Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2020 12 10 /14:22

Institucijos įspėja apie „kompleksinę kibernetinę ataką“ platinant melagingas naujienas

Užsienio reikalų (URM), Krašto apsaugos (KAM) ministerijos, Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT) bei Šiaulių miesto savivaldybė ketvirtadienį pranešė apie jų vardu platintas skirtingo turinio melagingas naujienas. URM tai įvardija kaip „kompleksinę kibernetinę-informacinę ataką“ prieš šalies institucijas.
Sienos kontrolės sistema Padvarionių užkardoje
Sienos kontrolės sistema Padvarionių užkardoje / Vidmanto Balkūno / 15min nuotr.

„Pranešimas apie neva Lietuvos užsienio reikalų ministerijos įteiktą notą Lenkijos ambasadai Lietuvoje dėl šio klausimo neatitinka tikrovės. Koordinuodamiesi su kitomis atsakingomis Lietuvos institucijomis, darome išvadą, kad tai yra kompleksinė kibernetinė-informacinė ataka“, – teigia URM.

Melaginga žinutė apie neva Lietuvos-Lenkijos pasienyje sulaikytą Lenkijos ambasados Lietuvoje diplomatą, gabenusį narkotikus, ginklus ir pinigus ir įteiktą notą Lenkijos ambasadai, trečiadienio vakarą paskelbta ir VSAT tinklalapyje. Kaip BNS sakė tarnybos atstovas Giedrius Mišutis, žinutė įkelta neteisėtai prisijungus prie sistemos, ji išimta ketvirtadienio ryte.

„Buvo neteisėtas prisijungimas, paskelbta jokio pagrindo neturinti informacija. Mes ją pašalinome, kreipėmės į Kertinį valstybės komunikacijų centrą, kur valstybės įstaigos laiko savo duomenis, tarp jų – ir mes, informavome, ką matome, kaip administratoriai, su aplinkybėmis ir paprašėme pagalbos bei tolesnio situacijos išsiaiškinimo. Melaginga žinia buvo apie lenkų diplomato sulaikymą“, – teigė G.Mišutis.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Giedrius Mišutis
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Giedrius Mišutis

URM teigia pastebinti pastaruoju metu suintensyvėjusias kibernetines-informacines atakas, kuriomis „siekiama pakenkti draugiškiems Lietuvos-Lenkijos santykiams ir kiršinti lietuvių ir lenkų tautas“.

Savo ruožtu KAM taip pat paneigė melagingus pranešimus su nurodymais atvykti į regioninius karo prievolės ir komplektavimo skyrius.

„Karo prievolės ir komplektavimo tarnyba (KPKT) nesiuntė nei savivaldybėms, švietimo ar kitoms įstaigoms, nei karo prievolininkams nurodymų 2020 m. gruodžio 10 dieną vykdyti šaukimo procedūras ir atvykti į regioninius karo prievolės ir komplektavimo skyrius bei poskyrius“, – nurodo ministerija.

KAM pabrėžė, kad šiuometinių šauktinių kvietimas užbaigtas gruodžio 7-ąją, be to, dėl koronaviruso plitimo, jaunuoliai jau mėnesį buvo kviečiami pateikti duomenis nuotoliniu būdu. Ministerija ragina sekti oficialią informaciją tinklalapiuose karys.lt ir kam.lt bei informuoti ją ir kitas tarnybas apie panašius melagingus pranešimus.

Tai, jog trečiadienio vakarą buvo įsilaužta į Šiaulių savivaldybės tinklalapį, BNS patvirtino ir Šiaulių meras Artūras Visockas.

„Melaginga žinia buvo apie oro uostą, susijusi su mūsų pastangomis dėl oro uosto. Ataka buvo gana protinga, neleido kopijuoti straipsnio, buvo galima daryti tik printscreen'us (ekrano nuotraukas – BNS). Viešųjų ryšių specialistui paskambinau, jis labai greitai išėmė tekstą“, – BNS sakė A.Visockas.

Anot jo, žinutę galėjo spėti perskaityti vos keli žmonės, nes ji buvo patalpinta vakare ir buvo tinklalapyje trumpą laiką.

Tomo Markelevičiaus / 15min nuotr./Artūras Visockas
Tomo Markelevičiaus / 15min nuotr./Artūras Visockas

„Žmonių tai niekaip nepaveikė, nes buvo vakaras, gal perskaitė kokie penki, iškart susitvarkėme. Bet tai yra ženklas, susidūrėme su tuo pirmą kartą ir tikrai akivaizdu, kad reikės peržiūrėti tas galimybes, kurias esame suteikę prisijungti ir įkelti savo žinias. Nes per vieną iš prisijungusiųjų ir „įlindo“, – tvirtino meras.

NKSC vadovas: tai – koordinuotos atakos

Nacionalinio kibernetinio saugumo centro (NKSC) vadovas Rytis Rainys BNS patvirtino, kad net keios institucijos patyrė skirtingas, bet, manoma, koordinuotas kibernetines-informacines atakas.

„Tai buvo informacinė-kibernetinė hibridinė ataka, buvo įsilaužimų ir melagingų naujienų patalpinimo. Vykdome tyrimą su institucijomis, kurios patyrė tas atakas ir imamės užkardymo priemonių, informacija pašalinta. Yra ne viena institucija, tai reiškia, jog buvo koordinuota ataka į kelias vietas, siekiant platinti netikras naujienas“, – BNS teigė R.Rainys.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Rytis Rainys
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Rytis Rainys

Anot jo, ataka skiriasi nuo ankstesnių, šiemet ir pernai vykusių panašių atvejų, kai buvo platinama ta pati melaginga naujiena, nes šįkart kelių žinučių turinys buvo skirtingas.

„Viskas vyko tuo pačiu metu. Tad techniškai, įtarimas yra, kad tai daryta tų pačių subjektų. Bet turinys skirtingas – bandoma reakcijos laikus, susiejimus įvertinti. Norėtųsi dar atlikti tyrimo darbus, reziumuoti visą medžiagą. Vykdomas tyrimas, siekiant išsiaiškinti, sudėti taškus ant „i“, kaip įvyko tos atakos (...), siekiant užkardyti tas silpnas vietas, ištaisyti, ir teikti rekomendacijas ar gal ir nurodymus subjektams, kaip jie turėtų sutvarkyti sistemas“, – teigė NKSC vadovas.

Viskas vyko tuo pačiu metu. Tad techniškai, įtarimas yra, kad tai daryta tų pačių subjektų.

Valstybinės institucijos ne pirmą karta patiria panašių incidentų, URM rugsėjį jau yra įspėjusi apie jos vardu paskleistą melagingą informaciją, neva ministras Linas Linkevičius ragina siųsti „taikos palaikymo pajėgas“ į Baltarusiją.

Lietuvos kariuomenės Strateginės komunikacijos departamento analitikai pastaruoju metu tvirtina pastebintys suaktyvėjusį neigiamos ir klaidinančios informacijos skleidimą viešojoje erdvėje, socialiniuose tinkluose.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Televiziniai „Oskarai“ – išdalinti, o šiuos „Emmy“ laimėtojus galite pamatyti per TELIA PLAY
Progimnazijos direktorė D. Mažvylienė: darbas su ypatingais vaikais yra atradimai mums visiems
Reklama
Kodėl namui šildyti renkasi šilumos siurblį oras–vanduo: specialisto atsakymas