Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2023 12 06

Po VSD pranešėjo liudijimo Seimo komisijai departamentas kartoja laikęsis įstatymų

Seimo komisijai trečiadienį paliudijus vadinamajam Valstybės saugumo departamento (VSD) pranešėjui Tomui Gailiui, pati žvalgybos institucija kartoja, jog laikėsi įstatymų, kai tikrino tuomet dar kandidato į prezidentus Gitano Nausėdos komandą.
Darius Jauniškis
Darius Jauniškis / Pauliaus Peleckio / BNS nuotr.

 „VSD savo veikloje griežtai laikosi įstatymų reikalavimų“, – rašoma departamento BNS pateiktame komentare.

„Informaciją apie 2019 metų Lietuvos Respublikos Prezidento rinkimų kontekste atliktų veiksmų visumą VSD yra pateikęs tiek tuo metu tyrimą atlikusiam NSGK, tiek pagal pateiktus klausimus dabartinei laikinajai tyrimo komisijai“, – rašoma jame.

Išsamiau liudijimo VSD nekomentavo.

T. Gailius Seimo komisijai liudijo, kad VSD vadovai, 2018 metais prašydami tikrinti G. Nausėdos aplinką ir paskui galbūt perduodami informaciją leidimo su įslaptinta informacija neturintiems dirbti asmenims, galėjo padaryti drausminį pažeidimą ar net nusikaltimą.

Parlamentinio tyrimo metu aiškinamasi, kiek pagrįstai ir kieno prašymu VSD tikrino kandidato į prezidentus aplinką.

Komisija sukurta, šių metų pavasarį prokuratūrai konstatavus, jog prieš ketverius metus pateiktas žvalgybos pareigūno pranešimas tuomečiam Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkui Vytautui Bakui apie VSD vadovybės veiksmus išnagrinėtas netinkamai.

Išvadas komisija turi pateikti iki kovo 10 dienos.

Pranešėjo perduota medžiaga Seime buvo pradėta nagrinėti dar praėjusią kadenciją. 2019 metais VSD pareigūnas kreipėsi į V. Baką, apskųsdamas savo vadovus dėl galimai neteisėtos veiklos. 

Ši istorija aprašyta tyrimų žurnalistų Dovydo Pancerovo ir Birutės Davidonytės knygoje „Pranešėjas ir prezidentas“.

Buvęs pareigūnas žurnalistams tvirtino, kad 2018 metų liepą iš departamento direktoriaus pavaduotojo R. Bridikio gavo kelis lapus su daug pavardžių ir žodinį pavedimą „patikrinti vieno kandidato rinkiminę komandą ir galimų rėmėjų sąrašą“. Jame, kaip paaiškėjo, buvo nurodyti tuomet dar kandidato į prezidentus G. Nausėdos rėmėjai ir bendražygiai.

Situaciją tada nagrinėjęs Seimo NSGK konstatavo, jog VSD veikė teisėtai tikrindamas kandidatų į prezidentus aplinką, tačiau paragino tokiose situacijose atsisakyti žodinių pavedimų.

VSD atstovai tvirtino tikrinę visų kandidatų į prezidentus komandas, pats pranešėjas tikino, jog tikrinta tik G. Nausėdos aplinka, o R. Bridikis jam patvirtino, kas sąrašai gauti iš paties G. Nausėdos. Prezidentas kategoriškai neigia prašęs VSD tikrinti jo komandą.

T. Gailius komisijai trečiadienį liudijo viešai, nusprendęs nebeslėpti savo tapatybės.

Jis taip pat sakė patyręs darbe psichologinį spaudimą, pvz., sužinojus, kad jis yra pranešėjas, nebuvo kviečiamas į vadovų susirinkimus, taip pat buvo netenkintas jo atostogų prašymas. T. Gailius patvirtino būtent po šio atvejo kreipęsis į STT, kad jam daromas spaudimas, parašė raštą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų