Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2019 06 11

Paskutinis D.Grybauskaitės metinis pranešimas: penki svarbiausi akcentai

Kadenciją baigianti prezidentė Dalia Grybauskaitė antradienį Seime skaitė paskutinį savo metinį pranešimą. BNS pristato penkis svarbiausius akcentus.
Dalia Grybauskaitė
Dalia Grybauskaitė / Josvydo Elinsko / 15min nuotr.

1. Įspėjimas dėl dialogo su priešais.

D.Grybauskaitė pabrėžė vertybinę užsienio politiką ir perspėjo nebendradarbiauti su priešiškomis valstybėmis. „Nebrandūs politiniai sprendimai ir pareiškimai dėl bendradarbiavimo su priešiškomis valstybėmis gali tapti šliaužiančiomis grėsmėmis, kurios pavers mus įkaitais, kai reikės rinktis tarp blogai ir pavojinga“, – sakė ji.

Konkrečių valstybių ji neįvardijo, bet tai gali būti vertinama kaip įspėjimas išrinktajam prezidentui Gitanui Nausėdai ir premjerui Sauliui Skverneliui dėl rizikų, kurias gali kelti gilesnis politinis dialogas su Rusija ir Baltarusija.

2. Kritika valdantiesiems dėl „draudimų politikos“.

D.Grybauskaitė perspėjo, kad su laisva visuomene nedera „Tijūno bizūnas ir nurodymai, ką valgyti, kada gerti, kur gydytis ir su kuo susitikinėti“. Ji taip pat sakė įžvelgianti valdančiųjų norą „kontroliuoti žiniasklaidą, teisėsaugą ir visas nepriklausomas institucijas“, politizuoti LRT ir pareiškė, jog parlamente yra per daug „rietenų ir politinio chamizmo“. D.Grybauskaitė pavardžių neminėjo, bet kritika neabejotinai buvo nukreipta į valdančiųjų valstiečių iniciatyvas.

3. Žinutė Gitanui Nausėdai.

D.Grybauskaitė netiesiogiai įspėjo savo įpėdinį Gitaną Nausėdą, kad kai kurie politikai tikėsis tylos ir pritarimo.

„Nors kai kurių politikų svajonė – tylintis ir su viskuo sutinkantis, „dyrpt“ netrukdantis prezidentas, žmonės nori jų interesus, konstitucines ir žmogiškąsias vertybes ginančio vadovo“, – sakė prezidentė. Prezidento ir Europos Parlamento rezultatus ji įvertino teigiamai – pasak D.Grybauskaitės, jie parodė, kad žmonės išmoko „galvoti savo galva, mūsų pasirinkimus vis mažiau lemia oligarchinės įtakos ar pigūs populistiniai pažadai“.

4. Vakarietiška teisinė sistema.

Prezidentė pareiškė, kad Lietuvai pavyko sukurti „išties vakarietišką teisinę sistemą“. Jos teigimu, naujos kartos teisėjai ir prokurorai jau atsikrato ne tik klaninio jungo, bet ir priklausomybės nuo politikų bei senų korupcinių įpročių.

Šiemet teismų sistemą supurčiusio teisėjų kyšininkavimo skandalo ji tiesiogiai nepaminėjo, bet pareiškė, kad „teisėsauga pagaliau išsivadavo iš baimių kažkam neįtikti, atsikratė telefoninės teisės, nustojo dangstyti savus“. Ji taip pat pagyrė Konstitucinį Teismą, vadindama jį „paskutine instancija, stabdančia politinę savivalę“.

5. Mažai dėmesio socialinei apsaugai, švietimui ir sveikatai.

Metiniame pranešime nebuvo konkrečių siūlymų, kaip spręsti socialinės atskirties problemas, gerinti situaciją švietimo ir sveikatos srityse, nepaminėti migracijos iššūkiai.

Prezidentė tik paragino greičiau baigti švietimo reformą ir sukritikavo valdančiuosius dėl „nesibaigiančio eksperimentavimo vaučeriais, pensijų pakopomis, švietimo modeliais, ligoninių mutacijomis ir veidrodinėmis ministerijomis“. Ji taip pat pristatė savo socialinio saugumo kampanijos „Už saugią Lietuvą“ rezultatus.

VIDEO: 15min studijoje – Prezidentės Dalios Grybauskaitės metinio pranešimo ir jos 10-mečio įvertinimas

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų