Artimiausiu metu rinksis Santaros klinikų dalininkai – SAM ir Vilniaus universiteto (VU) atstovai. Šio dalininkų susirinkimo metu bus svarstomi ir sprendžiami klausimai, susiję su šios dienos aktualijomis.
„Be to, neabejotinai, vos tik paskyrus laikinąjį vadovą, bus inicijuotas ir atliekamas auditas, kurio metu bus siekiama išsiaiškinti situaciją ir padėti tarnyboms“, – praneša Sveikatos apsaugos ministro patarėja Lina Bušinskaitė-Šriubėnė.
Anot jos, SAM ir VU netoleruos jokios korupcijos sveikatos sistemoje.
„Ši sistema turi valytis ir tai jau vyksta su teisėsaugos institucijų, neabejingų piliečių, kurie apie tai praneša, pagalba. Visoms mūsų šalies gydymo įstaigoms ir jų vadovams galioja vienodi skaidrumo standartai ir visi jų privalo laikytis“, – sako ji.
L.Bušinskaitės-Šriubėnės teigimu, abu dalininkai, kaip ir iki šiol, taip ir šiuo konkrečiu atveju, yra pasirengę glaudžiai bendradarbiauti su STT ir kitomis teisėsaugos institucijomis, teikdami joms reikalingą informaciją, kuri padėtų sklandžiai atlikti pradėtą ikiteisminį tyrimą dėl galimos stambaus masto korupcijos, kyšininkavimo ir papirkimo Santaros klinikose.
„Pagal šiuo metu galiojančią tvarką, dalininkai svarstys galimybę kreiptis į teisėsaugos institucijas dėl sulaikyto įstaigos vadovo laikino nušalinimo nuo pareigų. Taip pat dėl nušalinimo į teismą gali kreiptis teisėsaugos institucijų atstovai, kurie yra pradėję ikiteisminius tyrimus, kas yra gana įprasta praktika.
Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga šiandien ryte buvo informuotas apie šio tyrimo faktą. Susidariusi situacija Santaros klinikų atžvilgiu bus vertinama principingai. SAM yra suinteresuota, kad korupcija sveikatos sektoriuje mažėtų, nepaisant jos masto, kuri, deja, šiandien yra vis dar didelė“, – sako L.Bušinskaitė-Šriubėnė.
Santaros klinikų atstovė Gitana Letukienė atsiųstame komentare aiškina, kad klinikose vadovaujamasi labai aiškiomis ir griežtomis Viešųjų pirkimų taisyklėmis, o 2016 m. birželį Sveikatos apsaugos ministro įsakymu jiems suteiktas skaidrios sveikatos priežiūros įstaigos vardas.
„Mes net negalime įsivaizduoti, kad Santaros klinikose būtų įmanomos korupcinės veiklos schemos. Todėl kviečiame laukti operatyvios ir objektyvios tyrimo pabaigos ir palankių išvadų“, – rašoma atsakyme.
STT kratė klinikas
Trečiadienį Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) pranešė apie galimą stambaus masto korupciją, kyšininkavimą ir papirkimą Santaros klinikose.
Pareigūnai aiškinasi įtarimus, kad už pergalę viešuosiuose pirkimuose buvo reikalaujama kyšių, šie būdavo mokami paramos klinikoms forma.
Bendra dėmesio centre atsidūrusių pirkimų vertė vien pernai siekia 2 mln. eurų. STT pareigūnai sulaikė klinikų generalinį direktorių profesorių Kęstutį Strupą bei klinikų Informatikos ir plėtros centro direktorių Romualdą Kizlaitį.
„2017 m. Santaros klinikose buvo atliekami viešieji pirkimai ir būtent čia, kaip įtariame, buvo reikalaujami kyšiai. Pirkimų suma viršija 2 mln. eurų. Kyšio reikalavimas buvo maskuotas, prisidengiant, kad tai parama klinikoms“, – surengtoje spaudos konferencijoje sakė Specialiųjų tyrimų tarnybos Vilniaus valdybos Ikiteisminio skyriaus viršininkas Ramūnas Lukošius.
Pareigūnai atliko daugiau nei 10 kratų klinikose, taip pat įtariamųjų darbo vietose, automobiliuose ir namuose.
K.Strupas įtariamas piktnaudžiavimu
STT patvirtino sulaikę K.Strupą ir R.Kizlaitį, tarp sulaikytųjų yra ir kitų privačių asmenų, kurie liko neįvardinti, siekiant nepakenkti ikiteisminiam tyrimui. Ar bus kreipiamasi dėl jų suėmimo, kol kas nėra aišku.
„Kadangi sulaikymai ir visa operacija, kratos buvo pradėtos atlikinėti tik šiandien, dėl procesinių prievartos priemonių, spręsime artimiausiu metu, per 48 valandas, bus galvojama tiek apie pačias griežčiausias, tiek apie švelnesnes kardomąsias priemones“, – minėjo R.Lukošius.
K.Strupui pateikti įtarimai dėl piktnaudžiavimo, už šį nusikaltimą numatyta bauda arba laisvės atėmimas iki 7 metų. R.Kizlaitis įtariamas kyšininkavimu, kai kyšis didesnis nei 250 MGL. Už tai gresia laisvės atėmimas nuo 2 iki 8 metų.
Pastaruoju metu R.Kizlaitis buvo ir SAM Informacinių technologijų plėtros programos koordinacinės tarybos narys.
Sveikatos apsaugos ministerijos atstovų teigimu, kol kas jokių sprendimų dėl galimo K.Strupo nušalinimo nuo pareigų nepriimta – esą nebus skubama, pirmiausia norima susipažinti su teisėsaugos informacija.
Vienas garsiausių šalies medikų
Korupcijos skandale minimas biomedicinos mokslų daktaras, akademikas, profesorius K.Strupas yra vienas garsiausių šalies medikų, žinomas pilvo chirurgas, atlikęs daugybę unikalių ir itin sudėtingų operacijų.
K.Strupas taip pat yra Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto tarybos narys, skaito medicinos studentams paskaitas apie pilvo chirurgiją, transplantologiją, endokrininę chirurgiją, vadovauja studentų moksliniams darbams. K.Strupas yra ir Lietuvos mokslų tarybos ekspertas. Jis Santaros klinikoms vadovauja nuo 2013 m.
K.Strupas yra pelnęs daug apdovanojimų. Be kitų, 2012 m. jis paskelbtas „Profesijos riteriu“ už nuopelnus tobulinant pilvo organų chirurgiją, pasiekimus ir inovacijas onkologinėje chirurgijoje, kepenų, kasos ir inkstų transplantacijas, ilgametį ir atsidavusį darbą. 2007 m. jis Lietuvos prezidento apdovanotas Karininko kryžiaus ordinu „Už nuopelnus Lietuvai“.