2011 03 15

Po Japonijos įvykių Lietuva perspėja dėl greta planuojamų AE pažeidžiamumo, Švedija ragina negrįžti vien prie iškastinio kuro

Po avarijų Japonijos atominėse elektrinėse Lietuvos premjeras Andrius Kubilius antradienį atkreipė dėmesį į greta Lietuvos planuojamų Baltarusijos ir Kaliningrado atominių elektrinių pažeidžiamumą, o į Vilnių atvykęs Švedijos premjeras perspėjo, kad iškastinis kuras negali būti išeitis elektros energijos gamyboje.
Kaliningrado atominės elektrinės maketas
Kaliningrado atominės elektrinės maketas / „Scanpix“ nuotr.
Temos: 2 Švedija Japonija

Lietuvos ir Švedijos premjerai pareiškė, kad dar per anksti daryti išvadas, kokios įtakos įvykiai Japonijoje padarys branduolinės energetikos plėtrai.

10 branduolinių reaktorių turinčios Švedijos Vyriausybės vadovas Fredrikas Reinfeldtas sakė, kad iš įvykių Japonijoje reikia pasimokyti, siekiant didesnio saugumo. Tačiau jis taip pat perspėjo, kad nebūtų protinga visą dėmesį sutelkti vien energijos gaminimui iš iškastinio kuro, kurio naudojimas labai teršia aplinką.

„Girdime vis naujų žinių iš Japonijos. Kokias išvadas iš to padarysime, spręsti dar per anksti. Manau, turime pasimokyti ir iš tokios patirties“, – spaudos konferencijoje Vilniuje sakė Švedijos ministras pirmininkas.

„Bet taip pat svarbu pasakyti, kad bet kokia energijos gamyba daro poveikį aplinkai. Iškastinio kuro naudojimas lemia klimato pokyčius. Taigi nesutikčiau, kad perėjimas prie iškastinio kuro yra geresnė išeitis – tada būtų didesni poveikis klimatui, oro sąlygoms visame pasaulyje“, – kalbėjo F.Reinfeldtas.

Švedijos premjeras pabrėžė atsinaujinančios energetikos svarbą.

Tuo metu Lietuvos premjeras A.Kubilius pabrėžė, kad Japonijos įvykiai rodo būtinybę griežtai laikytis tarptautinių reikalavimų, o Lietuvos kaimynystėje – Kaliningrado srityje ir Baltarusijoje – planuojamuose projektuose to nėra.

„Mes manome, kad atominių elektrinių statyba, ypač po Japonijos įvykių, gali būti vykdoma tik tuo atveju, jeigu yra absoliučiai preciziškai vykdomi visi tarptautiniai gamtos apsaugos reikalavimai. Iki šiol nematome to nei iš Baltarusijos, nei iš Kaliningrado“, – žurnalistams sakė A.Kubilius.

Lietuvos Vyriausybės vadovas atkreipė dėmesį, kad Japonijoje nukentėjo prieš 40 metų statyta jėgainė, o naujesnės nebuvo taip pažeistos.

„Tai rodo, kiek pažangos šitoje srityje yra padaryta per paskutinius 40 metų“, – sakė A.Kubilius.

Vis dėlto jis pabrėžė, kad tiksliau kalbėti apie branduolinės energetikos ateitį bus galima tik gavus tikslias išvadas.

„Bet kokias diskusijas toliau galėsime tęsti tik tada, kai turėsime tarptautinių ekspertų labai tikslų visos situacijos įvertinimą“, – spaudos konferencijoje sakė Lietuvos premjeras.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai