Jungtinės Karalystės žiniasklaida neseniai pranešė apie dviejų britų dvylikamečių sukurtą ir svetainėje www.youtube.com rodomą filmą, kuriame mergaitės grasina nužudyti savo mokytoją. Į svetainę įkelta ir keletas esą panašių vaizdelių iš Lietuvos mokyklų. Filmuotoje medžiagoje matyti, kaip moksleiviai šaiposi iš savo mokytojų, keikia juos, o vienas „drąsuolis“ net grasina matematikei išprievartavimu. Pastaruoju vaizdo įrašu jau susidomėjo Kriminalinės policijos biuras (KPB).
Dėl savo mokinių „išdaigų“ viešai aptarinėjami mokytojai stebisi jaunuolių įžūlumu. Šie mėgina teisintis, kad filmuodami įvykius klasėje ir paleisdami vaizdus į interneto platybes esą demaskuoja savo bendraamžių nepadoraus elgesio ir kai kurių mokytojų nekompetentingumo atvejus.
Kitos krašto mokyklos moksleivis neseniai užfiksavo ant stalo sėdinčią bei arbatą geriančią muzikos mokytoją ir įdėjo šį vaizdelį į internetą pavadindamas pedagogę „lope“.
Ieškos pareigūnai
Šiuolaikinės technologijos atvėrė nepagarbaus ir žiauraus moksleivių elgesio su mokytojais pavyzdžius plačiajai visuomenei. Štai viename vaizdelyje užfiksuota, kaip vienos mokyklos anglų kalbos mokytoja metasi nuo vieno mokinio prie kito stengdamasi išaiškinti dalyką. Tačiau šie jai atsikerta keiksmažodžiais ir kelia triukšmą.
Šis atvejis, galima sakyti, yra nekaltas pokštas, palyginti su vaizdo įrašu, kuriame nepraustaburnis mokinys grasina išprievartauti mokytoją. Jame matyti, kaip klasėje sėdintis apkvaitęs vaikinas, susikėlęs kojas ant suolo, pamaiviškai gurkšnodamas gėrimą laido pedagogei bjaurias užuominas apie seksualinius santykius. Vėliau moksleivis taip įsismagina, kad ima riebiai keiktis ir grasinti. LŽ nepavyko išsiaiškinti, kurioje mokykloje įvyko šis incidentas. Tačiau tai veikiausiai padarys policija.
KPB viršininko pavaduotojas Tomas Ulpis po LŽ kreipimosi patvirtino, kad pareigūnai pradės internete paskleistos informacijos tyrimą. „Šiuo atveju galima kalbėti apie baudžiamąją atsakomybę. Mano požiūriu, tokių žiaurių dalykų toleruoti negalima. Jeigu iki šiol mokyklos atstovai nesikreipė, neįsivaizduoju, kas joje apskritai darosi ir kaip gali vykti mokymo procesas. Tvarką, be abejonės, reikia atkurti“, – pabrėžė T.Ulpis.
Išsiaiškina patys
Švelnesniais atvejais mokyklos apsieina be pareigūnų pagalbos ir išpuolius prieš mokytojus išsiaiškina pačiose bendruomenėse.
Štai taip vyko viena pamoka Vilniaus Šv.Kristoforo mokykloje: kelios moksleivės suole sėdi po tris, jų klasės draugas mokytojos žodžius palydi pirštu rodydamas nepadorų gestą. Į mokytojos replikas atsakoma plojimais ir vaipymusi.
Šis įrašas padarytas prieš kelerius metus, filmuko herojai dabar jau dvyliktokai. Pasak sostinės Šv. Kristoforo mokyklos direktorės Aldonos Grušnienės, mokinių pašaipų sulaukusi lituanistė dabar moko jaunesnius vaikus. „Ši mokytoja buvo tik atėjusi pas mus dirbti ir gavusi šią klasę. Problemų būta: ėjome, stebėjome, svarstėme, bet mokytojai nepavyko rasti kontakto. Taip jau dabar yra: mokiniai turi išbandyti mokytojus. Vaikai padykę, bet valdomi“, – pasakojo A.Grušnienė.
Kitos krašto mokyklos moksleivis neseniai užfiksavo ant stalo sėdinčią bei arbatą geriančią muzikos mokytoją ir įdėjo šį vaizdelį į internetą pavadindamas pedagogę „lope“. LŽ pranešus šios ugdymo įstaigos vadovei Albinai Dmukauskienei apie viešai paskleistą medžiagą, ji iškart surado vaizdelio autorių. Keturiolikmetis įrašą ištrynė ir parašė direktorei pasiaiškinimą. Jame paauglys prisipažįsta pasielgęs neapgalvotai, įžeidęs mokytoją, suteršęs jos garbę. „Mokytoja nieko bloga nedarė – aš pats prisigalvojau visokių nesąmonių. Dabar labai gailiuosi, dėl visko esu kaltas“, – aiškino LŽ kalbintas keturiolikmetis.
Dar viename svetainėje www.youtube.com išplatintame filmuke matyti, kaip mokytoja karščiuodamasi aiškina pamoką. LŽ atsekė, kad visa tai vyko Klaipėdos „Ąžuolyno“ gimnazijoje. Nufilmuotoji pedagogė Rima Miknevičienė patvirtino, kad kartais klasėje jai tenka pakelti balsą. „Visko būna, bet kad nufilmuotų – man taip atsitiko pirmą kartą per 20 metų. Nebežinau, ką ir galvoti, ką besakyti šiais laikais...“ – jaudinosi mokytoja. Gimnazija dėl šios filmuotos medžiagos žada aiškintis bendruomenės viduje.
Klasė – tarsi teatras
Internete galima aptikti ir filmuotos medžiagos, kurioje vaizduojamos ne tik patyčios iš mokytojų, bet ir išradingi bei neformalūs jų darbo metodai.
Štai viename populiariausių epizodų iš pamokos, pavadintame „Mokytoja, konkurencija ir mudka“, mokinys Evaldas G. (pavardė redakcijai žinoma) atskleidė savito temperamento lietuvių kalbos mokytojos darbo principus.
Kitas abejotinas pavyzdys užfiksuotas Panevėžyje. Šio miesto Žemynos vidurinės mokyklos istorijos mokytojas Vytautas Matulionis, prieš klasę pastatęs vieną mokinį, naudodamasis juo kaip mokomuoju pavyzdžiu, linksmai aiškina evoliucijos teoriją. „Turėjau pažadinti iš miego mokinius. Tokiais atvejais tenka rinktis: arba rėkti, bartis, moralizuoti, arba suvaidinti spektaklį“, – LŽ sakė mokytojas.
Apibendrindamas internete pasklidusius mokyklų kasdienybės vaizdelius, Švietimo ir mokslo ministerijos (ŠMM) Bendrojo ugdymo departamento direktoriaus pavaduotojas Rolandas Zuoza aiškino, kad mokykloje atkartojami tokie patys santykiai, kokie vyrauja šeimose. „Reikia pripažinti, kad kai kuriose švietimo įstaigose mokiniams ir mokytojams trūksta pagarbos vienų kitiems bei pasitikėjimo“, – sakė jis. ŠMM mokinių ir pedagogų bendravimui gerinti įgyvendina kelias prevencines programas.