Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2022 11 23

Po Diawaros sulaikymo – prokuroro įspėjimas politikams: neskubėkite

Po pramogų pasaulyje žinomos verslininkės Živilės Diawaros sulaikymo dalis politikų ir žinomų visuomenės veikėjų vėl ėmė garsiai raginti nebetaikyti baudžiamosios atsakomybės už nedidelio kiekio kanapių turėjimą. Tačiau teisėsauga turi abejonių. Generalinės prokurorės pavaduotojas Gintas Ivanauskas trečiadienį įspėjo politikus, kad šiuo metu narkotikų vartojimas auga, o nepasirūpinus prevencija ir gydymu dekriminalizavimas gali dar paskatinti neigiamas tendencijas.
Gintas Ivanauskas
Gintas Ivanauskas / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

Trečiadienį Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas apsisprendė dėl kanapių dekriminalizavimo. Parlamentui bus siūloma balsuoti, kad baudžiamoji atsakomybė už nedidelio kiekio kanapių turėjimą būtų panaikinta nuo 2024 metų.

Tokį pasiūlymą teikė grupė parlamentarų, tarp kurių – konservatorių lyderis Gabrielius Landsbergis ir Laisvės partijos vadovė Aušrinė Armonaitė.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Aušrinė Armonaitė ir Gabrielius Landsbergis
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Aušrinė Armonaitė ir Gabrielius Landsbergis

Prokuroro G.Ivanausko nuomone, lengvesnės administracinės atsakomybės numatymas yra žingsnis link „žolės“ įteisinimo. Tačiau tai nepadės stiprinti visuomenės sveikatos.

„Prokuratūros pozicija ir pagrindinis dalykas, į kurį mes norime atkreipti dėmesį apsisprendžiant – ko mes siekiame darydami visa tai? Ar siekiame eiti link narkotikų legalizavimo, ar siekiame eiti link visuomenės sveikatos stiprinimo ir gerinimo. Pagal dabartinę patvirtintą narkotikų prevencijos programą, tai yra Seimo patvirtinta tvarka, mes siekiame visuomenės sveikatos, einame į sveikesnę visuomenę. Tai mes sakome, kad siūlymas, kuris eina link legalizavimo – toli gražu nepadės to siekti“, – kalbėjo G.Ivanauskas.

Būtinos prevencinės, reabilitacinės programos

Jis pabrėžė, kad šiuo metu valstybėje trūksta prevencijos ir reabilitacijos, o jaunimas vis daugiau vartoja narkotines medžiagas.

„Mes girdėjome, kad kas susiję su prevencinėmis, reabilitacinėmis ir kitomis gydymo programomis, viskas yra numatyta įgyvendinti per trejus metus, penkerius metus. Kas liečia būtent jaunimą – kokios yra prevencinės programos? Buvo pasakyta, kad jeigu reikia – padarysim. Nes šiandien jų nėra.

Tai mes apie tai ir šnekame. Vis dėlto jei narkotikų vartojimas yra blogai, mes turime didėjančias vartotojų tendencijas, tai gal pradžiai padarykime didėjančias geras programas jaunimui, pasižiūrėkime, ar tai veikia, padarykime administracinę baudžiamąją atsakomybę, skatinančią gydytis ir reabilituotis, taip pat prevencines programas naudoti – tokiu būdu liekant nenubaustiems, nes tikrai turime galimybių ir pasiūlymų, kaip galėtume tai sureguliuoti.

Pirmiausia prevencija, reabilitacija, gydymas. Padarykime, nes kol kas to nepadarėme, bet jau norime dekriminalizuoti.

Neturėtume, kaip mes sakome, statyti vežimą prieš arklį. Nes pagal tokį kontekstą per anksti kalbėti apie dekriminalizavimą. 2018 metais kaip valstybė pasiėmėme tam tikrą kryptį, kaip padėti visuomenei gelbėtis nuo narkotikų vartojimo ir nuo šių didėjančių tendencijų. Tai mes ir padarykime tai sistemingai, teisingai. Pirmiausia prevencija, reabilitacija, gydymas. Padarykime, nes kol kas to nepadarėme, bet jau norime dekriminalizuoti“, – kalbėjo G.Ivanauskas

Atsiras nebaudžiamumas?

Prokuroras sakė iš politikų pasigendantis sisteminio požiūrio.

„Labai trumpas laikas praėjo, kad galėtume sakyti, jog tai nepasiteisino. Dabar bandoma pakeisti, pasiūlyti kontrabandos straipsnio keitimą baudžiamajame kodekse. Bet mes turime ir administraciniame kodekse kontrabandos straipsnį. Ir ten yra pasakyta, kad administracine tvarka nebaudžiami už narkotikų kontrabandą, nes tai yra baudžiama pagal BK.

Dabar mes sakome, kad BK dekriminalizuojame nedidelių kiekių, kanapių, sakykim, kontrabandą, ji tampa išvis nebaudžiama, nors ji turėtų bent jau administracinių nusižengimų kodekse atsispindėti“, – svarstė G.Ivanauskas.

„Vadinasi, nėra sisteminio požiūrio. Todėl mes ir manome, kad šis klausimas turėtų būti darsyk perduotas ekspertų darbo grupei, kur pateiktumėme sisteminį, tiek ir BK, tiek ir ANK pakeitimų paketą, visų straipsnių, kurie liečia šiuos klausimus, kad jie būtų tinkamai įgyvendinami. Neskubant, bet gerai. Šalia pirmiausia turėtų eiti gera prevencija, reabilitacija ir gydymas. Ko mes šiandien neturime, viskas numatyta tik 3–5 metų laikotarpiu. Tai gal tada po tiek metų ir grįžkime prie dekriminalizavimo klausimų? Nes pirmiausia reikėtų gydyti žmones.

O gydyti būtų daug geriau, kai mes turime administracines atsakomybes“.

Po žinomos verslininkės sulaikymo kilo sujudimas

Valdančiosios koalicijos partneriai liberalai jau ne vienerius metus ragina dekriminalizuoti nedidelio kiekio narkotinių medžiagų turėjimą.

Ši tema vėl aktualizavosi, kai policija sulaikė menų fabriko „Loftas“ įkūrėją Živilę Diawarą.

Pirminiais duomenimis, pas ją rasta augalinės kilmės narkotinės medžiagos likučių bei polietileninis maišelis su haliucinogeniniais grybais.

Už nedidelio kiekio kanapių dekriminalizavimą pasisakantys politikai teigia, kad dėl šio nusikaltimo dažniausiai sučiumpami jauni žmonės, kurie dar tik pradeda kurti savo gyvenimą.

„Sulaikius tokį asmenį su nedideliu kiekiu kanapių be tikslo jas platinti ir taikant jam baudžiamąją atsakomybę, yra užkertamas kelias šio asmens karjerai ir asmens nepriekaištingai reputacijai. Pažymėtina, kad tokios veikos pavojingumas visuomenei yra ypač mažas“, – teigia iniciatoriai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai