„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2018 07 09

Petro Gražulio pleištas skaldo „tvarkiečių“ partiją, vienyti stoja Rolandas Paksas

Partija „Tvarka ir teisingumas“ išgyvena ne lengviausias dienas. Viena vertus deramasi dėl frakcijų koalicijos sutarties su „valstiečiais“, kita vertus partiją slegia kaltinimai korupcijos byloje ir vidiniai nesutarimai. Žibalo į ugnį gausiai įliejo partijos valdybos sprendimas stabdyti Seimo nario Petro Gražulio narystę. Atrodo, kad būtent šis sprendimas padalijo „tvarkiečius“ į dvi stovyklas. Praėjusią savaitę partijos Drausmės komisija priėmė sprendimą, kad P.Gražulio narystė buvo sustabdyta neteisėtai, tačiau net ir po to ne visi sutaria, ar P.Gražulis dabar vėl priklauso „tvarkiečiams“, ar ne.
Petras Gražulis ir Remigijus Žemaitaitis
Petras Gražulis ir Remigijus Žemaitaitis / 15min nuotr.

„Tvarkos ir teisingumo“ ilgametis pirmininkas europarlamentaras Rolandas Paksas atvirai sako, kad tokių rietenų, kaip dabar, „tvarkiečiai“ niekada nebuvo patyrę.

Jo teigimu, blogiausias scenarijus, koks dabar gali susiklostyti, tai partijos skilimas, todėl R.Paksas ragina dabartinį partijos pirmininką Remigijų Žemaitaitį ieškoti būdų, kaip suvienyti susikivirčijusius kolegas.

R.Paksas neslepia, kad to padaryti nepavykus, pats svarstytų galimybę atsiliepti į partijos kolegų kvietimą grįžti į partijos pirmininko postą.

Viskas dėl P.Gražulio?

Intrigos „tvarkiečių“ gretose virė jau senokai, tačiau tikru gaisru jos tapo po to, kai birželį partijos valdybos posėdyje nutarta stabdyti Seimo nario P.Gražulio narystę partijoje. Tuomet daugiau negu pusė partijos „Tvarka ir teisingumas“ tarybos narių pareiškė nepasitikėjimą partijos pirmininku R.Žemaitaičiu.

Negana to, valdybos sprendimą, kuriuo metams buvo sustabdyta P.Gražulio narystė partijoje, neteisėtu praėjusią savaitę pripažino partijos Drausmės komisija.

Anot jos, valdybos posėdyje už P.Gražulio narystės stabdymą balsavo mažiau nei pusė dalyvavusių narių.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Petras Gražulis
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Petras Gražulis

„Nieko tokio neatsitiko, tik kitą kartą turi valdyba susirinkti ir ji turi teisę priimti kokį tik nori sprendimą, nepažeidžiant įstatų“, – aiškino Drausmės komisijos narys Gediminas Rudžionis.

Tačiau tiesiai paklaustas, ar tai reiškia, kad P.Gražulis šiuo metu yra partijos narys, jis atsakė to nežinantis: „Nežinau, kalbėkite su pirmininku“.

Deja, su Drausmės komisijos pirmininku Benediktu Paulausku 15min susisiekti nepavyko. O kiti „tvarkiečiai“ Drausmės komisijos sprendimą interpretuoja skirtingai.

P.Gražulis ir R.Paksas įsitikinę, kad Seimo narys šiuo metu yra partijos narys. R.Žemaitaitis tikina, kad jo narystė vis dar sustabdyta.

Pasak R.Žemaitaičio, po Drausmės komisijos sprendimo nieko nereikia daryti.

Partijos įstatai yra reikalingi tada, kai kardinaliai išsiskiria nuomonės. Mano praktikoje aš nevartodavau įstatų. Mes visada rasdavome bendrą sutarimą, – sakė R.Paksas.

„Ne, jis nėra partijos narys. Pagal mūsų įstatus, jeigu Drausmės komisija abejoja dėl valdybos sprendimo teisėtumo, turi kreiptis į tarybą. Tačiau jie priėmė sprendimą į tarybą nesikreipti. Tai jei nesikreipia, tai reiškia valdybos sprendimas lieka galioti ir P.Gražulio narystė sustabdyta. Be to, nėra nei tos komisijos sprendimo surašyto dar, nei jų posėdžio protokolo, tai kuo mums remtis?“ – klausė jis.

Tačiau P.Gražulis ir R.Paksas tvirtina, kad Drausmės komisijos sprendimas labai aiškus – valdybos sprendimas dėl P.Gražulio narystės partijoje stabdymo pripažintas neteisėtu ir nebegalioja.

„Aš esu partijos narys, o pirmininko pozicijos aš išvis nevertinu, nes ji man mažiausiai rūpi. Jei valdybos sprendimas pripažintas neteisėtu, tai jis neegzistuoja“, – aiškino P.Gražulis.

R.Paksas sako, kad neteisėtas sprendimas yra ne tik dėl to, kad dauguma posėdyje buvo skaičiuota neteisingai, bet ir dėl to, kad valdyba sprendimą dėl P.Gražulio narystės stabdymo svarstė neturėdama Drausmės komisijos siūlymo tai daryti. Taigi, pasak R.Pakso, P.Gražulis šiuo metu yra „Tvarkos ir teisingumo“ narys.

R.Paksas ragina R.Žemaitaitį vienyti arba pasitraukti

Partijos įkūrėjui apmaudu, kad išvis tenka kalbėti apie tarpusavio kivirčus. Esą per aštuoniolika metų tai pirmasis kartas, kai partijoje išvis prireikė skaityti ir domėtis įstatais.

„Partijos įstatai yra reikalingi tada, kai kardinaliai išsiskiria nuomonės. Mano praktikoje aš nevartodavau įstatų. Mes visada rasdavome bendrą sutarimą. Jau tas dalykas yra negerai. Čia kaip santuokos sugriovimas: kol sutaria, sutaria, o kai nebesutaria – advokatus kviečia, o šiuo atveju partiečiai pradeda skaityti įstatus“, – vertino R.Paksas.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Rolandas Paksas laukia rinkimų rezultatų
Luko Balandžio / 15min nuotr./Rolandas Paksas laukia rinkimų rezultatų

Pasak buvusio partijos lyderio, ši situacija dar nebūtinai rodo, kad „Tvarka ir teisingumas“ gali suskilti.

„Situacija yra nekokia. Čia labai švelniai pasakius. Kai absoliuti dauguma tarybos narių reiškia nepasitikėjimą tiek savo vadovu, tiek partijos vadovu, tai reikia padaryti kažkokias išvadas. Jei būtų klausoma mano patarimo, aš manau, kad dabar R.Žemaitaitis ir vadovybė turėtų mesti visas jėgas, visą supratimą ir visą gerą valią identifikuodami priežastis, kodėl naujam pirmininkui vadovaujant taip staigiai čia tiek atsitiko. Laikas sėsti prie stalo ir rasti kompromisus, suvienyti komandą“, – teigė R.Paksas.

Antraip, pasak jo, partijai bus sunku ne tik dalyvauti rinkimuose, bet apskritai egzistuoti.

Klausiamas ar tai reiškia, kad ragina R.Žemaitaitį trauktis, R.Paksas sakė kalbantis „per kablelį“.

„Partijos vadovas, štabo viršininkas, vadovybė dabar turėtų daryti viską, kad partija būtų suvienyta. Jei pavyktų – valio. Jei ne, arba jei nenorima to daryti, tai, matyt, reikia žengti kitą žingsnį ir pasitraukti. Tai natūralu žiūrint į politinę organizaciją. Jei nėra kitų tikslų – pavyzdžiui, atskelti dalį partijos“, – kalbėjo jis.

R.Paksas nesako „ne“

Pasak R.Pakso, dabartinio partijos pirmininko sugebėjimai išsaugoti partiją bus įvertinti jau labai greitai – rugpjūtį vyksiančiame partijos tarybos posėdyje.

Europarlamentaras neatmeta, kad nuvertus R.Žemaitaitį, prie partijos vairo galėtų sugrįžti pats. Kita vertus, R.Paksas tikino dabar labiau norėjęs ne šito.

„Aš esu užsiėmęs visuomeninio judėjimo kūrimu ir skiriu tam daug dėmesio. (...) Žiūriu į situaciją su giliu susirūpinimu ir nesakau „ne“. Norėčiau, kad nereikėtų to ir klausimas išsispręstų, kad atsirastų vidinės jėgos rasti vienijantį vardiklį. Nesakau „ne“. Bandysiu padaryti tiek, kiek mano jėgos leidžia, žmones suburti, suvienyti be buvimo partijos pirmininko poste. Bet nesakau „ne“, jei kitaip nepavyks. Pažiūrėsime per kongresą“, – pokalbį baigė R.Paksas.

Anksčiau R.Žemaitaitis yra sakęs, kad partijos kongresas turėtų įvykti spalį arba lapkritį, jo metu buvo suplanuoti ir partijos pirmininko rinkimai, kurie pirmą kartą turėjo būti visuotiniai.

Tačiau nepasitikėjimą R.Žemaitaičiu išreiškę tarybos nariai siekia, kad pirmininkas būtų renkamas jau tarybos posėdyje rugpjūtį ir pirmininką išrinktų ne skyriai, o tarybos nariai.

Dar visai neseniai R.Žemaitaitis pats kaltino R.Paksą ir P.Gražulį partijos skaldymu, kai šie paviešino idėją kurti visuomeninį judėjimą. Tačiau netrukus R.Žemaitaitis nutilo, o pranešimas apie judėjimą „Šaukiu aš tautą“ buvo paskelbtas oficialiame partijos „Tvarka ir teisingumas“ tinklalapyje.

Partijos „Tvarka ir teisingumas“ frakcijai Seime šiuo metu priklauso 7 nariai. R.Žemaitaitis jos pirmininku yra nuo 2016 m.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų