Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Po stichinio lietaus Lietuvoje išaugo nuošliaužų pavojus

Pastarosiomis paromis didžiąją Lietuvos dalį merkė liūtys, kai kur iškrito mėnesio kritulių norma, todėl šlaitai įmirko ir labai tikėtinos naujos nuošliaužos tam palankiausiose vietose, rašoma Lietuvos geologijos tarnybos pranešime spaudai.
Didžiulė Gedimino kalno nuošliauža
Didžiulė Gedimino kalno nuošliauža / Roberto Riabovo / BNS nuotr.

Stačiuose upių slėniuose (dėl šoninės erozijos pakilus vandens lygiui ir sustiprėjus srovei) ir kitų vandens telkinių šlaituose, dirbtinėse transporto magistralių nesutvirtintose iškasose ir pylimuose, piliakalniuose ir kitur, sako Lietuvos geologijos tarnybos Inžinerinės geologijos skyriaus vyriausiasis specialistas Vidas Mikulėnas.

„Nuošliauža – inžinerinis geologinis reiškinys, kai dėl sunkio jėgos atitrūksta ir šlaitu žemyn nuslenka gruntų ar uolienų masė. Nuošliaužos įvyksta, kai sutrinka natūrali pusiausvyra ir šlaite, pavyzdžiui, padidėja statumas (dėl paplauto apatinėje dalyje šlaito) arba kai iškrinta daug kritulių ir pasunkėja gruntų masė“, – aiškina V.Mikulėnas.

Taip pat nuošliaužas paskatinti gali ir žemės drebėjimai, kitos vibracijos bei žmonių veikla.

Dėl nuošliaužų patiriami dideli nuostoliai ir gali iškilti pavojus žmonėms ir turtui, pvz., 2016–2018 m. sutvarkyti šlaitus kainavo kelis milijonus eurų.

Šių metų sausį, per atlydį pakilus Jūros upės vandens lygiui, Tauragėje atsinaujino prieš kelerius metus atsiradusios nuošliaužos ir susidarė naujų.

„Kad nuošliaužų rizika būtų mažesnė, stačių šlaitų jautriuose ruožuose būtina atlikti inžinerinius geologinius tyrimus, apskaičiuoti saugos veiksnius ir suprojektuoti tinkamas šlaitų apsaugos inžinerines priemones: atramines sienutes, požeminio vandens drenažą, geotekstilę, apsodinti tinkamų šaknų sistemų augalų rūšimis ir pan.“, – sako V.Mikulėnas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?