2019 11 14

Pataisos, naudingos europarlamentarui V.Uspaskichui, nepraėjo parlamento filtro

Seimas užkirto kelią pataisoms, kurios leistų merams, savivaldybių tarybų nariams ir europarlamentarams vesti Seimo rinkimų sąrašus, nors šie net neketina dirbti parlamente. „Prieš“ tokią iniciatyvą balsavo 44 tautos atstovai, „už“ – 11, 37 susilaikė. Nepartinio, „valstiečių“ frakcijoje dirbančio Valerijaus Simuliko teiktų pataisų nepalaikė net bendražygiai frakcijoje.
Valerijus Simulik
Valerijus Simulikas / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

Ketvirtadienį V.Simulikas Seimui pristatė Savivaldybių tarybų rinkimų, Seimo rinkimų ir Rinkimų į Europos Parlamentą įstatymų pataisas. Pagal jas, europarlamentarai, merai ir savivaldybių tarybų nariai turėtų galimybę siekti Seimo nario mandato, nors šios pareigos nesuderinamos – į parlamentą išrinktas asmuo kažkurio mandato turėtų atsisakyti.

To kaina – rinkimų užstatas.

Siekė lygybės

„Lietuvos Respublikos pilietis, turintis pareigas arba mandatą, nesuderinamą su savivaldybės tarybos nario mandatu, moka užstatą, 10 vidutinių atlyginimų, ir jeigu jis laimėjęs mandatą [jo] atsisako, jis netenka šito užstato“, – iš Seimo tribūnos kalbėjo V.Simulikas, pridurdamas, kad tokią pačią tvarką, kokia galioja savivaldos rinkimuose, siūlo taikyti ir per Seimo rinkimus.

O jie – kitų metų spalį.

Luko Balandžio / 15min nuotr./ Roinkimai
Luko Balandžio / 15min nuotr./ Roinkimai

Užstatas, kurio į Seimą išrinktas meras, europarlamentaras ar savivaldybės tarybos narys neatgautų, politiko įsitikinimu, galėtų būti ir didesnis – 10 ar 15, gal 20 ar 30 tūkst. eurų.

Užstato dydis neva – Seimo sprendimas.

Konservatorius Jurgis Razma pasiteiravo V.Simuliko, su kokia partija jis ketina dalyvauti ateities rinkimuose, „kad reikia čia kažkokių žvaigždžių, kurios temptų sąrašą, bet paskui galbūt atsisakytų mandatų“.

„Aš labai atsiprašau, klausimas – ne į temą“, – atsakė Seimo „valstietis“.

„Žmonės nėra akli, gluši

Klausimą uždavė ir vienas V.Simuliko pataisų rėmėjų, „darbietis“ Andrius Mazuronis. Jis teigė, kad Seimo nariai turi išskirtines sąlygas dalyvauti politiniame gyvenime, kai kiti – savivaldybių tarybų nariai, europarlamentarai – politiniame lauke veikia pagal kitą reguliavimą.

Be to, jis pabrėžė, kad išskirtinės sąlygos Seimo nariams buvo nustatytos prieš praėjusius parlamento rinkimus.

Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr./Andrius Mazuronis
Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr./Andrius Mazuronis

„Tikslas yra suvienodinti sąlygas visiems Lietuvos Respublikos piliečiams, nesvarbu, kokiose pareigose jie būtų“, – paaiškino V.Simulikas.

„Ar jums neatrodo, kad eina į rinkimus žmonės, balsuoja žmonės, mobilizuoja visus kitus, ir po to jis (kandidatas – 15min) apsisprendžia kitaip, ar čia nėra žmonių jausmų įžeidimas?“ – parlamentaro teiravosi Seimo „socialdarbietis“ Antanas Vinkus.

V.Simulikas atsakė taip nemanantis: „Manau, žmonės nėra akli, gluši, jie atsirenka.“

A.Kupčinskas: jaučiuosi nepelnytai prisidėjęs

Politikas pateikė pavyzdį, kai šįmet pats dalyvavo savivaldos rinkimuose ir esą viešai deklaravo, jog išrinktas dirbs meru, bet ne savivaldybės tarybos nariu.

V.Simuliko bendražygis Seime „valstietis“ Arvydas Nekrošius teiravosi projektų iniciatoriaus, kuriems konkrečiai europarlamentarams būtų taikomos jo siūlomos „lengvatos“.

„Lengvatos niekam nebūtų taikomos. Tai yra bauda – užstatas“, – nurodė V.Simulikas.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Andrius Kupčinskas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Andrius Kupčinskas

Anksčiau 15min rašė, kad prie V.Simuliko teiktų pataisų aiškinamojo rašto, sprendžiant iš metaduomenų, prisilietė konservatoriaus Andriaus Kupčinsko padėjėja. Tačiau A.Kupčinskas tai paneigė. Apie tai jis prakalbo ir Seimo posėdžio metu.

„Jaučiuosi nepelnytai prisidėjęs prie šio įstatymo projekto, todėl mano patarėja prašė perduoti jums linkėjimus, kad jūs perduotumėt savo patarėjai, kad ji kitą kartą nesinaudotų jos aiškinamuoju raštu ir pirminiais metaduomenimis. Ačiū“, – įspėjo konservatorius.

V.Simulikas su šypsniu veide atsakė, kad tai techniniai dalykai ir ne jo kompetencija.

Paprieštaravo tobulinimui

Seimas, balsų dauguma, atmetė Seimo „valstiečio“ teiktas pataisas – net neleido jų tobulinti.

Kaip pateikimo procedūros metu pasiskirstė parlamentarų balsai, galite patikrinti čia.

Pasirašydami ant įstatymo projektų, palaikymą V.Simuliko pataisoms anksčiau išreiškė beveik visi frakcijos „Lietuvos gerovei“ nariai, keli „socialdarbiečiai“ ir Mišrios Seimo narių grupės atstovai. Iš opozicinių frakcijų – tik trys konservatoriai. Tačiau pasitarę su bendražygiais, du iš jų – A.Kupčinskas ir Algis Strelčiūnas – savo nuomonę dėl pataisų pakeitė.

Ketvirtadienį žurnalistų kalbintas liberalas Eugenijus Gentvilas pareiškė, kad šios pataisos naudingos europarlamentarui Darbo partijos lyderiui Viktorui Uspaskichui. Pastarasis to net nebandė paneigti ir kalbėjo taip, lyg jau būtų nusprendęs vesti partijos sąrašą į Seimo rinkimus.

Daugiau apie tai – čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis