Taip ministras sureagavo į 15min paskelbtą istoriją apie Lietuvos pilietę Emiliją, kurią Jungtinių Arabų Emyratų teismas už narkotikų laikymą su tikslu platinti pernai nuteisė kalėti iki gyvos galvos. Šiuo metu mergina tebėra kalinama Abu Dabio Al Wathbos moterų kalėjime, o jos motina Simona Sedleckaitė visomis išgalėmis siekia dukros išlaisvinimo.
Lietuvos teisingumo ministro Elvino Jankevičiaus teigimu, motinos viltys nėra tuščios. Paprastai nuteistųjų perkėlimas iš trečiųjų šalių galimas, jei šalys turi dvišales sutartis arba ad hoc principu tariamasi dėl kiekvieno konkretaus asmens.
„Mes ne per seniausiai ėmėmės iniciatyvos sudaryti kuo daugiau dvišalių sutarčių su trečiosiomis valstybėmis dėl nuteistųjų perdavimo. Todėl pradėjome rinkti informaciją ir gavome informaciją, kuriose valstybėse kiek yra kalinčių asmenų, taip ir paaiškėjo tie du atvejai – Tanzanijoje ir Jungtiniuose Arabų Emyratuose“, – teigė ministras.
Aš tikrai pasistengsiu sukontaktuoti ir su jų teisingumo ministru, turime ir kitų kanalų. Bandysime derėtis. Užsienio ministerijos prašysime pagalbos, keliais kanalais bandysime siekti perdavimo.
Emilija – ne viena, kita mergina nuteista Tanzanijoje
Taigi Emilija – ne vienintelė Lietuvos pilietė, užsienyje dėl narkotikų nuteista kalėti iki gyvenimo pabaigos. Ministro žiniomis, identiško likimo sulaukė 1992 m. gimusi lietuvė, kurią 2012-aisiais metais Tanzanijoje pareigūnai sulaikė su 3,7 kg heroino.
2016-aisiais merginos artimieji lrytas.lt tvirtino, kad ji jau grįžo į Lietuvą, tačiau E.Jankevičius tvirtina, kad tik 2018-aisiais lietuvė sulaukė galutinio teismo sprendimo įkalinti ją iki gyvos galvos ir, jo žiniomis, mergina tebekali Tanzanijoje.
Šios merginos mama 15min tvirtino nenorinti nieko komentuoti ir prašė istorijos neviešinti. Esą tai šeimos reikalas, į kurį niekas neturi teisės kištis.
Lietuvoje bausmė sušvelnėtų
Pasak ministro, Emilijos situacija kiek geresnė dėl to, kad su Jungtiniais Arabų Emyratais yra toliau pažengta derantis dėl dvišalės sutarties dėl nuteistųjų perkėlimo.
„Derybos dėl dvišalės sutarties su Jungtiniais Arabų Emyratais yra prasidėjusios 2019-aisiais metais, jų atstovai buvo atvykę į Lietuvą, mūsų atstovai taip pat, o dabar finalinis susitikimas turėjo vykti liepą ir po to turėjo vykti finalinis sutarties pasirašymas, bet dėl koronaviruso susitikimas gyvai liepą neįvyko“, – 15min teigė E.Jankevičius.
Pasak jo, jei sutartis ir nebus pasirašyta artimiausiu metu, dėl Emilijos likimo galima derėtis atskirai.
Jei Jungtiniai Arabų Emyratai sutiktų nuteistą merginą perduoti Lietuvai, Lietuvos teismai galėtų peržiūrėti jai skirtą nuosprendį pagal Lietuvos Baudžiamąjį kodeksą. Tokiu atveju, bausmė merginai galėtų būti smarkiai sušvelninta.
„Pas mus už narkotikų platinimą nėra numatyta bausmės iki gyvos galvos, taigi tikėtina, kad teismams adaptuojant nuosprendį bausmė būtų smarkiai sušvelninama“, – aiškino ministras.
Reikia, kad į tėvynę norėtų pačios
Tačiau yra viena bėda. Pasak ministro, nei Emilija, nei Tanzanijoje iki gyvos galvos kalėti nuteista 1992 m. gimusi Lietuvos pilietė, nėra teisiškai išreiškusios valios, kad nori būti perkeliamos bausmę atlikti Lietuvoje.
„Tokios valios mes neturime“, – apgailestavo E.Jankevičius ir nuteistųjų artimųjų prašė, jei jie gali susisiekti su merginomis, tuo pasirūpinti, kad Lietuva galėtų oficialiai pradėti derybas ir procedūras dėl jų perkėlimo.
Tanzanijoje kalinčios merginos motina į kalbas apie tai su 15min nesileido. Tuo metu Emilijos mama Simona tvirtina, kad jos dukra valią būti perkeliama į Lietuvą yra pareiškusi.
Teisingumo ministras E.Jankevičius jai žada pats padarysiantis viską, kad merginai pagelbėtų.
„Man tikrai gaila tos merginos. 21 metai, padarė klaidą, o dabar iki gyvenimo pabaigos būti nuteistai tai čia yra pernelyg griežta bausmė. Aš tikrai pasistengsiu sukontaktuoti ir su jų teisingumo ministru, turime ir kitų kanalų. Bandysime derėtis. Užsienio ministerijos prašysime pagalbos, keliais kanalais bandysime siekti perdavimo“, – patikino jis.