Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas Laurynas Kasčiūnas sakė, kad šiemet vyks diskusija dėl visuotinio šaukimo modelio.
„Aš nekalbu apie tai, kad mes būtinai eisime link visuotinio šaukimo kaip privalomo šaukimo visiems, bet tam tikrą modelį mes, matyt, apsvarstysime“, – kalbėjo jis.
Krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas pasiūlė pertvarkyti šaukimą į kariuomenę taip, kad pagrindinė tarnyba truktų pusmetį, o iš viso šauktinių skaičius nuo 2027-ųjų per metus siektų 5 tūkstančius.
Tokį siūlymą L.Kasčiūnas įvertino kaip lankstų žingsnį visuotinio šaukimo link.
Dar pernai A.Anušauskas kalbėjo, kad per penkerius metus gali būti pasiekta riba, kai pamažu didinant šauktinių skaičius kvietimo į privalomąją karo tarnybą sulauks visi šaukiamojo amžiaus jaunuoliai.
Vasarą pasirašytame politinių partijų susitarime dėl gynybos privalomasis visuotinis šaukimas nėra numatytas.
Tiesa, didžiausia valdančioji partija – Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai pateikė savo išlygą – atskirąją nuomonę, kad sieks visuotinės karo prievolės nuo 2028 metų.
G.Nausėda – už
Kaip nurodė prezidento Komunikacijos grupės atstovai, Gitanas Nausėda pernai, vos Rusijai pradėjus naikinantį karą Ukrainoje, paragino Seime atstovaujamas politines partijas susitarti dėl visuotinės karinės prievolės įvedimo šalyje.
Pabrėžiama, kad nors politinės partijos susitarė įgyvendinti šalyje visuotinės gynybos modelį, pasiekti konsensuso dėl visuotinio šaukimo joms nepavyko.