Lietuvos tautinio jaunimo sąjunga (LTJS) Vilniuje, Kaune, Panevėžyje, Šiauliuose ir Klaipėdoje surengė akciją „Už lietuvišką Lietuvą“ – ragino šalies vadovus aklai neklausyti Europos Komisijos sprendimų dėl pabėgėlių priėmimo. Tačiau tokių planų Lietuva prieš porą savaičių jau atsisakė.
Prašo to, kas jau padaryta
„Reikalaujama, kad pagal „pabėgėlių perkėlimo“ programą mes, Lietuvos gyventojai, piliečiai ir tautiečiai perimtume naštą iš kitų ES šalių – priglaustume trečiųjų šalių piliečius, išlaikytume juos, šelptume ir kitaip rūpintumėmės. Gaila, didesnis dėmesys skiriamas į Lietuvą plūstantiems svetimšaliams, nei mūsų pačių, čia jau gyvenančių, problemoms“, – rašoma LTJS pareiškime, kurį akcijos dalyviai ruošėsi įteikti Vyriausybei.
„Iš Europos Sąjungos atėjo prašymas priimti keletą šimtų pabėgėlių. Taip, dar jų neveža, bet mes norim paprašyti Vyriausybės ir kitų insitucijų, kad neklausytų šio prašymo aklai. Nenorim, kad tuos keletą šimtų atvežtų. Suprantam, kad jiems yra sunku, bet už tuos pinigus, kurie būtų išleisti pabėgėliams, būtų galima padėti lietuviams“, – 15min.lt tikino vienas akcijos dalyvių Vitalijus Tamošauskas.
Planavo priimti dvi šeimas
Jungtinių Tautų duomenimis, praėjusiais metais daugiau nei 67 tūkst. žmonių persikėlė per Viduržemio jūrą ir nelegaliai pateko į Europą.
Sulaukusi Maltos prašymo spręsti pabėgėlių problemas, EK birželį pasiūlė pilotinį projektą, pagal kurį valstybės narės priimtų asmenis, Maltoje jau turinčius pabėgėlio statusą. Jame numatyta, kad valstybėms narėms kompensacijos būtų mokamos iš specialaus ES fondo.
Lietuva spalio pabaigoje apsisprendė tokioje programoje nedalyvauti, nors buvo prašoma priimti dvi pabėgėlių šeimas.
2006-aisiais mūsų valstybė jau yra priėmusi šešis Maltoje buvusius pabėgėlius: vieną šeimą iš Etiopijos, kitą – iš Eritrėjos. Šios šeimos Lietuvoje gyvena iki šiol.