja JAV Valstybės departamentas, kasmet suteikiama apie 55 tūkst. vizų. Jos tikslas – atrinkti kandidatus iš šalių, iš kurių per pastaruosius penkerius metus į JAV atkeliavo mažiausiai migrantų, kad būtų paskatintas įvairovės principas.
Nepasitikėkite sukčiais
Įspėjama, kad žaliosios kortelės loterija jau senokai yra tapusi sukčių taikiniu. Vieną tokią istoriją 15min aprašė dar 2017 metais.
Tuomet studentas iš Klaipėdos (vardas ir pavardė redakcijai žinoma) pasakojo, kad jį seniai viliojo perspektyva išvykti į Jungtines Amerikos Valstijas, todėl, kaip pats sakė, jis nuolat „guglino“ apie galimybę laimėti imigracinę vizą į Jungtines Valstijas – vadinamąją žaliąją kortą.
Pasiūlymo ją laimėti jaunuolis sulaukė socialiniame tinkle „Facebook“.
Paspaudęs jį sugundžiusią nuorodą, studentas pateko į USALWS puslapį, kur jam buvo pasiūlyta užpildyti anketą.
„Įrašiau savo vardą, pavardę, nurodžiau telefono numerį. Bet vėliau pamačiau, kad ten prašoma sumokėti pinigus, tad išjungiau anketą, nebaigęs visko pildyti“, – tuomet kalbėjo 15min pašnekovas.
Už galimybę dalyvauti loterijoje, kurioje esą siūloma laimėti žaliąją kortelę metams, buvo prašoma sumokėti 150 eurų. Kaina 3 metams buvo 300 eurų, 5 metams – 400 eurų. Skirtingi pasiūlymai buvo įvardijami kaip „Silver“, „Gold“ arba „Platinum“ variantai.
„Po dviejų savaičių sulaukiau skambučio, telefonas prasidėjo +1, tai amerikietiškas numerio formatas. Moteris kalbėjo angliškai su amerikietišku akcentu, tai tikrai patikėjau, kad skambina iš JAV“, – pasakojo vaikinas.
Jam buvo pasakyta, kad jis laimėjo žaliąją kortelę. Nesvarbu, kad anketos jis taip ir nebuvo baigęs pildyti. Beje, jei anuomet studentas būtų užpildęs visus reikiamus laukelius, sukčiai gautų pakankamai duomenų apie jo banko kortelę, kad galėtų juos išnaudoti atsiskaitymams internetu.
Prasidėjo apklausa.
„Manęs klausė, ar turėsiu pinigų atvykti į JAV, ar man pakaks lėšų, nes jų reikės gyvenimo pradžiai Amerikoje. Taip pat klausė, ar esu vedęs, ar turiu vaikų. Dar teiravosi, ar aš būčiau naudingas Amerikos pilietis“, – prisiminė vaikinas.
Studento taip pat buvo klausiama apie jo ID kortelės numerį, iš jo esą buvo suformuotas specialus kodas, pagal kurį vienintelį vėliau asmuo bus atpažįstamas.
Sukčiai sistemingai artėjo prie savo tikslo – pinigų.
Pirmas tos srities klausimas studentui buvo apie jo turimą banko kortelę.
Pasakęs, kad naudoja „MasterCard“, lietuvis išgirdo, kad reikia įsitikinti, jog ši kortelė tikrai yra veikianti.
Saldžiabalsė pašnekovė paprašė, kad lietuvis padiktuotų kortelės galiojimo pabaigos datą ir trumpą kodą.
„Aš pasakiau, kad čia privatūs mano duomenys ir nenorėčiau jų telefonu diktuoti. Tuomet moteris pasakė, kad yra kita, visiškai saugi linija, ir sujungė mane su kita pašnekove“, – prisiminė studentas.
Naujoji pašnekovė tarsi nebuvo tikra amerikietė – apie tai lietuvis nusprendė iš jos akcento.
Ji paprašė padiktuoti pilną, ilgąjį ant kortelės užrašytą jos numerį. Ne iš kelmo spirtas studentas pasiūlė išeitį: jis nukeliaus į JAV ambasadą Vilniuje ir ten suteiks šiuos duomenis. Tačiau operatorė patikino, kad tokia paslauga Amerikos atstovybėje neteikiama.
Pakartojęs, kad telefonu kortelės duomenų nediktuos, lietuvis išgirdo tokį ultimatumą: arba diktuoji, arba būsi diskvalifikuotas iš žaliosios kortos programos. Jis neprieštaravo ir padėjo ragelį.