Minint 80 metų nuo Lietuvos partizanų laisvės kovos pradžios, Krašto apsaugos ministerija su Lietuvos šaulių sąjunga masinius partizanų atminimo žygius organizuoja Radviliškio, Kazlų Rūdos, Tauragės, Kauno rajono ir Utenos savivaldybėse.
Bendrai planuojama nueiti 80 kilometrų.
Ši penkių žygių iniciatyva pavadinta „Samaningi kilometrai“, pabrėžiant partizanų kovos specifiką.
„Partizanų takai buvo slapti, tai nepriminė ėjimo pramintu taku, labiau ėjimą miško paklote – samanomis. Samanos yra ilgaamžiškesnės už medžius, todėl mes einame tomis pačiomis samanomis, kuriomis ėjo ir jie“, – teigiama Krašto apsaugos ministerijos pranešime.
„Taip pat partizanai sąmoningai lipo ant samanos, ji padėjo judėti tyliai, jomis buvo apkraunami bunkeriai, slėptuvės. Taigi samana padėjo gelbėti gyvybes“, – rašoma jame.
Šiais metais žygių maršrutai parinkti taip, kad žygeiviai susipažintų su Lietuvos partizanų veikimo rajonais, jų bunkeriais bei kovų vietomis.
„Istorija stiprina mūsų ryšį su valstybe. Labai svarbu kiekvienam Lietuvos piliečiui saugoti istorinę atmintį ir ją perduoti ateities kartoms. Būtent Lietuvos partizanų laisvės kovos mūsų istorijoje turi ypatingą reikšmę lietuviškos tapatybės formavimuisi, grįstą asmeniniu pasiaukojimui aukštesniems idealams – valstybei ir laisvei“, – sakė krašto apsaugos ministras Laurynas Kasčiūnas.
Partizaninis karas prieš Sovietų Sąjungos okupaciją Lietuvoje vyko 1944–1953 metais. Jame dalyvavo ne mažiau kaip 50 tūkst. žmonių, o visame pasipriešinimo judėjime kaip pogrindžio organizacijų nariai, rėmėjai dalyvavo apie 100 tūkst. Lietuvos gyventojų. Šiame kare žuvo per 20 tūkst. partizanų ir jų rėmėjų.