„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2019 07 24

Perpildytų vaikų grupių darželiuose netoleruos: vargina triukšmas, plinta ligos, trūksta higienos

Perpildytos vaikų grupės tampa ne tik Vilniaus, bet ir daugelio Lietuvos savivaldybių rūpesčiu. Beveik ketvirtadalyje (24,4 proc.) tikrintų ugdymo įstaigų, vykdančių ikimokyklinio ir (ar) priešmokyklinio ugdymo programas, perpildyta bent viena grupė. Taip pat rasta ir daugiau veiklos pažeidimų: įstaigos neturi leidimų-higienos pasų, nesilaikoma juose nurodytų sąlygų, nesaugios žaidimų aikštelės, per dideli tarpai tarp laiptų turėklų, neaptvertos darželių teritorijos, neužtikrinimas reikiamas sanitarinių įrengimų skaičius ir pan.
Lentvario vaikų darželyje „Šilas“ kontrolieriai tikrino maitinimo kokybę
Vaikų darželyje. / Vidmanto Balkūno / 15min nuotr.

Tai didina užkrečiamųjų ligų išplitimo riziką, gali lemti didesnę traumų tikimybę bei turėti kitų neigiamų pasekmių vaikų sveikatai.

Tokią situaciją atskleidė Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) penkiasdešimt dviejose šalies savivaldybėse atliktas vaikų ugdymo įstaigų vertinimas, kurio metu patikrintos 484 įstaigos, t. y. beveik pusė visų ikimokyklinio ir (ar) priešmokyklinio ugdymo programas vykdančių įstaigų iš veikiančių 1081.

Į tikrinimą pateko įstaigos, kurios yra 2019 m. periodinės kontrolės plane, ir tos įstaigos, kurios neturi leidimo-higienos paso.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Spaudos konferencija apie perpildytas grupes vaikų darželiuose
Luko Balandžio / 15min nuotr./Spaudos konferencija apie perpildytas grupes vaikų darželiuose

Ministras ne juokais sunerimęs

Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos teigimu, tyrimo atskleista situacija kelia nerimą, todėl iškart po gautų rezultatų inicijuotas Valstybinės sveikatos reikalų komisijos prie Vyriausybės posėdis.

Gaila, bet pastaruoju metu vis dažniau girdime apie „sugrįžtančias“, jau seniai pamirštas ligas.

„Su Vyriausybės deleguotais atstovais apie tai daug kalbėjome. Juk tai visų mūsų bendras rūpestis, nes nuo to priklauso vaikų sveikata. Svarbu suprasti, kad tik visiems sąžiningai laikantis higienos normose nustatytų taisyklių galime sumažinti užkrečiamųjų ir infekcinių ligų pavojų.

Gaila, bet pastaruoju metu vis dažniau girdime apie „sugrįžtančias“, jau seniai pamirštas ligas, tokias kaip skarlatina, tymai, kitos infekcinės ligos. Jų galima išvengti, laikantis tam tikros tvarkos ir taisyklių. Juk jos nustatytos ne šiaip sau, o kad suvaldytume klastingų ligų plitimą ir atsinaujinimą. Deja, ne visos ligos valdomos skiepais“, – sako ministras A.Veryga.

Todėl, ministro teigimu, susitikus su visomis atsakingomis pusėmis išanalizuoti tiek anksčiau svarstyti, tiek galimi nauji perpildytų grupių problemos sprendimo būdai. Sutarta, kad Lietuvos savivaldybių asociacija (LSA) vykdys prognozinį vaikų skaičiaus planavimą, o NVSC – stebės šį procesą.

Savivaldybės turės kuo greičiau spręsti šį klausimą, o mes pasirengę padėti.

„Labai svarbu, kad planuojant būtų atsižvelgiama ir į specialiuosius poreikius turinčius vaikus. Tai ypač jautri grupė. Vėliau būtų galima kreiptis ir į Lietuvos verslo darbdavių asociaciją dėl privačių darželių steigimo darbovietėse bei ieškoti galimybių teikti finansinę paramą iš Nacionalinės pažangos programos ir Europos Sąjungos struktūrinių fondų“, – teigia ministras A. Veryga.

Jis akcentavo, kad higienos norma tikrai nebus keičiama, todėl savivaldybėms rekomenduoja ne laukti kokių nors nuolaidų iš ministerijos, bet planuoti vaikų skaičių ir kurti strategiją, kaip spręsti opią problemą.

Aplaidumą grindžia gera valia

Perpildytos grupės fiksuotos net 67 proc. tikrintų Kauno savivaldybės vaikų ugdymo įstaigų, vykdančių ikimokyklinio ir (ar) priešmokyklinio ugdymo programas, 43 proc. – Tauragės, 42 proc. – Alytaus, po 33 proc. – Marijampolės ir Utenos, 25 proc. – Telšių, 19 proc. – Klaipėdos, 16 proc. – Šiaulių savivaldybių tikrintų įstaigų.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Algirdas Šešelgis
Luko Balandžio / 15min nuotr./Algirdas Šešelgis

Sveikatos apsaugos viceministras Algirdas Šešelgis pažymi, kad Lietuvos higienos normos sveikatos saugos reikalavimų privalo laikytis visi ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo paslaugų teikėjai, jų steigėjai bei pagal kompetenciją kontrolę vykdančios institucijos.

„Vaikų grupių formavimas yra savarankiška savivaldybės funkcija, tačiau tai nereiškia, kad savivaldybė gali nepaisyti aukštesnės galios teisės aktų reikalavimų.

Visi tampa ne tokie dėmesingi, atsiranda daugiau streso ir suirzimo.

Savivaldybės, siųsdamos vaikus į grupes, privalo užtikrinti, kad bus vykdomi visi teisės aktų reikalavimai. Šiandienė situacija rodo, kad arba savivaldybės dirba aplaidžiai, arba mano darančios gera, taip pro pirštus žiūrėdamos į vaikų perteklių grupėse.

Pasekmės gali būti liūdnos, tačiau tikiu visų pusių geranoriškumu ir suinteresuotumu: savivaldybės turės kuo greičiau spręsti šį klausimą, o mes pasirengę padėti“, – pabrėžia viceministras.

Problemų neišsprendžia net teismai

NVSC Vilniaus departamento direktorės Rolandos Lingienės teigimu, perpildytų vaikų grupių problema žinoma seniai.

„Jau ne vienus metus NVSC imasi visų įmanomų veiksmų perpildytų grupių problemai vaikų ugdymo įstaigose spręsti. NVSC ėmėsi visų galimų administracinių priemonių. Tačiau kreipimaisi į teismus nesprendžia problemos dėl neteisėtų savivaldybių tarybų sprendimų.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Rolanda Lingienė
Luko Balandžio / 15min nuotr./Rolanda Lingienė

Kol paskelbiamas teismo sprendimas, baigiasi ir mokslo metai arba pasikeičia pati taryba. Tad siekiant užtikrinti saugią aplinką, kurioje vaikai leidžia laiką, yra ugdomi ir žaidžia, būtini sisteminiai pokyčiai“, – įsitikinusi R.Lingienė.

Vargina ligos ir triukšmas

Pasak Vaikų ligoninės Pediatrijos centro vadovės prof. dr. Odilijos Rudzevičienės, ikimokyklinis ir priešmokyklinis laikotarpis itin svarbus vaiko sveikatai, nes tuo metu formuojasi žmogaus imuninė sistema, daugeliui ji galutinai susiformuoja 5–7 metų amžiaus.

„Tikėtina, kad perpildytose darželio grupėse vaikų, turinčių virusinių kvėpavimo takų ligų ir platinančių virusus, bus daugiau, ir sveikam vaikui tokioje virusų koncentracijoje tikimybė užsikrėsti išaugs kelis kartus.

Daug problemų galėtų išspręsti pakankamas patalpų vėdinimas ir privalomų higienos priemonių laikymasis.

Be to, perpildytose grupėse, tikėtina, yra didesnis triukšmas, jis vargina vaikus ir darbuotojus, visi tampa ne tokie dėmesingi, atsiranda daugiau streso ir suirzimo“, – teigia profesorė, pabrėždama, kad per didelis nuovargis ir stresas nėra geras pagalbininkas normaliai formuotis imuninei sistemai, vaikai tampa irzlesni, jautresni, gali greičiau susirgti.

Pasak medikės, daug problemų galėtų išspręsti pakankamas patalpų vėdinimas ir privalomų higienos priemonių laikymasis: jei vaikai po tualeto ir prieš valgį plautų rankas, būtų kruopščiai valomos patalpos, žaislai, kitos ugdymo priemonės, nuolat keičiama patalynė, valomi ir keičiami čiužiniai.

Smėlyje – kirmėlių kiaušinėliai

Daug bėdos gali padaryti ir netvarkinga darželio lauko teritorijų įranga.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Spaudos konferencija apie perpildytas grupes vaikų darželiuose
Luko Balandžio / 15min nuotr./Spaudos konferencija apie perpildytas grupes vaikų darželiuose

„Vaikai judrūs, gali lengvai susižeisti. Vaikų traumos yra trečioji pagal gausą vaikų ligų grupė, dėl kurios jie pakliūva į mūsų ligoninių stacionarus. Taip pat, ypač svarbu, kad darželio teritorijose esančiose smėlio dėžėse būtų reguliariai keičiamas smėlis, jog vaikai neužsikrėstų pavojingomis ligomis, kurias perneša smėlyje esantys kirmėlių kiaušinėliai“, – sako prof. dr. O. Rudzevičienė.

Ypač svarbu, kad darželio teritorijose esančiose smėlio dėžėse būtų reguliariai keičiamas smėlis.

Ikimokyklinį ir priešmokyklinį vaikų ugdymą vykdančiose įstaigose nustatytų higienos normos reikalavimų pažeidimų mastas privertė sunerimti praėjusių metų rudenį atlikus didžiausią iki šiol vykdytą vaikų ugdymo įstaigų ir švietimo paslaugų tiekėjų saugos sveikatai vertinimą Vilniaus mieste.

Anuomet atliktas tyrimas parodė, jog Vilniaus miesto savivaldybėje fiksuota 65 proc. perpildytų vaikų grupių. Taip pat sostinės ugdymo įstaigose specialistai užfiksavo daugybę kitų pažeidimų, tarp jų – ir darbas be leidimų-higienos pasų. Vadovaujantis gautais rezultatais, buvo atliktas analogiškas vertinimas ir kitose šalies savivaldybėse.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“