Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2020 03 10

Po kelionių susirgusi vilnietė piktinasi: dėl koronaviruso netikrina, nes nebuvo Italijoje ar Pietų Korėjoje

Iš komandiruotės užsienio šalyse, kuriose buvo nustatyti koronaviruso atvejai, sugrįžusi vilnietė susirgo, jai pasireiškė simptomai, panašūs į šios pavojingos infekcijos. Kai moteris kreipėsi pagalbos, sulaukė atsakymo, kad tyrimo dėl koronaviruso jai nedarys, nes ji grįžo ne iš rizikos zona laikomų valstybių.
Vilniaus oro uoste
Vilniaus oro uoste / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Vilnietė Marija darbo reikalais neseniai lankėsi trijose šalyse – Izraelyje, Rusijoje ir Latvijoje.

„Grįžau į Lietuvą ir beveik iš karto susirgau. Turiu vaiką ir nežinau, kaip čia elgtis. Buvau Izraelyje. Ten – ne rizikos zona, bet jau daugėja sergančių. Buvau Maskvoje, kur turbūt visi supranta, kad yra sergančių, bet niekas informacijos negauna. Esmė tokia, kad šiuo metu manęs netikrina. Ir, jeigu aš sergu, tai aš sau vaikštau ir toliau kitus apkrečiu. Nuo koronaviruso manęs netikrina, nes aš nebuvau Italijoje ar Pietų Korėjoje“, – stebėjosi moteris.

Pakilo temperatūra, atsirado kosulys

Į Lietuvą iš užsienio moteris sugrįžo praėjusį trečiadienį. Praėjus porai dienų ji pasijuto blogai. Pakilo temperatūra, atsirado sausas kosulys.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Koronavirusas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Koronavirusas

„Vieną dieną dar taip stebėjau save, o paskui pasiskambinau 112. Ne tai, kad aš, tarkime, poliklinikoje negavau pagalbos. Pirmiausia pagal nurodytas instrukcijas paskambinau numeriu 112. Ten man tik telefono numerį padiktavo, kur aš turiu pasiskambinti.

Pasiskambinau tuo telefono numeriu, pasakė, kad grįžau ne iš rizikos zonos ir manęs netikrins. Pasakė gydytis arbatomis arba kreiptis į šeimos gydytoją. Kreipiausi į šeimos gydytoją, tai, sakė, gali duoti nedarbingumą“, – aiškino vilnietė.

Pasiskambinau tuo telefono numeriu, pasakė, kad grįžau ne iš rizikos zonos ir manęs netikrins. Pasakė gydytis arbatomis arba kreiptis į šeimos gydytoją.

Pasak moters, jeigu ji yra užsikrėtusi koronavirusu, gali apkrėsti daugiau žmonių. Be to, jos manymu, gali būti daugiau žmonių, kurie lankėsi užsienyje, bet nebūtinai šalyse, kuriose fiksuojamas šios ligos protrūkis, ir galėjo susirgti šia infekcija.

„Ta virusą iš tikrųjų parsiveža, mano manymu, ne tik iš karštų taškų. Bet, jeigu tu iš kažkur kitur parsiveži tą virusą, tai „sėkmingai“ platini toliau. Aš esu jaunas žmogus, aš tiesiog galiu lengvai prasirgti juo. Nes nuo gripo pasiskiepijusi, tai arba paprastą virusą pasigavau, arba gal ir šitą pasigavau“, – kalbėjo ji.

Pasak moters, namiškiams negalavimų nepasireiškė. Tačiau, norėdama apsaugoti vaiką, ji kelioms dienoms jį išveš iš namų.

Nerūšiuoja, iš kur atvyko

Moters nuomone, tai – visiškas situacijos nevaldymas, nes į rizikos grupę patenka tik asmenys, atvykę iš valstybių, kuriose užfiksuota daug susirgimo koronavirusu atvejų. O iš tų, kuriose taip pat yra sergančių, tik gerokai mažiau, – ne.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Koronavirusas Izraelyje
AFP/„Scanpix“ nuotr./Koronavirusas Izraelyje

Iš užsienio grįžusi vilnietė minėjo, kad, tarkime, kitose šalyse dėl koronaviruso tikrinami visi užsienyje buvę ir sukarščiavę asmenys.

„Kai aš išskridinėjau iš Izraelio, jie tiesiog italų lėktuvo net neįleido į oro uostą. Jeigu žmogus sukarščiuoja, iš karto yra izoliuojamas ir daromi tyrimai. Nerūšiuojama, iš kur jis atvyko. Nežinau, ar taupo Lietuvoje, ar kaip, bet labai gaila, kad nedaro tyrimų. Manau, galbūt jeigu pati ir sergu, tai pasveiksiu. Tačiau šiaip yra žiauru, nes turbūt platinu tą virusą“, – teigė moteris.

Nežinau, ar taupo Lietuvoje, ar kaip, bet labai gaila, kad nedaro tyrimų.

Dėl to, kad Lietuva iki šiol koronaviruso tyrimą atlieka retam piliečiui, pirmadienį vakare pasipiktino Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto profesorius Vytautas Kasiulevičius.

Anot jo, jau prieš savaitę Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras rekomendavo, kad koronaviruso tyrimas turi būti skiriamas visiems sergantiems sunkia ūmia kvėpavimo takų infekcija, kai nėra nustatyta kita aiški tokios būklės priežastis, tačiau Lietuvos Sveikatos ministerija į rekomendaciją nereaguoja.

Pasak Sveikatos apsaugos ministro patarėjos Linos Bušinskaitės, šiuo metu sprendžiama atnaujinti apibrėžimą.

„Apie tai SAM praneš visai žiniasklaidai išplatindama pranešimą spaudai. Šiandien vyksta balsavimas tuo klausimu“, – kalbėjo ji.

Stebimi per 5,5 tūkst. žmonių

Pagal naujausią Sveikatos apsaugos ministerijos pateikiamą informaciją, kovo 10 dienos 13.30 val. duomenimis, naujų koronaviruso (COVID-19) atvejų šalyje nėra.

Iki šiol Lietuvoje patvirtintas vienintelis koronaviruso (COVID-19) atvejis.

Tomo Markelevičiaus / 15min nuotr./Respublikinė Šiaulių ligoninė
Tomo Markelevičiaus / 15min nuotr./Respublikinė Šiaulių ligoninė

Šiuo metu laukiama rezultatų dėl 6 mėginių (pradėti tirti). Per pirmadienį, kovo 9 dieną, ištirta 15 mėginių.

Iki šiol iš viso dėl įtariamo koronaviruso atlikti 275 tyrimai.

„Nacionalinio visuomenės sveikatos centro turimi duomenys apie keliavusius į teritorijas, kur vyksta COVID-19 plitimas visuomenėje (stebima jų sveikatos būklė): 5567 asmenys (2020-03-10 duomenys)“, – antradienį popiet pranešė Visuomenės informavimo grupė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?