„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2020 06 02 /11:06

Per pandemiją didelės dalies medikų pajamos ženkliai sumažėjo, teigia gydytojų atstovai

Per pandemiją didelės dalies medikų pajamos mažėjo, nepaisant didintų atlyginimų ir numatytų priedų dirbantiesiems su COVID-19 pacientais, teigia gydytojų atstovai.
Živilė Gudlevičienė
Živilė Gudlevičienė / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

„Tokiose aplinkybėse, kai žmonės negali dirbti keliose darbovietėse, jų pajamos ženkliai sumažėjo, nors turėjo didėti“, – antradienį per susitikimą su opozicine Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų sąjungos frakcija sakė Lietuvos medikų forumo pirmininkas Valdas Pečeliūnas.

Ir jis, ir Medikų sąjūdžio pirmininkė Živilė Gudlevičienė tvirtino, kad finansiškai gydytojai labiausiai nukentėjo dėl sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos sprendimo, praktiškai užkirtusį kelią gydytojams dirbti keliose įstaigose.

„Darbo ciklais įvedimas sukėlė didžiulę problemą, žmonės nebegali išvažiuoti dirbti, be to, kiekviena įstaiga tą įsakymą traktuoja savaip. Suderinti vieno žmogaus darbą tarp skirtingų įstaigų praktiškai neįmanoma“, – teigė V.Pečeliūnas.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Valdas Pečeliūnas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Valdas Pečeliūnas

„Popieriuje toks darbas yra labai įmanomas. Sudėlioji 12 valandų vienoje darbovietėje, po dviejų savaičių sudėlioji 12 valandų kitoje darbovietėje. Tikrai viskas gražiai atrodo popieriuje, bet pabandykite tą įgyvendinti fiziškai. (...) Atidirbus dvi savaites po 12 valandų vienoje darbovietėje, dar reikalaujama išeiti į saviizoliaciją, pasidaryti PGR tyrimus ir, jeigu jie neigiami, toliau tęsti darbą. Realiai to padaryti neįmanoma“, – sakė ir Ž.Gudlevičienė.

Jos teigimu, ministro įsakymas dažnoje gydymo įstaigoje priimamas ne kaip rekomendacija, o draudimas.

„Tai interpretuojama ne kaip rekomendacija, o draudimas“, – teigė ji.

Pasak V.Pečeliūno, šiuo metu gydytojai kalba ne apie kovą su COVID-19, o apie šį sveikatos apsaugos ministro įsakymą.

„Tas nekonkretumas ir intervencija į medikų darbo santykius sukėlė didžiulę sumaištį“, – sakė jis.

Medikų forumo vadovo teigimu, didžioji dalis gydytojų dirba ne vienoje darbovietėje.

Jis pabrėžė, kad netrukus gydytojų stygių pajus pacientai.

Ž.Gudlevičienės teigimu, ministro įsakymas dažnoje gydymo įstaigoje priimamas ne kaip rekomendacija, o draudimas.

„Manau, kad po mėnesio ar dviejų bus ne tik skundai pacientų, bet ir prasidės rimtos problemos dėl sveikatos. Matau pacientus, kurie blaškosi, negauna reikiamų paslaugų, nežino, kada jų gydytojas dirbs, kada įstaiga teiks paslaugas“, – sakė V.Pečeliūnas.

Gydytojų atstovų teigimu, laikydamiesi privalomų saugumo reikalavimų dėl koronaviruso gydytojai gali priimti gerokai mažiau pacientų nei anksčiau, dėl to irgi formuojasi eilės.

„Jau dabar užrašinėjame pacientus konsultacijoms rugsėjo, spalio ar net lapkričio mėnesiais“, – sakė Ž.Gudlevičienė.

Medikų sąjūdžio vadovė ironizavo, kad rajoninių ligoninių, poliklinikų vadovai savo ruožtu turėtų rekomenduoti pacientams sirgti ciklais.

„Pavyzdžiui, Molėtų ar Utenos ligoninėje turėtume nėščioms moterims liepti pastoti ciklais: pastokite tą savaitę ir ateisite konsultacijai būtent tą savaitę, nes tada turėsime akušerį ginekologą specialistą savo ligoninėje“, – sakė ji.

Ž.Gudlevičienės teigimu, gydytojų pajamos mažėjo ir dėl to, kad dėl koronaviruso jie suteikė mažiau paslaugų, negauna priedų, pavyzdžiui, už profilaktinius tikrinimus ir pan.

„Šeimos gydytojų profesinė sąjunga skaičiavo, kiek netenkama pajamų. Bemaž 30 proc. pajamų gydytojai neteko“, – sakė Ž.Gudlevičienė.

Ji taip pat atkreipė dėmesį, kad dėl kontaktų su COVID-19 ligoniais turėję izoliuotis medikai negavo 100 proc. nedarbingumo, dalies jų pajamos mažėjo ir dėl šios priežasties.

Pasak medikų organizacijų vadovų, saugumo problemas gydymo įstaigose turėtų spręsti ne papildomi draudimai, o tinkamai naudojamos apsaugos priemonės.

„Kiekvienoje įstaigoje laikantis reikalavimų, iš tiesų gali darbuotojas dirbti taip, kaip dirbo anksčiau“, – antradienį Seime sakė Ž.Gudlevičienė.

V.Pečeliūnas pabrėžė, kad netrukus gydytojų stygių pajus pacientai.

Gegužės viduryje sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga pasirašė sprendimą, kad medikų, dirbančių ir kitoje asmens sveikatos priežiūros įstaigoje, kai šie turi tiesioginių kontaktų su pacientais, darbas „gali būti organizuojamas ciklais arba darbdavio patvirtintu suderintu darbo grafiku“. Kartu pažymima, kad darbo organizavimo būdas turi užtikrinti „minimalius darbuotojų tarpusavio kontaktus, darbuotojų ir pacientų saugą bei kontaktų atsekamumą, užtikrinant kryžminės taršos prevenciją“.

„Ciklas suprantamas kaip einamojo mėnesio darbo valandų skaičių apimantis darbo epizodas, nepertraukiamai vykstantis vienoje asmens sveikatos priežiūros įstaigoje“, – rašoma A.Verygos sprendime.

A.Veryga anksčiau yra siūlęs, kad medikai dirbtų tik vienoje gydymo įstaigoje, siekiant taip sumažinti koronaviruso plitimo riziką. Nesulaukęs medikų organizacijų pritarimo, jis tuomet įpareigojo medikus deklaruoti, kur dirba.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs