2021 02 15

Pavasaris į Vilnių turės ateiti be įprastinės Kaziuko mugės: pandemija įveikė tradiciją

Tradicinė Kaziuko mugė šiemet neįvyks – ją įveikė COVID-19. Prieš metus mugė buvo surengta, nors Europoje jau fiksuoti šios ligos protrūkiai, o ir Lietuvoje buvo paskelbta apie pirmąjį išaiškintą užsikrėtimo atvejį. Minias žmonių sutraukiantis renginys kritikuotas, vis dėlto buvo nuspręsta jo neatšaukti. Šiemet tokių diskusijų nebebuvo, tačiau visiškai be Kaziuko greičiausiai irgi neliksime.
Tradicinė Kaziuko mugės atidarymo eisena
Tradicinė Kaziuko mugės atidarymo eisena 2020 metais / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

Tradicinės mugės nebus

Kaziuko mugės interneto tinklalapį vis dar puošia užrašas „Neriam į Kaziuką! 2021 m. kovo 5-7 d.“, tačiau tik šiek tiek žemiau skelbiama ir informacija apie tai, kad „atsižvelgiant į COVID-19 situaciją, 2021 m. kovo 5-7 d. Kaziuko mugė neįvyks“.

Vis dėlto kažkokių sumanymų organizatoriai turi ir šiems metams, tik dar neatskleidžia, kas tai galėtų būti – sprendimai kol kas nepriimti.

„Kovo mėnesį Kaziuko mugė tokia, prie kokios jau yra įpratę vilniečiai – neįvyks. Tačiau detalesni sprendimai bus po savaitės, kai jie bus patvirtinti“, – 15min informavo Vilniaus savivaldybės Rinkodaros ir komunikacijos skyriaus ryšių su žiniasklaida specialistas Paulius Vaitekėnas.

Kaziukas – ne vienintelė šventė, vien pastaruoju metu atšaukta ar perkelta.

Nebuvo viešų kalėdinių renginių, prie Katedros aikštės eglės nešurmuliavo kalėdinė mugė, perkeltas ir Vilniaus šviesų festivalis, miestą nušviesti turėjęs per Vilniaus gimtadienį sausio 22-25 dienomis.

Žadama jį surengti po karantino, preliminariai – rugpjūtį.

Sauliaus Žiūros nuotr./Vilniaus šviesų festivalis
Sauliaus Žiūros nuotr./Vilniaus šviesų festivalis

Pernai abejojo, bet surengė

Prieš metus irgi būta dvejonių, ar Kaziuko mugė turi įvykti. Nors pasaulyje ir Europoje jau fiksuota nemažai COVID-19 protrūkių, Lietuvoje tebebuvo fiksuotas tik vienas atvejis (vasario 28 dieną koronavirusas buvo nustatytas prieš kelias dienas iš Italijos grįžusiai moteriai). Tad lauke vykstančią tradicinę Vilniaus mugę buvo nuspręsta surengti.

Sveikatos apsaugos ministerija tuomet rekomendavo vengti masinių renginių, o tuometis ministras Aurelijus Veryga rekomendavo atšaukti visus masinius renginius, nes tai puiki terpė sklisti infekcijoms – ne tik COVID-19, bet ir gripui ir kitoms, tačiau į mugę plūdo minios žmonių.

Organizatoriai paskutinę akimirką atsisakė projektų, kurie turėjo vykti uždarose patalpose, perkėlė juos į miesto aikštes. Iš prekybininkų reikalauta laikytis asmens higienos reikalavimų, turėti dezinfekcinio skysčio.

Po mugės praėjus kelioms savaitėms meras Remigijus Šimašius 15min studijoje sakė nemanąs, kad Kaziuko mugę reikėjo atšaukti, nors kritikos dėl jos rengimo ir sulaukė. Tačiau esą pasekmių nebuvo pajusta.

Kaziuko mugės tradicija kilo iš šventojo karalaičio Kazimiero procesijų, rengiamų nuo 1604 metų.

Ji vyksta kasmet, artimiausią savaitgalį iki Šv. Kazimiero dienos, kovo 4-osios.

Net ir sovietmečiu mugė vykdavo, gal tik ne taip plačiai, kaip iki Antrojo pasaulinio karo ar Lietuvai atgavus Nepriklausomybę.

XX amžiuje mugės tradiciją nutraukdavo tik karai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis