„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2017 06 14

Po 15min straipsnio apie mokymus su pacientais tyrimą pradėjo prokurorai

15min pranešus apie vadovams rengiamus mokamus mokymus, kuriuose dalyvauja Vilniaus psichikos sveikatos centro pacientai, nevyriausybinė organizacija „Psichikos sveikatos perspektyvos“ kreipėsi į Generalinę prokuratūrą prašydama ištirti situaciją. Prokurorai nusprendė tyrimą pradėti.
Savižudybių ir smurto prevencijos komisijos posėdis
Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Psichiatrijos klinikos vadovas, Lietuvos psichiatrų asociacijos prezidentas Alvydas Navickas. / Vidmanto Balkūno / 15min nuotr.

„Gegužės 26 d. yra pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl galimo piktnaudžiavimo pagal Baudžiamojo kodekso 228 str. 1 d. Šiuo metu atliekami procesiniai veiksmai, įtarimai niekam nepareikšti. Ikiteisminį tyrimą organizuoja ir jam vadovauja Vilniaus apygardos prokuratūros Vilniaus apylinkės prokuratūros prokuroras“, – 15min informavo Generalinės prokuratūros Komunikacijos skyriaus vyriausioji specialistė Rita Stundienė.

Nevyriausybinė organizacija „Psichikos sveikatos perspektyvos“ į prokurorus kreipėsi prašydama pradėti ikiteisminį tyrimą dėl galimo Asmens duomenų teisinės apsaugos įstatymo pažeidimo.

Anot visuomenininkų, pasitvirtinus straipsnyje nurodytai informacijai, įžvelgtinas pacientų su negalia išnaudojimas, žeminimas bei asmens privatumo pažeidimai organizuojant neteisėtą ūkinę-komercinę veiklą.

„Psichikos sveikatos perspektyvos“ taip pat prašė ištirti, ar nebuvo atlikti veiksmai, kuriais siekta suvaržyti teises ir laisves dėl negalios, bei veiksmai, skatinantys neapykantą ar kurstantys diskriminuoti negalios pagrindu.

Tačiau prokurorai nutarė tyrimą pradėti dėl piktnaudžiavimo.

Pagal Baudžiamąjį kodeksą, valstybės tarnautojas ar jam prilygintas asmuo, piktnaudžiavęs tarnybine padėtimi arba viršijęs įgaliojimus, jeigu dėl to didelės žalos patyrė valstybė, Europos Sąjunga, tarptautinė viešoji organizacija, juridinis ar fizinis asmuo, baudžiamas bauda arba areštu, arba laisvės atėmimu iki penkerių metų.

15min gegužę pranešė, kad Vilniaus psichikos sveikatos centro pacientai be ligoninės vadovo Martyno Marcinkevičiaus žinios dalyvaudavo mokymuose vadovams. Paaiškėjo, kad įmonių vadovus su ligoniais paslapčia suveda ne bet kas, o Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Psichiatrijos klinikos vadovas, Lietuvos psichiatrų asociacijos prezidentas Alvydas Navickas.

Jis pats tokiuose mokymuose pacientų teisių pažeidimo nemato. Atvirkščiai – A.Navickas sakė darantis tik gera: laužantis stereotipus apie psichikos sutrikimų turinčius asmenis.

Vilniaus savivaldybės administracijos suburta komisija jau baigė šios istorijos tyrimą ir nustatė, kad Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Psichiatrijos klinikos vadovas A.Navickas ir Vilniaus psichikos sveikatos centro Psichosocialinės reabilitacijos skyriaus vedėjas Janas Hilbigas ir šio centro Pirmojo skyriaus vedėjas Laurynas Bukelskis organizuodami „Asmenybės augimo grupių“ mokymus Lietuvos banko darbuotojams pažeidė pacientų teises.

Nustatyta, kad tokio pobūdžio mokymai Vilniaus psichikos sveikatos centre negalėjo būti organizuojami ir vykdomi, nes Centro direktoriaus leidimas tokiems mokymams nebuvo suteiktas ir negalėjo būti suteiktas.

Vilniaus savivaldybei paskelbus tyrimo išvadą, kad Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Psichiatrijos klinikos vadovas pažeidė pacientų teises, A.Navickas susirgo, o Vilniaus universitetas nelaukdamas, kol A.Navickas pasveiks, paskyrė laikiną Psichiatrijos klinikos vadovę. Tiesa, dabar klinikai ir vėl vadovauja pasveikęs A.Navickas.

Tyrimų rezultatai vėluos

Vilniaus psichikos sveikatos centras dėl situacijos taip pat pradėjo vidinį tyrimą. Situaciją aiškinasi Vilniaus universitetas (VU).

Tačiau šių tyrimų išvadų dar teks palaukti.

Planuota, kad VU Medicinos fakulteto akademinės etikos komisija tyrimą baigs iki ketvirtadienio, tačiau jos darbas pratęsiamas, nes po ligos grįžęs A.Navickas tik trečiadienį pateikė atsakymus į jam užduotus klausimus.

„Komisija pateiktus atsakymus pagal visas numatytas procedūras planuoja išsamiai išnagrinėti per savaitę ir sprendimą priimti iki birželio 22 dienos“, – 15min nurodė VU Viešosios komunikacijos vadovas Ervinas Spūdys.

Anot jo, fakulteto komisijai nusprendus, kad universiteto bendruomenės nario elgesys pažeidžia Akademinės etikos kodeksą, komisijos sprendime, atsižvelgiant į pažeidimo pobūdį ir laipsnį, gali būti pateikta rekomendacija padalinio vadovui kreiptis į universiteto rektorių dėl darbo sutarties su pažeidimą padariusiu darbuotoju nutraukimo arba kitų Darbo kodekse nurodytų drausminių nuobaudų taikymo.

Komisijos sprendimas ne vėliau kaip per 14 kalendorinių dienų nuo jo įteikimo dienos taip pat gali būti skundžiamas Centrinei akademinės etikos komisijai.

Taigi procesas gali užtrukti.

Vidinio tyrimo rezultatų iki sulauks universiteto tyrimo išvadų neskelbia ir Vilniaus miesto psichikos sveikatos centras. Centro direktorius Martynas Marcinkevičius tikina, kad tyrimas ligoninėje jau baigtas, tačiau norima į išvadas įtraukti ir universiteto reakciją, todėl bus sulaukta bent jau fakulteto komisijos darbo pabaigos.

Dėl šių mokymų tyrimus dar atlieka Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba, Valstybinė duomenų inspekcija, Seimo kontrolieriaus tarnyba.

Situaciją stebi Sveikatos apsaugos bei Švietimo ir mokslo ministerijos.

Dėmesio problemai skyrė Seimo Savižudybių ir smurto prevencijos komisija.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs