Daugiau nei 300 žmonių, įskaitant tris dešimtis du mėnesius gaisrų gesinimo besimokiusius Ugniagesių gelbėtojų mokyklos kursantus kenksmingomis sąlygomis dešimt dienų gesino milžinišką gaisrą Alytaus padangų perdirbimo gamykloje „Ekologistika“.
Vienas patyręs ugniagesys, Ugniagesių gelbėtojų profesinės sąjungos vadovo Sauliaus Džiauto skaičiavimu, pavojingomis sąlygomis dirbo mažiausiai dvi paras.
Visuomenės sveikatos centro atstovė Asta Razmienė yra teigusi, kad degant padangoms į orą patekusios kenksmingos dalelės pasižymi ilgalaikiu poveikiu. Tai reiškia, kad net jei dabar ugniagesiai nejaučia simptomų, niekas negali garantuoti, kad žygdarbis gesinant gaisrą jų sveikatai neatsilieps po kelerių metų.
„Kiek kainuos žmonių sveikatos sutrikimai? Visos šitos medžiagos pasižymi lėtiniu poveikiu, gali sukelti įvairius vėžinius susirgimus ateityje“, – 15min studijoje kalbėjo Visuomenės sveikatos centro atstovė Asta Razmienė.
Vidaus reikalų ministerija nurodė, kad gaisrą Alytuje gesinusių ugniagesių sveikata bus papildomai patikrinta artimiausiomis savaitėmis. Taip pat Alytuje gesinimo darbus atlikusiems pareigūnams ugniagesiams gelbėtojams bus suteikta galimybė gauti 10 dienų trukmės stacionarinę reabilitaciją reabilitacijos įstaigose. Pareigūnams bus suteiktos Statute numatytos atostogos.
„Darysime viską, kad Alytuje savo jėgas atidavę ugniagesiai gautų visą įmanomą pagalbą, taip pat ir psichologinę“, – sakė Vidaus reikalų ministrė Rita Tamašunienė.
Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento direktoriaus pavaduotojas Mindaugas Kanapickas 15min nurodė, kad įprastai ugniagesių sveikata privalomai yra tikrinama kartą per metus.
Šiuo atveju, pasak jo, svarstytina numatyti, kad Alytaus gaisrą gesinę ugniagesiai tokią patikrą atliktų dukart per metus.
„Dabar, jei mokslininkai apie tai kalba, aišku, reiktų diskutuoti ir su profesinių sąjungų atstovais, ir su medikais. Jei yra pagrįstos nuomonės, kad ligos gali užklupti po kelerių metų, tai mes kalbėtume su VRM Medicinos centru apie atskiro ugniagesių sąrašo sudarymą. Galbūt jų sveikata gali būti profilaktiškai tikrinama dukart per metus“, – teigė M.Kanapickas.
Kol kas medikų pagalbos prireikė keturiems gaisrą Alytuje gesinusiems ugniagesiams – trims buvo nustatytas pervargimas, vienas gaisre susižeidė koją.
Kad gaisras gali turėti skaudžių pasekmių žmonėms ir gamtai, galima spręsti ir iš to, kad penktadienį gauti pirmieji gaisro paveiktoje teritorijoje gauto pieno laboratorinių tyrimų rezultatai. Nustatyta, kad dioksinų suma viršija didžiausią leistiną koncentraciją.
Dioksinai – toksiškų organinių junginių grupė, pasižyminti kancerogenišku ir mutagenišku poveikiu. Jie tirpsta riebaluose, organiniuose tirpikliuose, netirpsta vandenyje. Aplinkoje sklinda daugiausia oru, prilipę prie dulkių dalelių.
Taip pat Valstybinė maisto ir veterinarijos inspekcija yra nustačiusi, kad dėl gaisro poveikio už 6 km nuo gaisro židinio krito zuikis. Tarnyba tiria dėl ko Alytaus apylinkėse praėjusią savaitę krito paukščiai, dar vienas zuikis ir stirna.