Naujo socialinio modelio kontekste kyla gausybė klausimų. Kaip siūlomos naujovės paveiks darbuotojus ir galimybes įsidarbinti? Kokios įtakos tai turės jaunimo nedarbui? Kaip keisis mamų galimybės suderinti darbą ir šeimą? Kaip kis darbo grafikas? Ar bus galimybių uždirbti daugiau?
Kaip siūlomos naujovės paveiks darbuotojus ir galimybes įsidarbinti?
Apie tai kalbėjo Vilniaus universiteto profesorius Tomas Davulis, iLAW vadovaujantis partneris doc. dr. Tomas Bagdanskis, advokatas Rimantas Stanevičius – „Investors‘ Forum“ darbo santykių darbo grupės narys ir Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Darbo departamento direktorė Eglė Radišauskienė.
Dabar, pasak ekspertų, socialinės garantijos neskatina darbo vietų kūrimo, tai lemia aukštą nekvalifikuotos darbo jėgos lygį, mažas pensijas. Naujas socialinis modelis esą neišvengiamas, jis didins valstybės konkurencingumą ir darbingo amžiaus žmonių užimtumą, mažins šešėlį darbo santykiuose.
Pateikiama 10 ekspertų tezių:
1. 85 tūkst. naujų darbo vietų ir iki 7% sumažėjęs nedarbo lygis
Lankstesni darbo santykiai – drąsiau steigiamos naujos darbo vietos. Geresnės darbo pasirinkimo, atlyginimo galimybės. Skaičiuojama, naujasis modelis padėtų sukurti apie 85 tūks. darbo vietų – daugiau nei pusę to, kiek dabar darbo biržose užsiregistravusių žmonių (160 tūkst.).
Estija nuo 2009 m. padidinusi darbo santykių lankstumą, sparčiai padidino užimtumą ir jos nedarbo lygis 2014 m. siekė 7,4 proc. Latviai pernai irgi ėmėsi kurti lankstesnius darbo santykius. Netrukus bus matyti ir pirmieji rezultatai. Lietuvos nedarbo lygis 2014 m. siekė 10,7 proc.
2. Patrauklumas užsienio investuotojams
Dėl siūlomo mažesnio darbo jėgos apmokestinimo, lankstesnio darbo santykių reguliavimo ir lengvatų mažoms įmonėms, tapsime patrauklesne šalimi investuotojams – o tai reiškia naujas darbo vietas, geresnius atlyginimus dėl didėjančios konkurencijos darbo rinkoje.
Kol kas investuotojai kaip pagrindinę kliūtį investuoti Lietuvoje įvardija nelankstų ir šiuolaikiniam laikui nepritaikytą darbo santykių reglamentavimą.
3. Darbuotojams numatyta 60 naujų teisių
Pavyzdžiui, kad auginantys vaiką turi teisę reikalauti dirbti ne visą darbo dieną ir per mėnesį jiems darbdavys privalo suteikti tokią galimybę, o vėliau pageidaujant – grąžinti visą darbo dienos krūvį. Darbo vietos dalijimasis – kai, pvz., du kolegos patys tarpusavyje tariasi, kaip pasiskirstys darbo krūvį, kuriomis dienomis/valandomis kuris dirbs. Teisė mokytis visą gyvenimą (kasmet po 5 d. papildomas atostogų dienas mokymuisi – tokiu būdu užtikrinant žmogaus konkurencingumą darbo rinkoje ir geresnį darbo užmokestį) ir t.t.
4. Lengviau kurti savo verslą, ypač SVV
Siūloma mažinti biurokratinę ir administracinę naštą verslui: tvarkant dokumentus, panaudoti informacines technologijas.
Geresnės sąlygos įvairioms darbo sutartims: terminuotai, laikinojo darbo, darbo vietos dalijimosi. Darbo laiko apskaitą vesti tik esant viršvalandžiams, darbui švenčių dienomis arba poilsio dienomis, kai dirbama ne pagal grafiką.
Mažesnės administracinės sąnaudos, paprastesnė darbuotojų samdymo, o nepasisekus verslui ar prasidėjus krizei – paprastesnė atleidimo tvarka padeda drąsiau kurti daugiau naujų darbo vietų.
Lengvesnė samdymo tvarka paskatins samdyti nuolatiniam darbui – dabar naudojamasi terminuotomis sutartimis, kurių terminas iki 5 metų. Naujame modelyje šį laikotarpį siūloma trumpinti. Kad nebūtų piktnaudžiaujama, bus ribojama terminuotų sutarčių trukmė tam pačiam darbui atlikti – 2 metai, jei skirtingi darbai – 5 metai. Jei terminuota sutartis trunka ilgiau nei 2 metai išmokama išeitinė išmoka, ko iki šiol nebuvo.
5. Geresnės galimybės derinti šeimą ir darbą
Naujasis modelis siūlo lankstesnę darbo santykių ir darbo grafiko sistemą, kuri lengviau leidžia suderinti šeimą ir karjerą, nes darbo laikas derinamas pagal savo poreikius.
Gali būti keičiamos poilsio dienos – tuomet du tėvai gali dalintis vaikų priežiūrą skirtingomis dienomis ir tuo pačiu turėti darbą.
Pagerinamos galimybės įsidarbinti, ypač saugomų darbuotojų grupėms, kurių šiuo metu darbdaviai baidosi dėl didesnių socialinių garantijų – tokiu būdu, darbdaviai lengviau priimtų į darbą mamas, jaunus darbuotojus, darbuotojus neturinčius patirties, neįgaliuosius, pvz., neįgaliųjų dirba tik apie 29 proc., tuo tarpu tikimasi, kad jų užimtumas išaugs iki 36 proc.
Lankstesnio darbo grafiko galimybė. Galimybė derinti darbo ir šeimos įsipareigojimus (pvz.: 3 laisvos dienos per savaitę, darbas iš namų). Būtų skaidriau apskaitomi viršvalandžiai, aiškus ir skaidrus jų apmokėjimas – laimėtų darbuotojas ir valstybė, mažindama šešėlinę ekonomiką.
Be to, lengvesnės sąlygos kurti verslą sumažins emigraciją, daugiau žmonių ryšis kurti verslą čia ir būti arčiau šeimos.