Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2016 04 25

Po vaiko traumos tėvai ne juokais išsigando stabligės pavojaus: liga mirtinai pavojinga

Vaikui prasiskėlus galvą kauniečių šeimai teko pereiti per 4 gydytojus, tačiau jie taip ir liko nežinioje, ar padaryta viskas, kad jų vaikas būtų apsaugotas nuo itin pavojingos ligos – stabligės. Vaikai nuo jos skiepijami, tačiau šis atvejis buvo išskirtinis.
Traumų ir skubios pagalbos skyrius
Traumų ir skubios pagalbos skyrius / Eriko Ovčarenko / BNS nuotr.

Tėvai važinėjo iš vienos gydymo įstaigos į kitą

Suprasti akimirksniu

  • Po neskiepyto vaiko traumos tėvai susirūpino jo apsauga nuo stabligės
  • Medikai tik pasiūlė pasiskiepyti, tėvai liko nežinioje, ar gali jaustis saugūs
  • Stabligė gali būti mirtina liga

Kaip pasakojo vaiko tėvas, sūnui prasiskėlus galvą šeima atvyko į Kauno klinikas. Kai žaizda buvo susiūta, tėvai pasidomėjo, ar nereikia apsaugos nuo stabligės, kadangi vaikas nebuvo skiepytas planiniais skiepais.

Tėvai buvo girdėję apie tai, kad esant stabligės pavojui po susižeidimo iškart įšvirkščiamas serumas nuo stabligės. Tačiau priėmęs gydytojas teigė, kad skyriuje tokio serumo nėra ir nusiuntė pasikonsultuoti dėl įprasto skiepo pas šeimos gydytoją.

„Poliklinikoje jau niekas serumo nesiūlė, tik buvo tariamasi, kokios minimalios sudėties vakciną vaikui galima suleisti. Mat tiesiog vakcinos nuo stabligės nėra, maži vaikai paprastai skiepijami keturvalente vakcina nuo keturių ligų. Suaugusiesiems yra bent jau dvivalentė vakcina“, – teigė pašnekovas.

Kadangi tėvai daugiau pasiūlymų neišgirdo, paskiepijo vaiką medikų rekomenduota vakcina, tačiau abejonė, ar tikrai padaryta viskas, kas įmanoma, liko.

Serumas yra greitoji, tačiau neilgalaikė pagalba nuo stabligės.

Pasak Užkrečiamų ligų ir AIDS centro Imunoprofilaktikos skyriaus vadovės Daivos Razmuvienės, serumas yra greitoji, tačiau neilgalaikė pagalba nuo stabligės. Jis apsaugo nuo ligos 1–2 mėnesius. Kadangi žmogui suleidžiami jau gatavi antikūniai, apsauga nuo ligos susidaro per parą. Tuo tarpu į vakcinos sudėtį įeina ligos antigenas, su kuriuo organizmas ima gaminti antikūnius. Šiuo atveju apsauga nuo ligos susidaro per dvi savaites ir veikia 10 metų.

Kauno visuomenės sveikatos centro atstovų teigimu, miesto gydymo įstaigose bent po keletą dozių serumo nuo stabligės yra. Jų teigimu, serumas nuo stabligės po traumų gali būti leidžiamas tiek suaugusiems, tiek vaikams. Vėliau apsaugos nuo šios pavojingos ligos neturintis žmogus nukreipiamas į gydymo įstaigą dėl įprasto ir ilgalaikio skiepo.

Medikai: vaikams užtenka skiepo

Pasak Kauno klinikų Vaikų ligų klinikos vadovo prof. Rimanto Kėvalo, skubi imunoprofilaktika nuo stabligės skiriama tuomet, jeigu yra gili bet kokio pobūdžio žaizda.

Jeigu vaikas yra paskiepytas, žaizda nedidelė ir neužteršta, jokių papildomų apsaugos priemonių nereikia. Jeigu gydytojui pasirodo, kad žaizda labai negraži ir reikia papildomos apsaugos, vaikams skiriama vakcina. Tai vienintelė jiems taikoma imunoprofilaktika.

„Savo skyriuje turime tik vakcinos vaikams nuo 12 metų, o mažesnius, jeigu jie buvo neskiepyti arba manome, kad juos reikėtų paskiepyti papildomai, siunčiame pas šeimos gydytoją, kuris parenka jiems tinkamą vakciną. Serumas arba imunoglobulinas nuo stabligės vaikams skiriamas tik išskirtiniais atvejais, kai pavojus tikrai labai didelis. Skiepo tikrai užtenka, kad susidarytų apsauga. Netgi nebūtina to daryti iš karto, užtenka pasiskiepyti per tris dienas nuo sužeidimo“, – tikino gydytojas.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Rimantas Kėvalas
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Rimantas Kėvalas

Jo teigimu, šiuo atveju tėvai išsigando, kadangi jų vaikas buvo neskiepytas. Pasak jo, tai mirtinai grėsminga liga.

Kada atsiranda rizika užsikrėsti stablige

Stabligės sukėlėjai yra labai plačiai paplitę gamtoje. Grėsmė susirgti kyla, kai stabligės sukėlėjas patenka į žaizdą, ypač jeigu ji užteršta dirvožemiu. Kartais stabligė pasireiškia net po nudegimo.

Pirmieji ligos požymiai po užsikrėtimo dažniausiai pasireiškia po savaitės, bet gali būti ir po kelių dienų ar mėnesių. Liga prasideda palaipsniui. Pirmieji ligos požymiai gali būti trumpalaikiai raumenų trūkčiojimai, „tirpimas“ užkrato patekimo vietoje.

Vėliau liga pasireiškia įvairaus stiprumo skausmingais raumenų spazmais, trunkančiais nuo kelių sekundžių iki kelių minučių. Jeigu spazmai ypač stiprūs, gali lūžti kaulai, dantys, o ypač sunkiais atvejais – ištikti mirtis. Dažniausiai pirmieji spazmai pasireiškia žandikaulių srityje – būna sunku išsižioti, vėliau pereina į krūtinės, kaklo, nugaros ir pilvo raumenis.

Mirtingumas nuo šios ligos svyruoja nuo 30 iki 73 proc., priklausomai nuo ligos sunkumo. Dažniausia mirties priežastis – sustojęs kvėpavimas. Lietuvoje nuo stabligės kasmet miršta mažiausiai vienas žmogus, dažniausiai garbaus amžiaus. Patikimiausia apsauga nuo stabligės – skiepai, kuriuos kartoti reikia kas 10 metų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų