Visuomenės nuomonės tyrimą atliko kompanija „Vilmorus“. Tai pirmas tyrimas po dviejų mėnesių pertraukos, nes įmonė apklausų nevykdė per karantiną.
G.Nausėdos rėmėjų gretos mažėja
Birželį atlikto tyrimo duomenimis, Lietuvos prezidentą palankiai vertina 60,1 proc. gyventojų, o nepalankiai – 13 procentų. G.Nausėdos reitingas smarkiai sumažėjo nuo pastarojo tyrimo kovą, kai šalies vadovas sulaukė 74,8 proc. palankių ir 7 proc. nepalankių vertinimų.
„Vilmorus“ vadovas Vladas Gaidys 15min sakė, kad G.Nausėdos reitingas smuko iš esmės dėl dviejų priežasčių.
„Pirmas dalykas, (...) iš jo, matyt, buvo tikimasi daugiau iniciatyvos karantino laikotarpiu, bet krizei vadovavo Saulius Skvernelis ir Aurelijus Veryga“, – tvirtino sociologas.
„Kitas dalykas – prezidentas paprastai yra siejamas su Lietuvos reprezentavimu, tačiau dabar du mėnesius jis buvo karantine. Jo nesimatė nei renginiuose, nei prie šampano taurės“, – pridūrė jis.
Toliau reitingų lentelėje rikiuojasi užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius su 49 proc. palankių (kovą – 51,8 proc.) ir 13 proc. nepalankių (kovą – 13,7 proc.) vertinimų.
Vyriausybės vadovo Sauliaus Skvernelio reitingo karantinas pernelyg nepakeitė. Birželį jį palankiai vertina 42,9 proc., o nepalankiai 29,9 proc. visuomenės. Kovą šie rodikliai atitinkamai siekė 40,2 ir 33,4 procento.
Seimo pirmininko Viktoro Pranckiečio vertinimas per karantiną šiek tiek smuko. Birželį jį palankiai vertino 39,6 proc. gyventojų (43,5 proc. kovą), o neigiamai – 19,5 proc. žmonių (22,8 proc. kovą).
Didžiulio viešo dėmesio per karantiną sulaukusio sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos reitingas reikšmingai nepasikeitė. Birželį jį palankiai vertino 35,8, o kovą – 36,8 proc. apklaustųjų. Nepalankių vertinimų A.Veryga birželį sulaukė iš 39,2 proc. respondentų, o kovą – 39,5 procento.
Tiesa, A.Verygą palankiai vertinančių skaičius 10-čia proc. punktų buvo pakilęs kovą, lyginant su vasariu. Toks pakilimas fiksuotas prieš pat Vyriausybei įvedant karantiną.
Į populiariausių politikų dešimtuką taip pat pateko Kauno meras Visvaldas Matijošaitis, Vilniaus meras Remigijus Šimašius, kurio reitingas per karantiną kiek ūgtelėjo, taip pat krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis, Liberalų sąjūdžio lyderė Seimo narė Viktorija Čmilytė-Nielsen, socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis.
Valdančiųjų „valstiečių“ lyderį Ramūną Karbauskį birželį palankiai vertino 24,8 proc. gyventojų, kovą – 23,9 procento. Nepalankiai birželį jį vertino 53,1 proc. respondentų, o kovą – 54,7 procento.
Opozicijos lyderis, konservatorių vadovas Gabrielius Landsbergis birželį sulaukė 23,4 proc. teigiamų (kovą – 28 proc.) ir 49,7 proc. neigiamų (kovą – 44,5 proc.) vertinimų, tad jo reitingas taip pat šiek tiek smuko.
Status quo partijų reitinguose
Sociologinio tyrimo rezultatai rodo iš esmės nepakitusią situaciją partijų reitingų lentelėje.
Už Tėvynės sąjungą-Lietuvos krikščionis demokratus rinkimuose birželį balsuotų 14,3 proc. apklaustųjų. Kovą už juos būtų balsavę 17 procentų.
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungą palaikytų 13,4 proc. žmonių (kovą –12,4 proc.), o socialdemokratus – 9,1 proc. apklaustųjų (kovą – 8,3 proc.).
Ketvirta lentelėje yra Darbo partija, ją palaikytų 4,6 proc. gyventojų (kovą – 5,1 proc.), penktoje vietoje yra Liberalą sąjūdis su 4,3 proc. (kovą – 3,5 proc.) palaikymu.
Toliau populiariausių partijų dešimtuke rikiuojasi jau likviduota „Tvarka ir teisingumas“ (sujungus ją su „Laisvės sąjunga (liberalais)“ įsteigta „Laisvė ir teisingumas“), taip pat Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga, Lietuvos socialdemokratų darbo partija, Laisvės partija ir Centro partija – Gerovės Lietuva.
Dar 42,6 proc. apklaustųjų nurodė nedalyvausiantys rinkimuose, nežinantys, už ką balsuotų, arba apskritai neatsakė į klausimą apie palaikomą partiją. Kovą tokių buvo 41,4 procento.
„Vilmorus“ naujausią visuomenės apklausą atliko birželio 5–13 dienomis. Iš viso apklausti 1020 Lietuvos gyventojų.