Skandalas dėl filmavimo po suknele
N.Mikelionis iš pareigų nusprendė trauktis rugpjūčio 19-ąją, jau po to, kai į viešumą iškilo istoriją, kad jis figūruoja policijos tyrime. Tas tyrimas vyksta dar birželio 30 d. 16.20 val. gavus pranešimą, kad Kaune, Veiverių g., veikiančioje „Maxima“ parduotuvėje vyras filmuoja moteris po sijonais.
Policijai pateiktame pareiškime buvo teigiama, kad nepažįstamas vyras keletą kartų su pirkinių krepšeliu atsitrenkė į pareiškėjos kojas. Pirkinių krepšyje buvo telefonas, kurio kamera buvo atsukta į viršų, moteris įtarė, kad buvo filmuojama jai po suknele.
Buvo pradėtas aplinkybių patikslinimas, siekiant įvertinti N.Mikelionio veiksmus.
Jis pats istoriją vadino nesusipratimu.
Rugsėjį buvo paskelbtas konkursas išrinkti naują GMPT vadovą. Šiuo metu konkursas jau yra finišo tiesiojoje, pirmadienį vyksta pokalbiai su trimis atrinktais kandidatais, po kurių liks tik vienas. Iš viso konkurso atrankoje, SAM teigimu, dalyvavo 15 kandidatų.
Pasipiktino, kad buvo išprašyti
Tačiau būtent atranka vienos profesinės sąjungos atstovams sukėlė abejonių dėl konkurso skaidrumo. Taip teigiama Vieningos GMP darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkės Violetos Seiliuvienės išplatintame pranešime, kuriame ji informavo apie priešais SAM rengiamą protestą.
„Grupelė greitosios medicinos pagalbos darbuotojų sieks atkreipti sveikatos apsaugos ministro ir visuomenės dėmesį į SAM viceministro vadovaujamos atrankos komisijos, sudarytos Greitosios medicinos pagalbos tarnybos generalinio direktoriaus konkursui, abejotinus veiksmus.
Keletas medikų protestuos lauke su plakatais, kol profesinės sąjungos atstovai kalbėsis su atrankos komisija apie abejonių dėl skaidrumo sukėlusį konkursą į tarnybos generalinius direktorius“, – teigiama pranešime.
Baigiantis I-ojo etapo komisijos posėdžiui, prieš skaičiuojant pretendentų balus, posėdžių stebėtojai buvo išprašyti iš patalpos, kur vyko konkursas.
Jame nurodoma, kad profesinės sąjungos atstovų nepasitenkinimą sukėlė konkurso eiga: „Rugsėjo pabaigoje paskelbta kandidatų į GMPT generalinio direktoriaus pareigas atranka. Atrankos metu turėjo būti atrinkti trys labiausiai lyderystės kompetencijomis pasižymintys pretendentai, iš kurių vieną, po pokalbio, ministras turėtų skirti eiti šias pareigas. Atrankos komisijai vadovavo vienas viceministrų, stebėtojų teisėmis posėdžiuose dalyvavo 3 profesinių sąjungų atstovai.
Baigiantis I-ojo etapo komisijos posėdžiui, prieš skaičiuojant pretendentų balus, posėdžių stebėtojai buvo išprašyti iš patalpos, kur vyko konkursas. Konkurso apraše tokia procedūros eiga nebuvo numatyta ir sudarė prielaidas komisijai tartis ir derinti tarpusavyje pretendentų balus.
Vieningos GMP profesinė sąjunga, sulaukusi deleguotų konkurso stebėtojų pranešimo, nedelsiant ėmėsi veiksmų, raštu kreipėsi į sveikatos apsaugos ministrą. Atsakymo su kvietimu susitikti ministerijoje sulaukė tik iš atrankos komisijos pirmininko.“
Reikalauja skaidrumo
Prieš SAM pirmadienį per pietus atėjo grupė šios profesinės sąjungos atstovų.
„Reikalaujam naujo skaidraus GMP tarnybos vadovo konkurso.“
„Ministre, kontroliuok pavaldinių darbo skaidrumą!“
Tokius plakatus laikė atėjusieji į protesto akciją prie SAM.
Trys kandidatai atrinkti
Sveikatos apsaugos ministro patarėjo Tomo Bagdono teigimu, tokie konkursai dalinami į du etapus. Pirmajame vyksta komisijos pokalbiai su pretendentais, šiuo atveju jų buvo 15-a, su jais dvi dienas pokalbiai vyko praeitą savaitę, po jų komisijos nariai skiria pretendentams balus ir atrenkami trys daugiausiai balų surinkę dalyviai.
„Per dešimt dienų aukščiausią įvertinimą surinkę trys kandidatai turi dalyvauti pokalbyje su ministru. Pokalbiai vyksta šį pirmadienį. Po pokalbių įvertinimą rašo ministras, daugiausia balų surinkęs kandidatas sulaukia darbo pasiūlymo. Jeigu jis priimamas – kandidatas vertinamas specialiųjų tarnybų dėl atitikties, ar gali užimti pareigas.
Gavus patvirtinimą, kad jis gali eiti šias pareigas jis yra paskiriamas. Jeigu gaunamas neigiamas atsakymas, tuomet pareigos siūlomos antram likusiam kandidatui“, – apie konkurso eigą aiškino T.Bagdonas.
Reikia pabrėžti, kad jų buvo paprašyta išeiti pertraukos metu. Tad interpretacija čia skiriasi komisijos pirmininko ir profsąjungų.
Profesinių sąjungų atstovų teiginius, kad jie buvę išprašyti konkurso metu iš patalpų, kur vyko pokalbiai, T.Bagdonas komentuoja kiek kitaip. Jo teigimu, SAM išties yra gavę raštą iš šios profesinės sąjungos.
„Reikia pabrėžti, kad jų buvo paprašyta išeiti pertraukos metu. Tad interpretacija čia skiriasi komisijos pirmininko ir profsąjungų. Komisijos pirmininkas sako, kad vienos profesinės sąjungos du nariai išėjo pertraukos metu iš patalpų. Po to mes gavome pretenziją, kurioje buvo įrašytas reikalavimas stabdyti visą konkursą, nes kitu atveju bus kreiptasi į žiniasklaidą.
Kadangi komisijoje dalyvavo ir teisininkai, pastarieji irgi įvertino, ar buvo pažeidimas. Jie nenustatė šito pažeidimo. Bet tam, kad paaiškintume, jog konkursas buvo skaidrus ir nebūtų mestas joks šešėlis, pirmadienį komisijos nariai planuoja susitikti su vienos iš profsąjungų atstovų, kurie nepatenkinti procedūra, ir paaiškinti šios situacijos aplinkybes“, – teigė T.Bagdonas.
Jo teigimu, konkurso metu pokalbius stebėjo dviejų profsąjungų trys atstovai. Tokia praktika esą jau kurį laiką taikoma konkursų metu.
Buvęs vadovas dalyvauti galėjo
Paklaustas apie kandidatus į pareigas, T.Bagdonas teigė pavardžių atskleisti negalįs. Tačiau jis patvirtino, kad buvęs vadovas Nerijus Mikelionis konkurse dalyvauti irgi galėjo, nors prokuratūra lapkričio pradžioje informavo lrt.lt, kad atnaujino rugsėjį nutrauktą ikiteisminį tyrimą dėl filmavimo po moters suknele.
Ar dalyvavo – ministro patarėjas neatsakė.
15min žiniomis, tarp 15-os atrinktų kandidatų, kurie buvo pakviesti į pokalbius su konkurso komisija, N.Mikelionio nebuvo.
Laikinoji GMPT direktorė Ilona Kajokaitė 15min yra teigusi, kad konkurse nedalyvaus.
Apie 3000 darbuotojų
Norintieji dalyvauti konkurse ir siekiantys užimti GMPT generalinio direktoriaus pareigas privalėjo atitikti šiuos reikalavimus: turėti ne mažesnę kaip 4 metų vadovaujamojo darbo patirtį; aukštojo mokslo kvalifikaciją, įgytą baigus universitetines sveikatos mokslų, socialinių mokslų, teisės, verslo ir viešosios vadybos arba gyvybės mokslų studijų krypčių grupės studijas ir įgijus ne žemesnį nei magistro kvalifikacinį laipsnį, arba jai lygiavertę aukštojo mokslo kvalifikaciją; puikiai mokėti valstybinę kalbą.
Visoje šalyje filialus ir teritorinius skyrius turinčioje GMPT dirba beveik 3000 darbuotojų – tai skubiosios medicinos pagalbos paramedikai, skubiosios medicinos pagalbos slaugytojai, gydytojai, dispečeriai, vairuotojai, administracija ir kitas personalas.
Centrinis tarnybos biuras įsikūręs Kaune.