Per gaisrą praėjusio ketvirtadienio, lapkričio 2-osios, vėlų vakarą senelių namų „Senevita“ padalinyje Vilniuje, Balžio gatvėje, žuvo du 63 m. vyrai, dar trys išvežti į ligoninę.
Panaudos rezervo pinigus
Trečiadienį „Senevitoje“ apsilankęs meras V.Benkunskas kalbėjo, kad tai didelė nelaimė, tegalima užjausti žuvusiųjų artimuosius. O miestas ketina peržiūrėti, kaip susitvarkiusios visos panašios įstaigos sostinėje. Anot mero, 13 iš 15 yra susitvarkiusios, tačiau ketinama dar kartą viską peržiūrėti.
„Mums, kaip kelerius metus valdantiems šią įstaigą („Senevitą“ – red. past.), kai ji buvo perduota ministerijos, labai svarbu kuo greičiau sutvarkyti patalpas, kad kuo greičiau čia būtų galima atnaujinti veiklą.
Iš 15 savivaldybės tokio pobūdžio įstaigų dvi nebuvo draustos. Ši viena iš jų, tad reikės ją tvarkyti savivaldybės lėšomis ir tam ketinu panaudoti mero fondo lėšas, kadangi pinigų įstaiga tokiems darbams neturi, savivaldybės Socialinės paramos skyrius irgi yra susiplanavęs išlaidas, tad, deja, bet teks panaudoti nelaimės atvejams numatytas mero rezervo lėšas“, – sakė meras.
Jo teigimu, tikslas kuo greičiau sutvarkyti pastatą ir kad gyventojai galėtų grįžti kuo greičiau į savo kambarius.
Paklaustas apie remonto kainą, meras sakė, kad konstrukcijų perdarinėti nereikės: „Pirmiausia kosmetika, bet kelioms palatoms, esančios arčiausiai tos, kur įvyko nelaimė, reikės gal kiek daugiau lėšų, tačiau nemanau, kad lėšų poreikis bus kažkoks labai didelis.“
Iš karto po pražūtingo gaisro senelių namų „Senevita“ sostinės padalinyje Vilniaus miesto savivaldybė teigė peržiūrėsianti savivaldybei pavaldžių socialinių įstaigų priešgaisrinės saugos pasirengimą.
Slaugos namai ne kalėjimas
Kaip viena iš galimų gaisro priežasčių nurodoma žuvusiųjų rūkymas lovose. Paklaustas, ar įmanoma kažkaip užtikrinti, kad daugiau dėl to neįvyktų panašių nelaimių, V.Benkunskas sakė, kad tai sunkus klausimas.
„Slaugos namai ne kalėjimas, kad ten taikytume kažkokias prievartos priemones, tikrintume, baustume ar kaip kitaip darytume kažkokius drausminius intervencinius dalykus. Tai pirmiausia pačių žmonių, jų artimųjų sąmoningumas.
Šiuo atveju, jeigu buvo cigaretės ar kažkokios rūkymo priemonės, jos turėjo iš kažkur atsirasti. Ar artimieji atvežė, ar kažkokie kiti tiekimo dalykai buvo įvykdyti, čia ir mūsų tyrimas skirtas išsiaiškinti, kodėl tos vidaus taisyklės buvo pažeistos, nes patalpos labai akivaizdžiai draudžiama rūkyti.
Slaugos namai ne kalėjimas, kad ten taikytume kažkokias prievartos priemones, tikrintume, baustume ar kaip kitaip darytume kažkokius drausminius intervencinius dalykus.
Tai čia reikalingas kažkoks balansas, nepaverčiant mūsų įstaigų kalėjimu ar karceriu, kur reikia viską tikrinti, bet švietimas papildomas, matyt, irgi reikalingas, kad tie žmonės, kurie turi priklausomybes, suprastų, kad bent jau patalpoje, kurioje jie gyvena ir kur ta gaisro sukėlimo grėsmė yra didžiausia, jokio rūkymo negali būti“, – kalbėjo meras.
V.Benkunskas tikino, kad gaisro naktį šiose slaugos namuose dirbo tiek darbuotojų, kiek ir privalu būti. Tačiau esą problema dėl slaugytojų, kitų medicinos darbuotojų trūkumo didžiulė, net ir miestui papildomai mokant priedus prie atlyginimų.
„Senevitos“ direktorius Petras Jurgilas, dalyvaudamas spaudos konferencijoje kartu su meru, sakė, kad visą laiką dirba 3 žmonės – po vieną slaugytojo padėjėją kiekvienam korpuse ir viena slaugytoja visai įstaigai, 80-čiai žmonių. To esą pagal teisės aktus pakanka ir net yra daugiau, kadangi įstaiga įsikūrusi keliuose pastatuose.
Pacientai – iškelti
P.Jurgilas pasakojo, kad šiuo metu visais gyventojais yra pasirūpinta: „Iš 31-o gyventojo, kurie buvo evakuoti į fizioterapijos salę, dešimt perkelta į mūsų centrinę bazę Nemenčinėje, kur yra iš viso 220 vietų. Mes juos pasiėmėme ten, truputį pasispaudėme ir, matyt, dar kažkiek žmonių ten priimti.
Šešis žmonės perkėlėme į Senjorų globos namus, esu jiems dėkingas, nes penktadienį perkėlėme ten tris ir dar tris pirmadienį, kurie buvo išvežti į ligoninę.
Ir likę 15 yra čia, įrengtos keturios palatos iš kabinetų bei penkios lovos pastatytos kineziterapijos salėje. Taip bus savaitę ar dvi, kol galėsime priimti juos į savo bazes arba čia bus sutvarkyta ir jiems suteiktos visos galimybės.“
Direktorius neslėpė, kad šie 15 žmonių šiuo metu apgyvendinti prastesnėmis sąlygomis, bet tikimasi tai sutvarkyti artimiausiu metu.
Pacientai nesuprato, kad įvyko
Įstaigos vadovas sakė, kad gyventojai iš esmės net nesuprato, kas įvyko: „Vieni sakė, kad karas prasidėjo, kiti – kad teroristai užpuolė. Kad gaisras – vos vienas kitas.
Mūsų gyventojai yra su įvairiomis problemomis, todėl tos aplinkos įvertinimas būna kartais keistokas. Todėl ryte, kai atvykau penktadienį, apie 7 val., visi kėlėsi, buvo pakankamai ramu, kaip eilinį rytą atsikėlė. Man irgi buvo keistoka, kad reakcijos tokios kaip ir nebuvo.“
Vieni sakė, kad karas prasidėjo, kiti – kad teroristai užpuolė. Kad gaisras – vos vienas kitas.
Įstaiga turi psichologą, su konsultacijomis padės ir viena įstaiga iš pašalies. Konsultuojami bus ir darbuotojai, kuriems tai išties buvęs didelis stresas.
Artimųjų norų perkelti pacientus į kitas įstaigas nesulaukta, pripažino P.Jurgilas.
Kiek laiko prireiks susitvarkyti, nežinojo
„Nežinau, kiek laiko jį tvarkysime, jį įmanoma atstatyti, bet tai užtruks“, – kitą dieną po gaisro BNS sakė „Senevitos“ direktorius Petras Jurgilas.
Kaip skelbė Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas, pirmame aukšte atvira liepsna degė kambarys, jame rasti dviejų apdegusių vyrų kūnai. Šis kambarys išdegė visiškai.
Apdegė koridorius ir aprūko visas aukštas, antras aukštas aprūko nestipriai, pastato stogas nesudegė.
Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento direktoriaus pavaduotojas Mindaugas Kanapickas BNS penktadienį sakė, kad tiriamos dvi nelaimės priežastys – neatsargus rūkymas ir techninė priežastis, pavyzdžiui, galimi elektros įrenginių gedimai.
Plačiau apie gaisrą ir jo pasekmes skaitykite čia: Per gaisrą senelių namuose Vilniuje žuvo du žmonės, dar trys išvežti į ligoninę, dešimtis vidury nakties teko evakuoti.
Po gaisro senelių namai negali būti naudojami, tiriamos dvi gaisro priežastys.
„Senevitos“ direktorius P.Jurgilas naktį BNS sakė, kad vienas iš žuvusiųjų vyrų judėjo neįgaliojo vežimėliu.
Jo manymu, gaisras galėjo kilti dėl žuvusiųjų rūkymo – anot P.Jurgilo, rūkantys globos namų gyventojai nuolat kelia problemų, jie ne visada tinkamai reaguoja į pastabas.