Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2021 08 11

Po riaušių: Kapitolijaus scenarijaus išvengta, bet pasiųsta žinia neperžengti raudonos linijos

Specialioje 15min laidoje „Diena po riaušių: kodėl jos įvyko ir kas už to stovi?“ kalbėję parlamentarai Laurynas Kasčiūnas ir Saulius Skvernelis teigė, kad antradienį prie Seimo vyko du renginiai – dieną ir vakare. Policijos veiksmus abu jie vertina teigiamai, esą reaguota adekvačiai. Buvęs Valstybės saugumo departamento (VSD) vadovas Mečys Laurinkus atkreipė dėmesį, kad viena iš organizatorių yra mokytoja.

„Riaušės rimtas nusikaltimas“

Laidoje kalbėjęs Seimo opozicijos lyderis ir buvęs premjeras S.Skvernelis akcentavo du renginius antradienį:

„Pirmiausia – sankcionuotas teisėtas mitingas, sutraukęs pakankamai didelį skaičių žmonių, kurie turi daug, matyt, nerimo, daug baimės, yra galbūt ir neišgirsti valdžios, kuriems trūksta dialogo su valdžia.

Aišku, tikrai man nėra priimtina, kada daromos tam tikros aliuzijos į Holokaustą arba kartuvės statomos. Bet čia jau, matyt, reikia organizatorių sąžinei palikti. Dauguma žmonių ten, kurie buvo vakar legalaus mitingo metu, atėjo vedami tam tikrų savo, kaip piliečių, interesų.

O antra dalis, jeigu galima ją dalimi įvardinti, – pasibaigus legaliam mitingui pasiliko žmonės. Tą organizatoriai irgi turėjo numatyti – kad gali pasilikti. Atsirado, kas paprovokavo, dabar ikiteisminis tyrimas nustatys, ar tai buvo organizatoriai kažkokie, ar provokatoriai. Ir virto riaušėmis. O riaušės yra labai rimtas baudžiamasis nusikaltimas, už kurį numatyta gana rimta sankcija.“

Anot S.Skvernelio, ikiteisminio tyrimo metu tiek riaušių dalyviai, kurie yra sulaikyti, tiek organizatoriai, tiek kiti asmenys, kurie dalyvavo neteisėtuose veiksmuose – tiek prieš Seimo narius, tiek prieš Seimą, pareigūnus – bus patraukti baudžiamojon atsakomybėn ir įvertinti.

VIDEO: Prie Seimo vykusiame mitinge kilo riaušės – į pareigūnus skriejo akmenys, neramumus malšino riaušių policija

Mitingo metu buvo puldinėjami ir žurnalistai, dirbę savo darbą.

S.Skvernelis teigė, kad tarp tų 5–6 tūkst. žmonių buvę visokių:

„Man vakar pačiam teko susidurti išeinant iš Seimo su įvairiais žmonėmis. Su kuriais galima kalbėti, diskutuoti, kurie kelia klausimus. Ir tais, su kuriais diskusija yra beprasmė. Tokių žmonių buvo ir legalaus renginio metu.

Jeigu buvo kažkas daroma, naudojamas smurtas prieš žurnalistus ar kitus žmones – turėjo reaguoti policija ir tokius asmenis iš mitingo šalinti. Galbūt tai būtų pasitarnavę, kad nebūtų tos vakarinės dalies, nes panašu, kad tie asmenys, kurie taip elgėsi, galėjo ir vakare kurstyti žmones ir provokuoti riaušes.“

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Jungtinės pareigūnų pajėgos išvaiko ir sulaiko riaušininkus
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Jungtinės pareigūnų pajėgos išvaiko ir sulaiko riaušininkus

Reikia dialogo

Jis pats teigė jautęsis saugus ir tiesiog išėjęs iš Seimo.

Teko išklausyti įvairių žodžių, mėginta prisikabinti, tačiau jis pakalbėjęs su tais žmonėmis, su kuriais kalbėtis buvo galima, kitus tam tikra prasme ignoravęs.

„Tik prielaidos dabar yra, ikiteisminis tyrimas turi atsakyti – ar tai buvo stichiška, ar buvo pasinaudota įaudrinta minia ir organizatoriai tam ruošėsi. Nes tas scenarijus, vaizdelis buvo labai panašus kaip 2009 metais: taikus mitingas, pagrindinė dalis išsiskirsto, išeina iš Seimo prieigų, o lieka žmonės, kurie buvo kurstomi tuo metu. Turėjom jau po to tokios informacijos, gaila, kad prieš tai nebuvo. Tai turi ikiteisminis tyrimas atsakyti.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Saulius Skvernelis
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Saulius Skvernelis

Aišku, tokie dalykai, kaip riaušės, gali kilti spontaniškai, bet nėra spontaniškumo, jeigu neatsiranda proceso metu provokatorių kurstytojų. Dalis jų atsidūrė ir areštinėje, o kitą dalį nustatys ikiteisminis tyrimas“, – apie galbūt organizuotas riaušes kalbėjo S.Skvernelis, anksčiau dirbęs ir vidaus reikalų ministru, ir Policijos generaliniu komisaru.

Kokių nors kaltinimų pareigūnams S.Skvernelis tikrai sakė neturįs ir negalįs turėti, o esą kai prasideda riaušės, pasitelkiama viešojo saugumo tarnyba, čia jau reikia ir politinio vidaus reikalų ministro sprendimo.

„Yra tam tikra karma ir istorinė atmintis – kada prie konservatorių valdžios organizuojami mitingai baigiasi taip.

Galbūt buvo verta tas tvoras pastatyti prieš mitingą, kas šiandien yra daroma prie Vyriausybės. Bet aišku, vėlgi tam tikros pamokos. O pareigūnų būna tiek, kiek būna pagal situaciją“, – teigė S.Skvernelis.

Paklaustas, kaip nuslopinti įtampą, S.Skvernelis sakė, kad tam reikia valdžios dialogo su visuomene.

Pareigūnų veiksmai – proporcingi

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Laurynas Kasčiūnas pritaria, kad išties buvo du renginiai ir du mitingai.

„Galima sakyti, kad aktyvi ir į smurtą linkusi mažuma bandė pasinaudoti tam tikrų įsitikinimų žmonėmis, jų savijauta ir pozicijomis ir bandė mobilizuoti tą protestą. Man pačiam teko išeiti ir bendrauti, jaučiau labai didelį dezinformacinį foną, kai kurie mūsų kolegos Seime prie to prisidėjo.

VIDEO: Iš VRM – komentarai apie antradienio įvykius prie Seimo ir Rūdninkų poligone

Tik išėjęs iš Seimo išgirdau, kodėl įvedėme karinę padėtį, kaip sakė Gražulis, nebalsavome už jo pataisas, kad viskas būtų tik pasienio zonoje, nes dabar galės ateiti kariai ir kontroliuoti mūsų gyvenimą. Turėjau penkias minutes aiškinti, kad čia absurdas, tiesiog norime efektyviau kovoti su nelegalia migracija“, – sakė jis.

Anot L.Kasčiūno, pareigūnų veiksmai buvo proporcingi ir adekvatūs:

„Mes išvengėme Kapitolijaus scenarijaus, iš esmės pasiuntėme adekvačią ir proporcingą žinią, kad jeigu bus peržengtos raudonosios linijos, jos buvo peržengtos, ir protestai virs riaušėmis, tuomet bus pareigūnų atsakas. Tas ir įvyko.“

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./P.Gražulis
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./P.Gražulis

Parlamentaras teigė neturįs informacijos, kokie žmonės buvo suimti naktį, tik sakė manąs, kad tai buvę agresyvūs žmonės, koordinavę, prisidėję prie riaušių.

„Neslėpsiu, kad einant ir bendraujant ir tam bendravimui agresyvėjant, tikrai mačiau žmonių, kurie savo veikla jau seniai atitinka ir daro viską, kad Kremliaus Lietuvos valstybėje būtų daugiau. Įvairūs žinomi viešieji personažai. Manau, kad turėsime reikalų ir nacionalinio saugumo požiūriu“, – teigė L.Kasčiūnas.

Nori organizatorių vardų

Buvęs VSD vadovas Mečys Laurinkus sutinka, kad įvykiai prie Seimo buvę koordinuoti.

„Kiek tai planuota, negaliu pasakyti, bet kad koordinuota, tai dabar nėra sudėtinga, kas nešioja mobilų. Tai lengvai koordinuoja ne tik esantys čia aplinkui, bet ir didesnėje teritorijoje.

Manau, kad buvo. Bet mano manymas nėra įrodymas, būtų gerai, kad būtų paviešinti organizatoriai ir t.t. Tai neturėtų būti nutylėta“, – kalbėjo M.Laurinkus.

VIDEO: Nufilmavo, kaip driokstelėjo į pareigūnus paleistas sprogmuo

Jis taip pat sutiko, kad situacija gali pasinaudoti tos valstybės, su kuriomis santykiai įtempti:

„Turiu omeny ir labai artimą kaimyninę valstybę, su kuria išgyvename dabar kitą krizę, tai, žinoma, kad jie tokiais dalykais naudosis, jeigu nepasinaudojo.“

M.Laurinkus teigė labai apgailestaująs, kad viena iš organizatorių yra mokytoja, turėdamas omenyje Astrą Genovaitę Astrauskaitę, kadangi esą mokiniai šiais laikais labai anksti gali sugauti kiekvieną žinutę internete, mobiliaisiais telefonais, tad tai labai pavojinga.

„Šita pandemija yra pasaulinė nelaimė. Aš asmeniškai esu už privalomus skiepus ir už tam tikras formas, prievartas, ne fizines, nes tai žmonijos reikalas, ne tik nacionalinis. Tą reikia aiškinti vaikams, visiems žmonėms“, – kalbėjo buvęs VSD vadovas.

Jis tvirtino, kad užkirsti kelią tokiam renginiui nebuvę įmanoma. Nes esą negalima iš anksto numatyti, kas ir kur gali nutikti.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Mečys Laurinkus
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Mečys Laurinkus

Vyksta visame Vakarų pasaulyje

L.Kasčiūnas, paklaustas apie kolegas Seimo narius, kurie nuolat matomi tokiuose ir panašiuose renginiuose, teigė, kad politinis jų pasmerkimas yra visų pirma „sveiko proto žmonių dalies“ pasmerkimas.

Tai esą pagrindinis atsakas šiems veikėjams. Jis siūlė palaukti tyrimo, kokia bus surinkta informacija, kiek kuris Seimo narys dalyvavo ypač antroje antradienio įvykių dalyje.

„Antivakserių judėjimas yra pagrindinis motyvas šitame proteste, yra gyvas visame Vakarų pasaulyje. Valstybės, kurios kalba apie karantino taisyklių griežtinimą, patiria protestus šituo aspektu, tad nieko čia naujo ir originalaus. Protestuose ir pasirodo įvairios figūros, veikėjai“, – kalbėjo parlamentaras.

Anot L.Kasčiūno, baigiamoji riaušių suvaldymo fazė buvo padaryta itin gerai, nebuvo forsuojama, riaušininkai buvo toje vietoje, kur neasfaltuota automobilių aikštelė, akmeninga vieta, iš kur akmenys skriejo į pareigūnus ir jų automobilius.

„Sprogmuo, kuris skriejo apie antrą valandą nakties į pareigūnus ir juos sužeidė, perpildė kantrybės taurę. Manau, pareigūnų atsakas buvo labai proporcingas, labai adekvatus ir profesionalus. Manau, kad žinia labai aiški pasiųsta, kad riaušėms kilsiant ateityje atsakas bus adekvatus.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Laurynas Kasčiūnas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Laurynas Kasčiūnas

Kalbant apie ankstyvuosius etapus, ten klausimų daugiau. Bet esame pakankamai sudėtingoje situacijoje kaip valstybė, ypač turint omenyje vidaus reikalų sistemos krūvį šiuo metu, ypač turint omeny pagalbą Valstybės sienos apsaugos tarnybai“, – kalbėjo L.Kasčiūnas.

M.Laurinkus irgi teigė, kad daug priekaištų policijai negali būti.

Esą prasidėjus taikiam mitingui, būtų juokinga ir keista matyti, kad gatves užpildo policija.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai