Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti
2014 04 24

Paveldo sargai užsimojo teismų vėzdu prieš Rėkyvos ežero buriuotojus

Prie Rėkyvos ežero esantis jachtklubas ir vaikų sporto mokyklos „Atžalynas“ padalinys, pasirodo, įsikūręs dvarvietės teritorijoje, kuri priklauso kultūros paveldui. Anot paveldosaugininkų, čia pilna savavališkų statinių, o turėtų būti visuomenei patraukli vieta. Buriuotojai klausia, o kas, jei ne buriavimas, traukia žmones į Rėkyvos ežerą?
Rėkyvos pakrantė
Rėkyvos pakrantė / Alvydo Januševičiaus nuotr.

Kultūros paveldo departamentas kreipėsi į Šiaulių apylinkės teismą dėl VšĮ „Šiaulių Žalgirio jachtklubas“ galimai atliktos savavališkos statybos Rėkyvos dvaro sodybos teritorijoje.

Būtent dėl vieno iš joje esančių objektų – medinio namo su įstiklinta veranda – kreiptasi į teismą. Anot paveldosaugininkų, prieš pradėdami šio medinuko statybas, jo statytojai  negavo jų sutikimo statyboms kultūros vertybės teritorijoje vykdyti.

Departamentas rūstauja ir dėl savavališkai pastatytų vagonėlių bei kitų pastatų. Departamento direktorė Diana Varnaitė pareiškė, kad Rėkyvos pakrantė turi tapti visuomenei patrauklia vieta. Tačiau ko reikia visuomenei?

Kiekvienas meras žada, bet pažadų netesi

Nuvykus į vietą, pasitiko Irutė Žičkuvienė – aukščiausio lygio vaikų buriavimo trenerė. Ji treniruoja sporto mokyklos „Atžalynas“ auklėtinius ir organizuoja Rėkyvoje tarptautines regatas.

Tai miesto teritorija. Savivaldybė turi pasirūpinti, kad pakrantė būtų patraukli, žalia, o ne pravažiuojama kaip dabar.

Trenerė pritaria, kad garažų eilė prie ežero – nėra gerai, tačiau problemą siūlo spręsti kompleksiškai: „Tai miesto teritorija. Savivaldybė turi pasirūpinti, kad pakrantė būtų patraukli, žalia, o ne pravažiuojama kaip dabar. Automobilius reikėtų laikyti atokiau - ten, kur dabar dvaro teritorijoje auga žmonių bulvės. Pati laikau inventorių keliuose garažuose – neturime patalpų.“

Prieš keletą metų, kilus gaisrui, sudegė varganas elingas su visu vaikų treniruočių investoriumi. Nuo tada miesto valdžia vis žada pastatyti naujas patalpas, tačiau jaunieji buriuotojai turi suktis savo jėgomis.

Trenerė įsitikinusi, kad nukėlus savavališkai pastatytus garažus niekas iš esmės nepasikeistų. Rėkyvos ežeras yra vienas geriausių buriavimo ir ledrogių sportui Europoje. Anot trenerės, ši vieta gali būti patraukli tik kaip kokybiška buriavimo bazė, o ne pasivaikščiojimo parkas ar paplūdimys.

„Gėda prieš užsieniečius, kurie čia atvyksta į tarptautines ir net pasaulines varžybas, dėl betvarkės ant kranto, tačiau kas ir kur buriuos, jei nebeliks jokios infrastruktūros?“, – klausia trenerė.

Namelis pasitarnauja gaisrų prevencijai

Gintas Aukščionis, VšĮ „Šiaulių Žalgirio jachtklubas“ vienas vadovų, prisimena, kad sausio mėnesį buvo atvykę paveldosaugininkai: „Pačiu negražiausiu laikotarpiu, kuomet ištirpo ledai. Nužvelgė, nusprendė, kas negerai – nė į dokumentus nežvilgtelėjo.“

Namelyje dažnai apnakvyndinami sportininkai, keliautojai. Jis tarnauja ir kaip priešgaisrinis stebėjimo bokštelis.

Įstaigos vadovas nuveda prie namelio, dėl kurio paduotas į teismą: „Čia 45 kvadratų namelis be pamatų – tiesiog užkėlėme jį kranu. Pastatėme legaliai – manau, kad teisme turėsime kuo gintis. Iki tol čia nebuvo jokio paveldo. Jis atsirado vėliau. Iš tikrojo paveldo, manau, yra likę tik dvi akmeninės sienos prie ežero. Mokykla, koplyčia ir kiti pastatai yra kentėję nuo gaisro, perstatyti, pritaikyti.“

Namelyje, anot vadovo, dažnai apnakvyndinami sportininkai, keliautojai. Jis tarnauja ir kaip priešgaisrinis stebėjimo bokštelis. „Nuo jo matyti visas ežeras. Trise paeiliui budime ir stebime, ar kas pakrantėse nekūrena laužų. Vos pamatome žiburėlį, sėdame į specialų katerį ir lekiame gesinti, perspėti. Per trejus metus, kol budime, nekilo nė vieno gaisro. Taip pat prieš porą metų su šiuo kateriu traukėme iš vandens katapultavusį lakūną. Net medalį už tai turiu.“

O kaip dėl garažų eilės? G.Aukščionis pripažįsta, kad tai yra nelegalūs statiniai, stovintys ant savivaldybės žemės: „Savivaldybė ir turi juos sutvarkyti. Garažuose nėra automobilių – tik buriuotojų inventorius. Jie čia stovėjo dar prieš man pradedant dirbti - prieš 30 metų. Šalia kai kurių jau užaugę didžiuliai medžiai.“

„Tegul bus žmonėms blogiau“

G.Aukščionis yra susipažinęs su kitais paveldosaugininkų pastebėjimais dėl pakrantės: „Atvažiuokite penktadienį, kuomet visos valtys bus suleistos į ežerą, kemperis bus išvežtas, malkinė nugriauta, nereikalingi daiktai pašalinti. Pamatysite, kiek žmonių čia bus. Mes esame gyvi.“

Jei kam nepatiks – staigiai nuardysime, tegul bus žmonėms blogiau.

Paveldosaugai užkliuvo mediniai namukai prie pat ežero. Tai persirengimo kabinos. Jomis naudojasi sportininkai per varžybas. „Jei kam nepatiks – staigiai nuardysime, tegul bus žmonėms blogiau.“

G.Aukščioniui peršasi mintis, kad graži vieta palei ežerą kažkam labai parūpo aukštesniuose valdžios sluoksniuose, todėl ir jpaveldosaugininkai tapo tokie aktyvūs.

„Pildomos kažkieno užgaidos. Kito varianto niekaip neįžvelgiu. Kodėl paveldosaugai nerūpi didžiulis mūrinis pastatas, statytas 1983-aisias? Galima siundyti įvairiausias tarnybas, tačiau čia buvo ir bus buriuotojai, nes tai yra vienas geriausių ežerų buriavimui visoje Europoje.“

Vadovo žodžius patvirtino ir panevėžiečiai burlentininkai Tomas ir Egidijus. Egidijus buriuoja per 30 metų. „Rėkyva yra geriausias ežeras buriavimui, todėl čia ir važiuojame. Kažkada daiktus laikydavo viename iš nelegaliai pastatytų garažų, tačiau dabar viskas mums telpa automobilyje“, – sako Egidijus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos