„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2019 09 06

Per gerai, kad būtų tiesa: 32 mlrd. princo dolerių labdarai

Socialiniame tinkle negailima liaupsių milijardieriui Saudo Arabijos princui Al Waleedui bin Talalui, kaip teigiama, nusprendusiam labdarai paaukoti dešimtis milijardų JAV dolerių. Vis dėlto paaukota suma kuklesnė, o ir įsipareigojimų tvirtumas – abejotinas.
Al Waleed bin Talal
Al Waleed bin Talal / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Nuoroda į tinklalapyje vmarkus.lt patalpintą informaciją apie Saudo Arabijos princo ketinimus paaukoti visą turtą feisbuke pasidalino daugiau nei 200 socialinio tinklo vartotojų, o būrys komentatorių gyrė kilnų poelgį.

15min nuotr./Įrašas feisbuko grupėje „Markus Vakaras“
15min nuotr./Įrašas feisbuko grupėje „Markus Vakaras“

Publikacijoje teigiama, kad Al Waleedas bin Talalas ketina savo vardo labdaros fondui paaukoti visą turimą turtą, 32 mlrd. JAV dolerių (27 mlrd. eurų). Palyginti, Lietuvos valstybei funkcionuoti šiemet skirta 13,5 mlrd. eurų.

Publikacijoje teigiama, kad paaukoti lėšas princą įkvėpė vienas „Microsoft“ įkūrėjų Billas Gatesas, kartu su žmona Melinda įkūręs vieną dosniausių labdaros fondų pasaulyje „Bill & Melinda Gates Foundation”.

Pasenę pažadai

2015 m. liepą princas Al Waleedas bin Talalas, faktinio Saudo Arabijos vadovo princo Mohammado bin Salmano pusbrolis, išties pažadėjo visą savo turtą skirti filantropinei veiklai. Apie tai karališkosios Saudo Arabijos šeimos narys pranešė kontroliuojančios įmonės „Kingdom Holding Company“ (KHC), kuriai pats vadovauja, biure. Įvykį nušvietė didžiausios planetos žiniasklaidos priemonės.

Vis dėlto „Forbes“ vertinimu, 2015 m. princo turtas siekė 28 mlrd. dolerių, 6 mlrd. dolerių mažiau nei 2014 m., todėl pažadas atiduoti daugiau turto nei turima jau tuomet kėlė abejonių.

Vmarkus.lt publikacijoje teisingai pažymima, kad Al Waleedas bin Talalas žurnalistams teigė, jog nėra nusprendęs kada ketina paaukoti įvardintą sumą bei tikino, kad „nėra nustatyto laiko termino“, kada pinigai turėtų pasiekti labdaros fondą.

Be to, pažiūrėjus sprendimą pristatančią spaudos konferenciją neaptikome socialiniuose tinkluose cituojamų princo teiginių, esą lėšas jis ketinantis aukoti, nes „negali nusinešti jų į kapą“. Panašu, kad karališkosios šeimos nario žodžio pakoreguoti, siekiant padailinti publikacijoje pateikiamą istoriją.

15min nuotr./Publikacijoje pateikiami teiginiai
15min nuotr./Publikacijoje pateikiami teiginiai

Tiesa, kad princo valdoma įmonę anksčiau buvo investavusi į tokius vardus, kaip „Twitter“, „Amazon“, „21st Century Fox“, „McDonalds“ ar „The Coca-Cola Comapny“. Vis dėlto tai buvo praeityje. Šiuo metu įmonės dėmesys daugiausia sutelktas į Saudo Arabijoje veikiančias įmones.

Pasikeitusios aplinkybės

Publikacijoje taip pat teigiama, kad tokio, 32 mlrd. dolerių, dydžio aukos nėra buvę. Tai nėra tiesa. Princą įkvėpęs B.Gates'as, „Forbes“ duomenimis, paaukojo per 35 mlrd. dolerių. Tuo tarpu fondas, kuriam princas įsipareigojo skirti visą savo turtą „Awaleeed Philantropies“ 2017 m. duomenimis, labdarai buvo išleidęs 4 mrld. dolerių.

2017 m., praėjus dviem metams nuo skambaus princo pažado, viena „Awaleeed Philantropies“ vadovių princesė Lamia bint Majid Al Saud žiniasklaidai teigė, kad fondo metinis biudžetas siekia 200-250 mln. dolerių.

Tais pačiais metais Al Waleedas bin Talalas, kartu su kitais karališkosios Saudo Arabijos šeimos atstovais, buvo sulaikyti ir kalinti sostinėje Rijade įsikūrusiame „Ritz“ viešbutyje. Nors oficialia sulaikymo priežastimi įvardinta korupcija, kaltinimai karališkosios šeimos nariams pateikti nebuvo.

„Scanpix“/AP nuotr./Mohammadas bin Salmanas (dešinėje) susitiko su Jamalo Khashoggi sūnumi
„Scanpix“/AP nuotr./Mohammadas bin Salmanas (dešinėje) susitiko su Jamalo Khashoggi sūnumi

Pasaulio žiniasklaida sulaikymus siejo su dėl kritusios naftos kainos šalį ištikusia recesija. Iš sulaikytųjų buvo reikalaujama prisidėti prie valstybės finansų. Beveik dvejus metus trukusios derybos baigėsi šių metų sausį, kuomet šalies valdantieji pareiškė sulaukę daugiau nei 100 mlrd. dolerių vertės paramos iš sulaikytųjų.

Al Waleedui bin Talalui sulaikymas atsiėjo itin brangiai. „Bloomberg“ vertinimu, KHC vertė krito penktadaliu ir neatsigavo iki šiol. Dėl to princo valdomo turto vertė sumažėjo iki 15,5 mlrd. dolerių. Princo sulaikymo metu KHC pardavė dalį užsienio įmonių akcijų, todėl verslo žiniasklaidoje buvo svarstoma ar Al Waleedas bin Talalas neteko tapti įmonės veidu, neturinčiu realios galios.

Tiesa, kad vmarkus.lt publikacijoje minimas Saudo Arabijos princas įsipareigojo paaukoti 32 mlrd. dolerių. Vis dėlto toks teiginys teisingas buvo 2015 m. Teigti, kad princas paaukojo lėšas negalima, nes tai patvirtinančių duomenų nėra. Negana to, politinės situacijos Saudo Arabijoje pokyčiai rodo, kad įgyvendinti pažadą karališkosios šeimos nariui gali būti per daug sudėtinga.

Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Facebook“ programoje, kuria siekiama stabdyti melagingų naujienų plitimą socialiniame tinkle.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs