2018 06 25 /12:56

A.Maldeikienė į prezidento rinkimus šoka su šūkiu „Po tamsos ateina aušra“

95 tezės, kaip ir kadaise Martino Lutherio – tiek yra Seimo narės, ekonomistės, socialinių mokslų daktarės Aušros Maldeikienės pirmadienį pristatytoje Prezidento rinkimų programoje. „Po tamsos ateina aušra“ – skelbia rinkimų programos šūkis.
Aušra Maldeikienė
Aušra Maldeikienė / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Prisiminė Sąjūdį

Savo rinkimų programos pristatymo kalbą A.Maldeikienė pradėjo prisimindama Sąjūdį. Anot jos, Sąjūdžio viltys ir siekiai buvo pateisinti tik iš dalies.

„Lietuva yra savarankiška ir pilnavertė tarptautinės bendruomenės narė, esame visų svarbiausių tarptautinių organizacijų nariais, turime labai daug kuo didžiuotis. Tačiau šie pasiekimai neturėtų migla užtraukti skaudulių, kurie išryškėjo per tris nepriklausomybės dešimtmečius“, – sakė A.Maldeikienė.

Ji priminė, kad Lietuvos gyventojų skaičius per tą laiką sumažėjo beveik ketvirčiu, kasmet gausybė žmonių emigruoja, Lietuva yra tarp pirmaujančių Europos šalių ir pagal savižudybių skaičių.

Reikia į politiką grąžinti politiką, kalbėti apie savo problemas, suprasti, kad Lietuvą galima sukurti tik visiems kartu.

„Traukiamės ne tik fiziškai į užsienį ar į nebūtį. Lietuva velkasi ES uodegoje pagal visus tyrimus, kurie matuoja socialinę įtrauktį. Esame visuomenėje, kurioje visiems, kurie patiria atskirtį – senjorui, neįgaliajam, kitos rasės ar lytinės orientacijos žmogui – paliekamas išlaikytinio vaidmuo, o neretai – tiesiog panieka“, – sakė A.Maldeikienė.

Anot jos, to, kad lietuviška svajonė liko neįgyvendinta, senjorai laikomi išlaikytiniais, mokytojai vadinami veltėdžiais ir panašių problemų, šaknys slypi politikos sampratoje.

„Mes padarėme didelę klaidą patikėję, kad atgavus nepriklausomybę darbas padarytas, o politika baigėsi. Iš mitingų, iš miesto aikščių, iš laikraščių laiškų skilčių mes išplovėme politiką“, – sakė A.Maldeikienė. Jos teigimu, valstybė buvo palikta naujajai nomenklatūrai, kuriai buvimas valdžioje buvo savitikslis.

„Politika, kaip viešų reikalų sprendimas debatų būdu, niekada nesibaigia. Tiesiog iš jos pasitraukus piliečiams, ji tampa politikos imitacija, technokratija ir korumpuotų verslininkų žaidimų aikštele. Tokia politika tampa melu. Todėl atėjo laikas į mūsų politiką grąžinti tikrą politiką, atėjo laikas išmokti jausti, mąstyti kalbėti apie savo problemas, suprasti, kad Lietuvą galima visiems sukurti tik visiems kartu“, – sakė A.Maldeikienė.

Ji teigė, kad visada norėjo būti pirmiausia dėstytoja ir mokytoja, geriausiai jaučiasi auditorijoje ar klasėje, profesionali politika niekada nebuvo jos svajonių sritis, bet ji nemėgsta melo ir nekompetencijos.

„Lietuvą atkūrėme tam, kad joje būtų gera gyventi ne tik išrinktiesiems. Ne tik tiems, kurie gimė esą teisingoje šeimoje. Ne tik tiems, kurių apsukrumas leido pasinaudoti įstatymo spragomis ar mūsų geranoriškumu“, – sakė A.Maldeikienė.

Lietuva nėra valdoma pažymomis, telefonine teise ar tulpių laiškais.

Seimo narė sakė, kad Lietuva, kurioje norisi gyventi ir dirbti, turi remtis talentų įvairove, suvokti, kad politinė tauta tiek stipri, kiek stipri jos silpniausia grandis, tikėti vienodomis galimybėmis ir šansais visiems, saugoti ir auginti savo viduriniąją klasę.

„Tai Lietuva, kuri nėra valdoma pažymomis, telefonine teise ar tulpių laiškais“, – kalbėdama apie Lietuvą, kurioje norisi gyventi, A.Maldeikienė įgėlė ir prezidentei Daliai Grybauskaitei.

Ji sakė planuojanti aplankyti visus Lietuvos kampelius, susitikti su pasiryžusiais dirbti Lietuvos labui.

„Didžiausia tamsa būna prieš aušrą. Ačiū už pasitikėjimą“, – baigė pasisakymą A.Maldeikienė.

Trūksta viešųjų diskusijų apie tarptautinius santykius

Atsakinėdama į susirinkusiųjų klausimus, A.Maldeikienė pažymėjo, kad Lietuvoje vyksta per mažai diskusijų svarbiais klausimais. Kaip pavyzdį ji pateikė, kad pasaulis pastaruoju metu tampa vis mažiau atviras prekybai, užsidarinėja, visų pirma dėl besikeičiančios JAV politikos. Kadangi Lietuva yra maža ir atvira ekonomika, jos teigimu, ši tendencija šalį neišvengiamai paveiks ir taps didele Lietuvos problema.

„Ar mes apie tai kalbam? Mes nekalbam. (...) Galiu pasakyti, kad tai, ką mes matome viešojoje erdvėje, kalbant apie tą pačią europinę politiką, ir kas yra kalbama Seimo salėje, yra žiauriai skirtingi dalykai. (...) Mano esminis supratimas yra, kad mes turime tas problemas iškelti į viešą erdvę – protekcionizmą, prekybinius karus, mūsų vietą ES“, – sakė A.Maldeikienė.

Ji sakė nesutinkanti su manančiais, kad Lietuvoje yra intelektinių idėjų stygius. Jos manymu, problema yra tame, kad intelektualai nekalba. „Tai yra tylintis protas“, – sakė ji.

Prie problemos, anot jos, prasideda ir žiniasklaida, kuri daugiau dėmesio skiria skandalams, o ne svarbioms temoms. Jos teigimu, žurnalistai dažnai nesugeba pritraukti tekstų iki eilinio žmogaus, jo gyvenimo.

A.Maldeikienė sakė pasisakanti už progresinius mokesčius. Jos teigimu, bent jau tokia mokesčių sistema kaip JAV, kuri šiaip jau nėra itin progresyvi, būtų žingsnis į priekį.

Dabar, pasak A.Maldeikienės, viduriniosios klasės atstovai Lietuvoje susimoka didelius mokesčius, tačiau galiausiai yra priversti naudotis privačios medicinos ar švietimo paslaugomis.

„Šiuo metu mūsų viešasis sektorius yra pastatytas į invalido vietą. Priverstas vykdyti pažadus, už kuriuos niekas neketina mokėti. Kodėl aš sėdžiu Seimo salėje? Todėl, kad man nusibodo mokyti ponų vaikus, kai tie ponai įsivaizduoja, kad aš iš mažos savo algos dar turiu ir knygutes nupirkti“, – sakė A.Maldeikienė.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Aušra Maldeikienė
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Aušra Maldeikienė

A.Maldeikienė taip pat sakė esanti kultūrinė liberalė.

„Esu kultūrinė liberalė ta prasme, kokia yra katalikiška mąstysena jau turbūt apie 60 metų. Palaipsniui ji ateina į Lietuvą. Lietuva tikrai turi daug katalikų, kurie nekalba daugybės nesąmonių, kurios katalikams yra pripaišomos viešojoje erdvėje“, – sakė politikė.

Ekonomiškai A.Maldeikienė sakė greičiausiai esanti nuosaiki dešinioji.

„Dešinumas su sveiku protu. Aš nesu kairioji, todėl kad manau, kad didelė dalis tų žmonių, kurie dabar verkia ir daug reikalauja, iš tikrųjų labai mažai daro“, – sakė A.Maldeikienė.

Visgi, jos teigimu, Lietuvoje dažnai pamirštama, kad apie pelną galima padėti tik atsilyginus tiems, kas padeda: mokytojams, savo tėvams, gydytojams ir taip toliau.

A.Maldeikienė taip pat teigė pasisakanti už LGBT teises. „Aš manau, kad šitie žmonės turi būti gerbiami, jiems turi būti suteiktos galimybės turėti įteisintas partnerystes. (...) Tokie sprendimai kaip leisti jiems kurti partnerystes yra tiesiog būtini“, – sakė Seimo narė.

Politika – tai idėjų kova

Anot A.Maldeikienės, jos rinkimų kampanijos tezių tikslas – pakeisti tai, kaip Lietuva mąsto apie politiką. Tezėmis siekiama atskleisti kandidatės požiūrį į aktualias šalies vidaus ir išorės problemas, pristatyti jų sprendimo būdus, būtinus nuveikti darbus bei įsipareigojama būsimai rinkimų kampanijai.

Programa yra suskirstyta į šešis skyrius: „Politikos prigimtis“, „Mano ideologija“, „Užsienio politika“, „Nacionalinis saugumas“, „Ekonomika“ ir „Žmogaus teisės“.

Pirmajame programos skyriuje ekonomistė pristato savo politikos sampratą, taip pat kalba apie kultūrą, aukštąjį mokslą, žiniasklaidą.

„Į politiką reikia grąžinti politiką“ – taip skamba pirmoji A.Maldeikienės programos tezė. Anot A.Maldeikienės, politika yra idėjų kova, tačiau kadangi ji kalba apie žmonių buvimą kartu, ji yra ne tik idėjų, bet ir vertybių kova.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Aušra Maldeikienė pristatė savo 2019 metų Prezidento rinkimų kampanijos programą
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Aušra Maldeikienė pristatė savo 2019 metų Prezidento rinkimų kampanijos programą

Anot A.Maldeikienės, sakantys, kad politika turi atsakymus – meluoja, nes politika kalba apie sudėtingus ir dažnai neišsprendžiamus klausimus. Politika, anot jos, nėra mokslas, kurio negalima pakeisti technokratų, ekspertų ar biurokratų valdžia.

Seimo narė šio skyriaus tezėse teigia, kad demokratinės visuomenės pamatas yra kultūra, kuri prasideda nuo švietimo. Universitetai, jos teigimu, turi skleisti laisvą mintį ir kritinį mąstymą, o ne aptarnauti laisvą rinką, o žiniasklaida – ieškoti tiesos, o ne skandalo.

„Politikai, kurie nurašo tūkstančius žmonių dėl jų netinkamų vertybių, yra trumparegiai“, – sako A.Maldeikienė.

Katalikė, kuri renkasi stovėti silpnojo pusėje

„Aš esu katalikė“, – pareiškia A.Maldeikienė pirmojoje antro programos skyriaus „Mano ideologija“ tezėje. Tačiau čia pat ji pabrėžia, kad tai jos nedaro moraliai teisia – jos tikėjimas reiškia, kad svarbiausias jai yra kitas žmogus.

„Renkuosi stovėti silpnojo pusėje, kad ir kas jis būtų“, – teigia Seimo narė. Ji tvirtina esanti ne už turtą ir ne už skurdą, o už vidurinę dirbančią klasę.

„Kalbu sąžiningai, atvirai ir dažnai aštriai, nes myliu savo šalies piliečius“, – sako A.Maldeikienė, dažnai kaltinama pernelyg rėksminga kalba. Ji programoje pabrėžia, kad sprendimus priima sverdama argumentus ir ieškodama pusiausvyros, taip pat teigia, kad girdi kitus ir pripažįsta, kad yra neteisi, kai oponentų argumentai yra stipresni.

Pasisako už stiprią ES

A.Maldeikienės manymu, Lietuva yra integrali Vakarų civilizacijos dalis ir turi dalyvauti Vakarų vertybių gynyboje. Anot jos, pasaulyje, kuris susiduria su dešiniuoju populizmu ir autoritarizmu, Lietuva turi stoti demokratijos ir įstatymo viršenybės pusėn, o kylančio protekcionizmo akivaizdoje – remtis laisvąja prekyba.

Anot jos, bendrystė su kitomis ES šalimis lems Lietuvos klestėjimą, jei bus perimtos geriausios patirtys, o krizės akivaizdoje Lietuvai dera palaikyti demokratines ES reformas ir aktyviai dalyvaujanti formuojant ES dienotvarkę.

„Lietuva privalo visomis išgalėmis palaikyti Europos Sąjungos tęstinumą, bet tuo pačiu metu mąstyti apie galimus ateities aljansus, jeigu dabartinė Sąjunga subyrėtų“, – sako Seimo narė.

Taip pat A.Maldeikienė teigia, kad norėdama didesnio dėmesio ES Rytų partnerystei, Lietuva pati turi būti aktyvi sąjungos Pietų politikoje ir demonstruoti solidarumą su pabėgėlių krizes patiriančias sąjungininkėmis.

Seimo narė pabrėžia, kad JAV buvo, yra ir išliks Lietuvos saugumo garantas, o santykiai su Lenkija saugumo ir ekonomikos srityse išlieka prioritetu. Santykiai su Rusija, anot A.Maldeikienės, turi būti ES užsienio politikos dalimi, tuo tarpu ekonominiai santykiai su dabartine Rusija, anot jos – rizikingi. Raginama ir plėtoti glaudžius ryšius su Ukraina.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Aušra Maldeikienė pristatė savo 2019 metų Prezidento rinkimų kampanijos programą
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Aušra Maldeikienė pristatė savo 2019 metų Prezidento rinkimų kampanijos programą

Svarbu laikytis įsipareigojimų gynybai

A.Maldeikienė programos ketvirtojo skyriaus tezėse teigia, kad saugumas negali būti kuriamas vartojant baimės, politinio mąstymo ir priešpriešos retoriką. Anot jos, saugumo reikia siekti kompleksiškai.

Seimo narė teigia pasisakanti už tai, kad Lietuva laikytųsi įsipareigojimų gynybai skirti bent 2 proc. BVP, taip pasisako už Europos gynybos fondo kūrimą bei bendradarbiavimą gynybos srityje ES lygmeniu.

Iki 2024 m., pasak jos, privalu padvigubinti savanorių pajėgų dydį, užtikrinti socialines karių garantijas.

Auganti nelygybė – didžiausia grėsmė Lietuvai

Pasak A.Maldeikienės, auganti pajamų, turtinė ir galimybių nelygybė tapo didžiausia grėsme Lietuvos ateičiai.

Ji programoje pabrėžia, kad žmogus nėra vien prekė ar darbo jėga, kurią pasinaudojus galima išmesti. Taip pat Seimo narė gina viešąjį sektorių: jos teigimu, klaidingai menkinant viešojo sektoriaus kuriamą vertę ir bendrąjį gėrį, naikinama valstybės ir jos žmonių ateitis ir perspektyvos.

„Teisingumo vardan per valstybės biudžetą turi būti perskirstoma didesnė pajamų dalis, o turtingiausieji ir stambus verslas turi proporcingiau prisidėti prie visuomenės gerovės“, – sako A.Maldeikienė tezėse.

Anot Seimo narės, privalu neatidėliojant įvesti adekvačią progresinių mokesčių sistemą ir naikinti nepagrįstas mokestines lengvatas.

„Socialinių garantijų naikinimas taupymo vardan yra ne tik neteisingas, bet ir neatsiperka ilgalaikėje perspektyvoje“, – teigia A.Maldeikienė.

Taip pat ji sako, kad žmonių interesams dirbančios profsąjungos turi būti stiprinamos, o darbo rinkos lankstumo nuostatas privalo atsverti didesnės dirbančiųjų saugumo garantijos. Paramos žemės ūkiui sistema, anot A.Maldeikienės tezių, turi būti nukreipta į smulkius ir šeimos ūkius.

Už LGBT teises, prieš abortų draudimą

„Viena iš esminių Lietuvos problemų yra laisvės stygius, kuris dehumanizuoja visuomenę, gimdo atskirtį bei naikina piliečių pasitikėjimą vienas kitu, bendruomene bei valstybe“, – sako A.Maldeikienė.

Žmogaus teisėms skirtoje programos dalyje teigiama, kad valstybė negali skirstyti šeimų į tinkamas ir netinkamas, visuomenė ir valstybė privalo ginti vaikus, garantuodama jiems saugią aplinką, kokybišką išsilavinimą ir paramą sudėtingose situacijose.

Viena iš esminių Lietuvos problemų yra laisvės stygius, kuris dehumanizuoja visuomenę, gimdo atskirtį bei naikina piliečių pasitikėjimą vienas kitu, bendruomene bei valstybe.

„Privalome panaikinti smurto prieš moteris priežastis ir netoleruoti bandymų dėl jo kaltinti smurto aukas“, – teigia A.Maldeikienė.

Taip pat ekonomistė ragina į visuomenės gyvenimą ir darbo rinką grąžinti neįgaliuosius, garantuoti reikalingą paramą senjorams, liautis diskriminuoti LGBT piliečius, taip pat ir tuos, kurie augina vaikus, nes jie – lygiateisiai piliečiai.

A.Maldeikienės teigimu, net ir gerbdama gyvybę, ji nepalaiko abortų draudimo, kuris esą tik padidina kenčiančių moterų skausmą.

„Žmonės, kurie dėl aplinkos spaudimo ar savo pačių neatsakingo elgesio patenka į blogio spąstus – tampa prekybos žmonėmis aukomis, įtraukiami į prostituciją, tampa narkomanais, padaro nusikaltimus – turi gauti tinkamą paramą bei psichologinę pagalbą“, – sako A.Maldeikienė.

Pasak jos tezių, efektyvi narkotikų prevencijos politika yra tik ta, kuri mažina daromą žalą ir naikina šešėlinę narkotikų rinką, o bet kokių visuomenės grupių marginalizavimas yra ne tik amoralus, bet ir neapsimoka.

Su visa rinkimų programa susipažinti galima A.Maldeikienės rinkimų kampanijos puslapyje.

Agitavo buvę mokiniai ir visuomenininkai

A.Maldeikienės rinkimų programos pristatymo renginyje už politikę agitavo buvęs mokinys Tautvydas Marčiulaitis, Lietuvos neįgaliųjų forumo atstovė Simona Aginskaitė, Nacionalinio aktyvių mamų sambūrio atstovė Rasa Žemaitė ir kiti.

60-metė A. Maldeikienė Seime dirba pirmą kadenciją. Prieš tai pagal politinės partijos „Lietuvos sąrašas“ sąrašą ji buvo išrinkta ir dirbo Vilniaus savivaldybės taryboje, dėstė universitetuose, yra dirbusi ekonomikos mokytoja, žiniasklaidoje ir ryšių su visuomene srityse.

Prezidento rinkimai Lietuvoje vyks 2019 metų gegužę.

Kol kas oficialiai sieksiantys būti kandidatais į prezidentus taip pat paskelbė europarlamentaras Valentinas Mazuronis, Seimo narys Naglis Puteikis. Buvę diplomatai Vygaudas Ušackas ir Žygimantas Pavilionis paskelbė dalyvausiantys konservatorių pirminiuose kandidatų į prezidentus rinkimuose. Liberalų sąjūdis yra skelbęs, kad kandidatu prezidento rinkimuose bus keliamas europarlamentaras Petras Auštrevičius.

Svarstantis kandidatuoti neseniai paskelbė ir filosofas, vienas Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio pradininkų Arvydas Juozaitis.

Kiti potencialūs kandidatai yra SEB banko ekonomistas Gitanas Nausėda, parlamentarė Ingrida Šimonytė, eurokomisaras Vytenis Andriukaitis, premjeras Saulius Skvernelis, visuomenės nuomonės apklausose aukštai įsitvirtinęs Kauno miesto meras Visvaldas Matijošaitis savo sprendimo dar nepaskelbė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis