2020 07 03 /10:48

Pirmą COVID-19 auką gelbėti skubėję greitosios medikai Ukmergės ligoninėje išgirdo: „Kam čia lavonus vežate?“

Ukmergės ligoninės, kuri, kaip paaiškėjo, kovo mėnesį neįsileido greitosios medikų su vėliau mirusia pirmąja COVID-19 auka tapusia paciente, vadovas Rimvydas Civilka atsitvėrė tyla. Moterį gabenusios greitosios pagalbos darbuotojas 15min papasakojo daugiau skaudžiai pasibaigusio įvykio detalių – paaiškėjo, kad pro laukujes duris jėga patekę į vidų senutės gelbėtojai išgirdo klausimą, kodėl į ligoninę veža lavonus. Informaciją apie įvykį buvo gavusi ir teisėsauga – bet tik moters mirties priežasčiai nustatyti, vėliau tyrimas buvo nutrauktas.
Ukmergės ligoninė
Ukmergės ligoninė / Tomo Markelevičiaus / 15min nuotr.

Turbūt ironiška, kad per patį COVID-19 piką nutikusi skandalinga istorija išaiškėjo būtent bandant ją užglaistyti.

Apie tai, kad pirmasis Lietuvoje žmogus, miręs nuo COVID-19, negavo tinkamo gydymo ir mirė Ukmergės ligoninės prieigose, neseniai paskelbė profesinė sąjunga „Solidarumas“, aprašiusi moterį vežusių greitosios pagalbos darbuotojų ir Ukmergės pirminės sveikatos priežiūros centro (UPSPC) administracijos ginčą.

Dar ironiškiau, kad Ukmergės ligoninė nepriėmė moters, kuri greičiausiai COVID-19 ir užsikrėtė toje pat ligoninėje.

Kovo 21 dieną Sveikatos apsaugos ministerijos atstovai pranešė, jog mirė garbaus amžiaus moteris, kuri jau buvo išrašyta iš Ukmergės ligoninės kovo 19 dieną.

Suprasti akimirksniu

  • Pranešimą apie kritinės būklės 83 metų pacientę greitosios darbuotojai gavo kovo 20 dieną. Jie teigia, kad pagal tvarką reanimuojamus pacientus turėjo vežti į Ukmergės ligoninę – taip ir padarė. Apie pacientę jie telefonu pranešė Utenos ligoninės skubios pagalbos skyriui.
  • Su paciente atvykę prie ligoninės jie į gydymo įstaigą nebuvo įleisti – durų niekas neatidarė, į skambučius neatsakė. Anot pacientę atgabenusios medikės, ligoninės skubios pagalbos skyriaus darbuotoja pasakė, kad neįsileis ir, „kad pacientę gali vežti kur tik nori“.
  • Pacientei pradėjus merdėti, ji apie pusvalandį buvo gaivinama, tačiau gyvybės išgelbėti nepavyko. COVID-19 diagnozė jai buvo nustatyta po mirties.
  • Gaivinant pacientę, vairuotojas-paramedikas viską filmavo. Greitosios darbuotojai teigia įvykį fiksavę tam, kad galėtų vėliau įrodyti, kaip viskas vyko.
  • Anot profsąjungos „Solidarumas“, viena Ukmergės ligoninės gydytoja pasiskundė greitosios darbuotojų vadovybei, kad buvo filmuojama be sutikimo.
  • UPSPC vyriausioji gydytoja Gitana Čepienė balandžio 22 dieną dviem moterį vežusiems ir gaivinusiems centro darbuotojams skyrė įspėjimus dėl darbo pareigų pažeidimo.
  • Medicinos darbuotojų profesinė sąjunga „Solidarumas“ įspėjimą apskundė darbo ginčų komisijai.
  • Darbo ginčų komisijos posėdyje buvo sudaryta taikos sutartis. UPSPC įsipareigojo panaikinti įspėjimus, o darbuotojai – sunaikinti jų turimą vaizdo įrašą.

Kai moteris ėmė merdėti, greitosios medikai daužė į langus

Ukmergės greitosios pagalbos darbuotojas, kuris, bijodamas vadovybės susidorojimo, prašė neminėti vardo, 15min pasakojo, kad serganti moteris į ligoninę buvo gabenama dviejų brigadų – atvykusi pirmoji brigada pamatė, kad prieš tai Ukmergės ligoninėje gydyta pacientė skundžiasi aukšta temperatūra, sunkumu plaučiuose, todėl pakvietė pastiprinimą jai išnešti ir paguldyti į greitosios pagalbos automobilį.

Nors COVID-19 diagnozė jai dar nebuvo nustatyta, tačiau vienai greitosios medikei įtarimas, kad senolė gali sirgti būtent koronavirusu, jau buvo kilęs.

„Matėme, kad moteris silpnos būklės – buvo skambinama į priėmimo skyrių, klausiant, ar galima vežti. (Mums sakė – aut.) Taip, vežkite. Reikia priimti – nieko nėra. Visi išsilakstė, skambučiu skambinome – niekas neįleidžia“, – prisiminė pašnekovas.

Tomo Markelevičiaus / 15min nuotr./Ukmergės ligoninė
Tomo Markelevičiaus / 15min nuotr./Ukmergės ligoninė

Jo teigimu, pradžioje medikai pagalvojo, kad sugedo slankiojančios Ukmergės ligoninės Skubios pagalbos skyriaus durys – tai būtų buvęs ne pirmas toks kartas.

Tik vėliau atėjo supratimas, kad niekas čia nei greitosios darbuotojų, nei sunkios būklės pacientės nelaukia.

Anot pašnekovo, pradžioje sutikę, kad atvežtų ligonį, Ukmergės ligoninės darbuotojai apsigalvojo ganėtinai greitai – nuo senolės namų iki ligoninės buvo apie 4 kilometrai, tad kelionė buvo neilga.

„Viduje visur uždaryta, žmonių nėra, – pasakojo jis. – Laukėme, moteris pradėjo mirti, pradėjome šaukti, į langus baladoti. Bet jie pasislėpė. Kad nors išeitų, langą atidarytų, pasakytų: karantinas, toks atsitikimas. Nesuprantamas dalykas – visą gyvenimą vežame ligonius.“

Anot UPSPC darbuotojo, vienas brigados narys slankiojančias duris praskėtė rankomis – taip buvo patekta į ligoninės prieangį, o moteris buvo reanimuojama iškelta iš automobilio ant neštuvų.

Jis įsitikinęs, kad jo brigada viską darė teisingai – UPSPC skelbimų lentoje buvo paskelbtas nurodymas reanimuojamus ligonius vežti į Ukmergės ligoninę, o lengvesnius – į aplinkinius rajonus.

Kaip arkliai dirbome – tiesiog pragaras buvo.

„Išėjo vienas iš reanimacinio apsirengęs – visi su kaukėmis, neatpažinsi, kas ten tokie. Išėjo gydytojas iš toli (ir paklausė – aut.): kam čia lavonus vežate?“ – apie tai, kokio „pasisveikinimo“ sulaukė iš kažkurio ligoninės mediko, pasakojo jis.

Pašnekovą nemaloniai nustebino tai, kad įspėjimus centro vyriausioji gydytoja G.Čepienė skyrė net nepakalbėjusi su pavaldiniais.

„Ji dirbo pavaduotoja Ukmergės ligoninėje. Gal jos siela dar ten – ne už mus eina. Ji turėtų apginti, tiesiog kalbėtis su mumis – kaip čia buvo? Nieko, iškart piktumai. Net jokių pokalbių nebuvo, iškart įspėjimus, – apgailestavo pašnekovas. – Kaip arkliai dirbome – tiesiog pragaras buvo. Vietoje to, kad pasakytų ačiū...“

Reanimavo trys darbuotojai

Dar viena UPSPC darbuotoja 15min papasakoti, kas vyko Ukmergės ligoninės prieigose, nepanoro. Tačiau tai, kas ten vyko, ji išdėstė paaiškinime, kurį cituoja profesinė sąjunga.

„Sprendimą nufilmuoti situaciją priėmiau įvertinusi faktą, kad pacientę trise reanimavome, o užfiksuoti galimą ligoninės pažeidimą ir galimai nusikalstamą darbuotojų veiklą buvo būtina būtent siekiant įrodyti, kad mes, GMP darbuotojai, pareigas atlikome tinkamai, veikėme teisėtai, pagrįstai ir rūpestingai“, – teigė dar viena moterį į ligoninę gabenusi medikė.

Tomo Markelevičiaus / 15min nuotr./Ukmergės ligoninė
Tomo Markelevičiaus / 15min nuotr./Ukmergės ligoninė

Anot jos, filmavimas truko apie 2–3 minutes, o pacientė tuo metu buvo ir toliau trijų darbuotojų reanimuojama, tai visiškai neturėjo įtakos pacientės būklės pokyčiams.

„Ukmergės ligoninės darbuotojų neveikimu (atsisakymu priimti reanimuojamą pacientę) galimai padarytas teisės pažeidimas, mano ir kitų komandos narių nuomone, pažeidė ne tik pacientės, bet ir visos visuomenės interesus ir teises“, – įsitikinusi ji.

Profsąjungos vadovė: greitosios medikai skambino 112

Medicinos įstaigų darbuotojų profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkė Jolanta Keburienė 15min sakė, kad jeigu greitosios darbuotojai būtų žinoję, kad Ukmergės ligoninė jų nepriims, jie galėjo vykti tiesiai į Širvintas ir sutaupyti daug laiko.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Jolanta Keburienė
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Jolanta Keburienė

„Tarybiniai laikai niekur nedingo (...) Jei nebūtų buvę tos filmuotos medžiagos, aš nežinau, kas būtų patikėję, kad taip gali būti“, – komentavo ji.

Pašnekovė pasakojo, kad iš nevilties greitosios medikai net skambino pagalbos numeriu 112 ir klausė, ką jiems daryti.

Taip pat pašnekovė pastebėjo, kad po šio įvykio jie buvo taip sukrėsti, kad jiems būtų pravertusi psichologo pagalba.

Aiškina, kad greitoji neatliko funkcijų

Sužinoti, kodėl greitosios pagalbos medikai su paciente nebuvo įleisti į ligoninę, 15min taip ir nepavyko. Vyriausiasis ligoninės gydytojas R.Civilka neatsiliepė nei į skambučius, nei į trumpąsias žinutes.

„Vyksta tyrimas dabar, tai tenais yra daug visokių niuansų ir greitoji neatliko savo funkcijų, ir viskas“, – LNK žinioms šią situaciją komentavo jis.

UPSPC vyriausioji gydytoja G.Čepienė 15min sakė, kad pirma nori gauti visų tyrimų atsakymus.

„Ne, prieigos prie priėmimo yra oficialiai filmuojamos pačios ligoninės ir visas vaizdas yra ikiteisminiame – būtent oficialus, iš kamerų. Tie vaizdai, jie niekur nedingo, jie yra“, – paklausta, ar reikalavimas sunaikinti vaizdo įrašą nebuvo bandymas sunaikinti įkalčius, sakė ji.

G.Čepienė pabrėžė, kad jos pozicija yra visada tokia, kad medikas pirmiausiai turi atlikti savo pareigas.

Manau, kad palaukime išvadų, jos turbūt nebus tokios sensacingos, kaip jums čia šita situacija atrodo.

„O kas yra jo pareigos? Tai yra jo darbas pagal normą, pagal jo specialybę, taip? Tiek pasakyti galiu, o toliau nesiplėsiu ir nekomentuosiu. Mes ir patys čia darome tyrimą šiuo atveju – auditą medicininį ir visa kita, tai, ką priklauso, esant tokiam įvykiui“, – teigė centro vadovė.

Ji pabrėžė, kad ligoninės skubios pagalbos skyriaus kamerų vaizdo įraše matyti, kaip kas vyko.

„Nekomentuosiu, nes tame nedalyvavau, ar tai yra emocijos, kas ko neįsileido. Manau, kad palaukime išvadų, jos turbūt nebus tokios sensacingos, kaip jums čia šita situacija atrodo“, – teigė ji.

G.Čepienė sakė laukianti ikiteisminio tyrimo išvadų.

15min aiškino laukiantis ir Ukmergės ligoninės savininkės – Ukmergės rajono savivaldybės administracijos direktorius Darius Varnas.

Tačiau koks tai tyrimas? Dėl ko?

Ukmergės policijos komisariato atstovė 15min ketvirtadienį sakė, kad ikiteisminis tyrimas buvo pradėtas, tačiau konkrečiai dėl ko ir kokia jo baigtis, pasakyti negalėjo – siūlė kreiptis į prokurorą.

Nėra jokio tyrimo

Vilniaus apylinkės prokuratūros 7-ojo skyriaus prokuroras Gintas Vaičiūnas 15min aiškino, kad buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas mirties priežasčiai nustatyti, tačiau dabar jis jau yra nutrauktas.

„Ne dėl kažkokių ligoninės darbuotojų veiksmų, o grynai dėl moters mirties fakto“, – paaiškino jis.

Prokuroro teigimu, tai, kas įvyko – ligoninės vidaus tvarkos, o ne Baudžiamojo kodekso reikalai.

Lygiai taip pat, kad jūs ateisit į savo darbą ir jūsų kažkas neįleidžia. Tai kas čia – kriminalas ar kažkas?

„Lygiai taip pat, kad jūs ateisit į savo darbą ir jūsų kažkas neįleidžia. Tai kas čia – kriminalas ar kažkas?“ – klausė jis.

G.Vaičiūnas pasakojo, kad neįleisti medikai vėliau buvo nusprendę ligonę vežti į Vilnių, tačiau pamatė, kad gali nespėti, nes ji miršta – moteris praeityje ilgai sirgo, yra garbaus amžiaus.

„Kažkas gal ten išsigando, žinote, kai pirmi (atvejai – aut.), medikai sumaištyje, vieni duoda nurodymus neįleisti, kiti – įleisti. Patys nežino – raštas ant rašto, tai tokia situacija įvyko ten prie tų durų. Ir jie įėjo į tą priėmimo skyrių ir ji ten ir mirė“, – pasakojo jis.

Prokuroras pripažino, kad ligoninė turėjo priimti reanimuojamą pacientę, tačiau pabrėžė vertinantis tai kaip administracinį, drausminį nusižengimą ir nematantis, kodėl pasitelkus Baudžiamąjį kodeksą reikėtų aiškintis, dėl ko mirė žmogus.

„Todėl tyrimo atskiro nebuvo, nes iš bylos medžiagos matosi, kad žmogus sirgo nuo seniai (...) Giminaičiai apklausti, kad ji pastoviai duso, net važiuoti nenorėjo į ligoninę. Medikai sako, kad paisant ligonio valios, galėjo nevežti, bet išaiškino paskui giminaičiams, kad čia jau viskas, jau vos ne mirtis, tada jie sutiko. Plius – koronavirusas, viskas tik prasidėjo, sumaištis, nežinojimas. Medicinos darbuotojai atvažiavo be apsaugos priemonių, tai jie grįžo, apsirengė, pasiėmė kitą ekipažą, nes išnešti nebuvo kam tos močiutės. Tokia buvo sumaištis, kiekvienas elgėsi pagal save“, – kodėl nutrauktas tyrimas, pasakojo prokuroras.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Ukmergė sušvelninto karantino metu
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Ukmergė sušvelninto karantino metu

Tai, kad ikiteisminis tyrimas nutrauktas, itin nustebino Ukmergės rajono savivaldybės administracijos direktorių D.Varną. Jis teigė jokios informacijos apie tai neturintis ir žadėjo situaciją pakomentuoti vėliau, išsiaiškinęs su teisėsauga.

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga trečiadienį sakė nieko apie šią situaciją Ukmergėje nežinojęs.

Penktadienį jo patarėja Lina Bušinskaitė teigė, kad Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) kreipėsi į Ukmergės rajono savivaldybės administraciją bei Ukmergės ligoninės vadovybę prašydama paaiškinti susidariusią situaciją, galimo incidento aplinkybes bei pateikti visą su šiuo įvykiu susijusią informaciją.

„Įvykio komentuoti ar daryti išvadų dėl jo negalime, kol neturėsime išsamios informacijos, kas tuo metu įvyko. Tačiau skundų dėl šio atvejo Ukmergėje nėra gavusi nei SAM, nei Akreditavimo tarnyba“, – pabrėžė ji.

Anot patarėjos, daugiau detalių ministerija sužinojo, kai „Solidarumas“ paviešino detales apie įvykį Ukmergėje: „Jei taip buvo išties, kaip skelbiama, tai, reikia pasakyti, kad yra blogas medikų darbo pavyzdys. Juk pacientui turi būti suteikta būtina pagalba, nepaisant to, kokia liga jis serga. Tam ir yra gydytojai, ligoninės, kad teiktų pagalbą žmonėms, ypač – būtinąją. Juk ją garantuoja ir LR Konstitucija. Tad, jei išties žmogui ir GMP komandai prieš nosį buvo uždarytos durys, mažiausia ką galėtų padaryti gydymo įstaiga – bent jau atsiprašyti artimųjų. Jei tai bylojantys faktai buvo sunaikinti – tai labai labai blogas darbo organizavimo pavyzdys ir atsakomybės vengimas. Tikimės, kad į visus klausimus bus atsakyta.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis