2019 03 26

Pažadėto vaikų darželio savo rajone nesulaukianti moteris: kiek vertas politiko žodis?

Vilniaus savivaldybė pastaruoju metu mėgsta girtis, kad problema dėl vietų vaikų darželiuose išspręsta. Tačiau ne visi tėvai sutinka, jog viskas yra gerai. Vilnietė Violeta tvirtina nesuprantanti, kaip galima sakyti, kad sausį atsidarys darželio priestatas, kai jis ir kovą neveikia. O Verkių seniūnijos gyventojai gali tik stebėti, kad ikimokyklinių įstaigų statybos jų rajone sustojo nepradėtos.
Vaikų darželis „Vandenis“ P.Žadeikos gatvėje, Vilniuje
Vaikų darželis „Vandenis“ P.Žadeikos gatvėje, Vilniuje / Vidmanto Balkūno / 15min nuotr.

Nesulaukia sausį žadėto darželio

Fabijoniškėse gyvenanti Violeta 15min pasakojo labai besidžiaugusi, kad P.Žadeikos gatvėje esantis darželis „Vandenis“ turės priestatą. Ypač – po Vilniaus savivaldybės tvirtinimo savo pranešime spaudai, kad jis duris atvers sausio pabaigoje. „Jau po 2 savaičių apie 100 mažųjų vilniečių galės pradėti lankyti modulinį priestatą prie lopšelio-darželio „Vandenis“ Fabijoniškėse“, – sausio 14 d. rašė Vilniaus savivaldybė.

Tačiau atėjo kovas, o priestatas uždarytas. „Šis straipsnis buvo išplatintas sausį, o dabar yra kovas, vadinasi, praėjo du mėnesiai, bet ar kas nors pasikeitė? Ar vaikai pradėjo lankyti „Vandenis“ priestatą, kaip buvo teigta savivaldybės? Tikrai ne!

Kyla klausimas, ar viešajam asmeniui nėra įpareigojimų dėl viešoje erdvėje skelbiamos informacijos teisingumo. Juk ši viešai paskelbta informacija yra neteisinga, klaidinanti, neatitinkanti tikrovės, bet savivaldybė nėra viešai išplatinusi jokio pranešimo, kuriame būtų paneigta ši informacija“, – piktinosi moteris.

Jos teigimu, su tėvais buvo pasirašytos sutartys, vaikai turėjo pradėti lankyti modulinius darželius dar praeitų metų rudenį.

„Todėl akivaizdu, kad bet kokia informacija, kurią paskelbia savivaldybė ar jos atstovai, yra suprantama tiesiogiai, o jos neteisingumas sukelia tam tikrų pasekmių. Pvz., vietoj to, kad lauktų, kada bus atidarytas modulinis darželis Fabijoniškėse, aš juk galėjau leisti vaiką į kitą darželį ir to nepadariau vien dėl to, kad buvau suklaidinta savivaldybės“, – apmaudą liejo Violeta.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Vaikų darželio „Vandenis“ P.Žadeikos gatvėje, Vilniuje, priestatas
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Vaikų darželio „Vandenis“ P.Žadeikos gatvėje, Vilniuje, priestatas

Darželis įrengtas, bet neveikia

Darželio „Vandenis“ priestatas yra vienas iš dviejų (antrasis – „Strazdelis“ Karoliniškėse), kuriuos savivaldybei vis dėlto pavyko pastatyti. Dar 4 modulinius priestatus prie lopšelių-darželių „Gabijėlė“ (Pašilaičiuose), „Atžalėlės“ (Antakalnyje), „Gintarėlis“ (Verkių sen. Baltupiuose) ir „Medynėlis“ (Karoliniškėse) buvo įsipareigojusi pastatyti bendrovė „Litcon“, tačiau nesulaukusi įsipareigojimų vykdymo sutartis su ja Vilniaus savivaldybė nutraukė.

„Litcon“ žadėjo skųsti sprendimą teismui. Kokia šiuo metu situacija su šia bendrove, Vilniaus savivaldybė linkusi plačiau nekomentuoti. Anot savivaldybės administracijos direktoriaus Povilo Poderskio, „šiuo metu vyksta derybos su restruktūrizuojama bendrove „Litcon“, jos naujaisiais akcininkais ir vadovybe“, o daugiau informacijos jis žadėjo artimiausiu metu.

Paprašyta pakomentuoti skaitytojos skundą Vilniaus savivaldybė teigė, kad Švietimo, kultūros ir sporto departamentas ir darželių administracija nuolat bendrauja su tėvais, aiškinasi jų poreikius ir galimus sprendimo variantus.

Visos grupės jau pilnai įrengtos: savivaldybė pasirūpino naujais baldais, edukacinėmis priemonėmis, žaislais ir kitomis priemonėmis.

„Susisiekus su tėvais mažiesiems vilniečiams buvo pasiūlyta ugdytis pagrindiniame darželio pastate arba šalimais esančiame darželyje, pasinaudoti 100 eurų kompensacija privačiuose darželiuose. Kai kurie vaikai, gavę vietas moduliniuose darželiuose, šiuo metu lanko kitus savivaldybės darželius. Jie galės juos ir toliau lankyti, kol bus baigtos statybos“, – tikina savivaldybė.

Kada bus atidarytas „Vandenio“ modulinis priestatas, savivaldybė vis dėlto taip ir neatsakė: „Vilniaus miesto savivaldybė deda visas pastangas norėdama kuo greičiau atidaryti lopšelio-darželio „Vandenis“ modulinį priestatą. Visos grupės jau pilnai įrengtos: savivaldybė pasirūpino naujais baldais, edukacinėmis priemonėmis, žaislais ir kitomis mokymosi procesui organizuoti reikalinga įranga ir priemonėmis. Apie darželio atidarymo datą visi tėvai bus informuoti.“

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Lopšelis-darželis
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Lopšelis-darželis

Pažadėjo, bet nestato

Naujų darželių laukia ir Verkių seniūnijoje gyvenantys vilniečiai. Šis rajonas išsiplėtė, pridygo naujų daugiabučių Santariškėse, Bajorų kelyje ir aplink. Žadėta, kad čia bus naujų ikimokyklinio ugdymo įstaigų, tačiau statybos įstrigo.

Šiame rajone gyvenantis Paulius 15min piktinosi, kad pernai pradėtos darželio-lopšelio Bajorų kel. 10 statybos net nepajudėjo – kaip sakė jaunas tėvas, „kažkas pakasinėta, pastumdyta, bet nieko panašaus į bent pamatus ar juolab pastatus“. Šiemet taip pat niekas nevyko, bent jau niekas iš aplinkinių gyventojų jokių pokyčių nemato.

Paulius mini ir dar vieną žadėtą projektą: „Prie kito darželio „Gintarėlis“ (Didlaukio g. 35) buvo planuota statyti modulinį priestatą, tačiau į realius darbus taip pat nepanašu – tik tvora aptverta ir viskas. O žadėta abi vietas atidaryti 2019 m. trečią ketvirtį, vėliausiai rugsėjo mėnesį. Registracija į darželius vyksta iki balandžio 10 d., o Bajorų kel. 10 darželio net nėra prie pasirinkimų sąrašo. Klausiau savivaldybės bendruoju paštu, atsakymas buvo „Kai darželis bus pasiruošęs priimti grupes, sistemoje atsiras“. Tačiau per mėnesį jis tikrai nebus pasiruošęs priimti grupių.“

Kaip matau, vien Verkiuose likti be valstybinio darželio gresia keliems šimtams šeimų, – sakė Paulius.

Šeima augina sūnų, tad darželio jiems reikia nuo rugsėjo, o situacija šiuo metu nedžiugina. Paulius sako pasidomėjęs ir paskaičiavęs: „Verkių seniūnijoje ikimokyklinio amžiaus vaikų yra daugiausia visame Vilniuje – 12 proc. Pagal dabar esančius sąrašus, mūsų vaikas į Santariškes yra 212 eilėje iš 441 (patenka 15 vaikų nuo 1,5 iki 3 metų), „Gintarėlyje“ (Didlaukio g. 35) – 194 iš 420 (patenka 45), „Šermukšnėlėje“ (Didlaukio g. 66) – 165 iš 332 (patenka 30). Dar vienas darželis yra „Malūnėlis“ (Žaliųjų ežerų apylinkėse) – ten mūsiškis 43 vietoje iš 115 (patenka 15). Ta eilė kiekvieną dieną juda tolyn, nes registruojasi vis daugiau žmonių.

Kaip matau, vien Verkiuose likti be valstybinio darželio gresia keliems šimtams šeimų (jeigu nebus atidarytas Bajorų kel. darželis ir priestatas prie „Gintarėlio“).“

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Lopšelis-darželis
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Lopšelis-darželis

Visus šiuos Verkių seniūnijoje gyvenančio Pauliaus priekaištus Vilniaus savivaldybė pakomentavo trumpai: „Šiuo metu Verkių seniūnijoje esančiame sklype vyksta lopšelio-darželio statybų parengiamieji darbai. Nuo balandžio 18 d. bus formuojamos naujos grupės. Tėvams gali būti siūlomos ir laisvos vietos artimiausiose Žirmūnų ir Šnipiškių seniūnijose esančiuose darželiuose.“

Didina grupes ir ieško patalpų

Savivaldybė tikina nuolat ieškanti būdų sumažinti laukiančiųjų į darželius eiles. Ir esą jiems pavyksta – vaikai patenka į darželius beveik visi, tik nemažai daliai tai būna ne tie darželiai, kuriuos tėvai norėtų rinktis. Dar vienas būdas padidinti vietų skaičių sugalvotas prieš kelerius metus, kai leista į grupes priimti daugiau vaikų, nei numatoma higienos normose.

Tiesa, tuo patenkinti ne visi. Nacionalinis visuomenės sveikatos centras yra pasakęs, kad tai pažeidimas, kuris turėtų būti ištaisytas. Tačiau Vilniaus miesto savivaldybės tvirtina, kad jos administracijos atliktų vaikų lankomumo ikimokyklines įstaigas tyrimų rezultatai rodo, kad faktinis lankomumas ikimokyklinio ugdymo įstaigose siekia apie 65–70 proc. (lopšelio grupėse vidurkis – 11, 12 vaikų, darželio grupėse – 15, 16 vaikų), todėl kasdien apie trečdalį vietų darželiuose yra neužimta.

Savivaldybė, pertvarkydama turimas patalpas ir įsigydama naujas, įsteigė 5 naujus lopšelius-darželius.

„Kad būtų sumažintas vaikų skaičius grupėse, savivaldybė vykdo kompleksines priemones dėl ikimokyklinio ugdymo plėtros galimybių: efektyviai išnaudojamos turimos savivaldybės patalpos, perkamos ir išsinuomojamos kitos patalpos, pritaikytos ikimokyklinio ugdymo veiklai. Savivaldybė, pertvarkydama turimas patalpas ir įsigydama naujas, įsteigė 5 naujus lopšelius-darželius – „Gluosnis“ (Justiniškėse), „Ąžuolas“ (Žirmūnuose), „Žolynas“ (Antakalnyje), „Giliukas“ (Žirmūnuose), „Malūnėlis“ (Verkiuose) ir „Kodėlčiuko“ skyrių (Šeškinėje). Taip sukurta apie 1100 naujų vietų“, – teigė savivaldybė.

Taip įsigytas pastatas ir Verkiuose (Popieriaus g. 7), kuriame įsteigta nauja ikimokyklinio ugdymo įstaiga „Malūnėlis“, išsinuomotose patalpose Pilaitėje Įsruties g. 30-49 įrengtas lopšelio-darželio „Gilužio“ skyrius, kitose išsinuomotose patalpose Žirmūnų g. 92 įrengtas „Pasakos“ skyrius. Savivaldybės patalpose Trinapolio g. 11 įrengtas „Pumpurėlio“ skyrius, o Minties g. 1 – „Giliuko“ lopšelis-darželis.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Vaikų darželis
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Vaikų darželis

„Bendradarbiaujant su nekilnojamojo turto vystytojais Pilaitėje naujai pastatytame gyvenamajame name įrengtas „Pilaituko“ skyrius. Taip pat savivaldybė sudaro galimybę vaikus ugdyti nevalstybinėse švietimo įstaigose, tėvams mažindama mokestį už vaiko išlaikymą ir skirdama 100 Eur kompensaciją“, – tėvus bando nuraminti savivaldybės atstovai.

Vis dėlto tuos, kurių vaikai atsiduria ilgų eilių gale, nuraminti nėra taip lengva. Laikas, iki kada galima užsiregistruoti į darželį tirpsta, o eilės tik ilgėja, tad patekti į norimas įstaigas šansai mažėja. Savivaldybė tvirtina, kad su tėvais nuolat bendrauja darželių administracija, aiškinamasi jų poreikiai. Tiek, kad tie poreikiai susiję su tuo, ko darželių direktoriai neišspręs.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai