2022 09 22 /16:04

Policija pateikė informaciją apie Lietuvos futbolo federacijos ryšius su nusikalstamu pasauliu

Policijos departamentas Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkui Laurynui Kasčiūnui pateikė informaciją apie Lietuvos futbolo federacijos (LFF) Vykdomojo komiteto narių sąsajas su nusikalstamu pasauliu bei apie Lietuvos futbolo klubų galimas manipuliacijas rungtynių rezultatais bei galimas tokių nusikalstamų veikų schemas.
Tomas Danilevičius ir Arūnas Pukelis
Tomas Danilevičius ir Arūnas Pukelis / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

Sąsajos su nusikalstamu pasauliu

„Galime patvirtinti, kad Seimo nariui L.Kasčiūnui pateikta informacija apie tai, kad keturi LFF Vykdomo komiteto nariai anksčiau yra padarę nusikalstamas veikas, tačiau šiuo metu teistumai išnykę.

Trims LFF Vykdomo komiteto nariams buvo taikytos Organizuoto nusikalstamumo užkardymo įstatymo prevencinės poveikio priemonės. Įstatyme numatytos prevencinės poveikio priemonės taikomos asmenims, jei iš įstatymų nustatyta tvarka gautų duomenų apie šių asmenų ryšius su organizuotomis grupėmis, nusikalstamais susivienijimais ar jų nariais yra pakankamas pagrindas manyti, kad šie asmenys gali daryti sunkius nusikaltimus ir prevencines poveikio priemones reikia taikyti siekiant garantuoti visuomenės bei valstybės saugumą, užtikrinti viešąją tvarką, asmenų teises ir laisves.

Trims LFF Vykdomo komiteto nariams buvo taikytos Organizuoto nusikalstamumo užkardymo įstatymo prevencinės poveikio priemonės.

Taip pat pateikta informacija apie galimą futbolo komandų manipuliavimą rungtynėse, galimas tokias schemas, būtiną teisinės bazės tobulinimą“, – 15min pranešė Policijos departamento Komunikacijos skyriaus vadovas Ramūnas Matonis.

Policijos atstovas neatskleidė, kurie LFF Vykdomojo komiteto nariai praeityje buvo teisti ir kuriems buvo taikytos Organizuoto nusikalstamumo užkardymo įstatymo prevencinės poveikio priemonės.

Kas sudaro LFF Vykdomąjį komitetą?

LFF Vykdomąjį komitetą sudaro 20 narių: prezidentas, 8 šakinių asociacijų prezidentai (teisėjų, vaikų ir jaunių, salės futbolo, masinio futbolo, moterų futbolo, techninio vystymo, klubų asociacijos, žaidėjų), 10 regioninių asociacijų atstovų bei vienas LFF narių pasiūlytas ir konferencijoje išrinktas asmuo.

LFF Vykdomąjį komitetą sudaro LFF prezidentas Tomas Danilevičius, LFF I viceprezidentas Telšių apskrities futbolo federacijos prezidentas
Mindaugas Bondauskis, Lietuvos salės ir paplūdimio futbolo asociacijos prezidentas Vidmantas Butkevičius, Panevėžio apskrities futbolo federacijos prezidentas Darius Butkus, Marijampolės apskrities futbolo federacijos prezidentas Žydrūnas Buzas, Futbolo trenerių rengimo asociacijos prezidentas Nerijus Dunauskas, Lietuvos vaikų ir jaunių ugdymo futbolo asociacijos prezidentas Dainius Gudaitis, Alytaus apskrities futbolo federacijos prezidentas Rimas Kantaravičius, Lietuvos moterų futbolo asociacijos prezidentas
Artūras Krukis, Šiaulių apskrities futbolo federacijos prezidentas
Gintautas Mirauskas, LFF II viceprezidentas, Lietuvos futbolo klubų asociacijos „A lyga“ prezidentas Janas Nevoina, Tauragės apskrities futbolo federacijos prezidentas Arūnas Pukelis, LFF III viceprezidentė, išrinkta Lietuvos futbolo federacijos narių Ingrida Siliūnienė, Lietuvos futbolo teisėjų asociacijos prezidentas Sergejus Sliva, Masinio futbolo asociacijos prezidentas Sergejus Slyva, Vilniaus regiono futbolo sąjungos prezidentas Deividas Šemberas, Utenos apskrities futbolo federacijos prezidentas Dainius Širvys, Kauno apskrities futbolo federacijos prezidentas Dainius Šumauskas, Lietuvos futbolo žaidėjų sąjungos prezidentas Gintautas Žemaitis ir Klaipėdos apskrities futbolo federacijos prezidentas Rimantas Žvingilas.

Kas tie teisti asmenys?

Iki šiol viešai žinoma, kad praeityje buvo teisti du LFF Vykdomojo komiteto nariai – A.Pukelis ir Ž.Buzas.

Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Arūnas Pukelis ir Žydrūnas Buzas
Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Arūnas Pukelis ir Žydrūnas Buzas

15min ketvirtadienį susisiekė su LFF generaliniu sekretoriumi Edgaru Stankevičiumi, kuris atskleidė, jog kiti du praeityje teisti VK nariai yra D.Šumauskas ir R.Kantaravičius.

„Jis pats kreipėsi išaiškinimo, – apie R.Kantaravičiaus situaciją kalbėjo LFF vadovas. – Tuo metu – 1993 metais – buvo kitokia įstatyminė bazė. Jis turi ir Apeliacinio teismo išaiškinimą. Šiai dienai teistumo jis neturėtų turėti.“

Nuotr. iš lff.lt/Rimas Kantaravičius
Nuotr. iš lff.lt/Rimas Kantaravičius

„Čia, atrodo, 1998 metų reikalai, susiję su įmonės veikla, – apie D.Šumauską pasakojo E.Stankevičius. – Jis, būdamas direktorius, gavo baudą ir, atrodo, tris mėnesius lygtinai.“

Elijaus Kniežausko/„Hegelmann Litauen“ nuotr./Dainius Šumauskas
Elijaus Kniežausko/„Hegelmann Litauen“ nuotr./Dainius Šumauskas

E.Stankevičius teigė neturįs žinių, kuriems LFF Vykdomojo komiteto nariams praeityje buvo taikytos Organizuoto nusikalstamumo užkardymo įstatymo prevencinės poveikio priemonės.

„Tai sustiprina mūsų iniciatyvą“

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas Laurynas Kasčiūnas 15min teigė, kad policijos paviešinta informacija sustiprina iniciatyvą siekti pertvarkos LFF.

Pauliaus Peleckio / BNS nuotr./Laurynas Kasčiūnas
Pauliaus Peleckio / BNS nuotr./Laurynas Kasčiūnas

„Tai sustiprina mūsų visą iniciatyvą – esame teisingame kelyje siūlydami LFF iš esmės pasikeisti, iš pamatų. Išsiskaidrinti ir tapti demokratine bendruomene“, – sakė parlamentaras.

„Dabar mes esame tame kelyje, kada LFF reaguoja, laukiame iš jų namų darbų, laukiame susitikimų su FIFA ir UEFA atstovais“, – pridūrė jis.

Jo teigimu, neatsitraukiama ir nuo tiesioginio valdymo idėjos, tai priklausys nuo to, ar LFF iš tikrųjų imsis pokyčių organizacijos viduje, ar tai tebus muilo burbulas.

„Be jokios abejonės, viskas LFF rankose, nes tokia reputacija, kokia dabar yra, yra visiškas dugnas ir pakilti galima tik visiškai išsivalius, nuvalius visus ryšius su tuo kriminalu“, – pabrėžė L.Kasčiūnas.

Anot jo, grėsmių yra ir dėl manipuliavimo futbolo rungtynių rezultatais, dėl to reikia skirti dėmesio prevencijai.

„Faktas, kad mums reikia stiprinti struktūras, kurios kontroliuotų šitas nusikalstamas veikas, nes tai yra viso pasaulio futbolo vėžys – tikrai ne tik Lietuvos fenomenas“, – tvirtino Seimo NSGK pirmininkas.

Skandalas dėl „Kamuolinių“ grupuotės vadeivos įdarbinimo

Nuolat dėl ryšių su nusikalstamu pasauliu kaltinamą LFF šią vasarą prislėgė dar vienas skandalas, kai su federacija siejamoje struktūroje Kaune buvo įdarbintas šiuo metu teisiamas vienos pavojingiausių ne tik Lietuvoje, bet ir Europoje „Kamuolinių“ gaujos vadeiva laikomas Giedrius Janonis. Jį projektų vadovu įdarbino Lietuvos futbolo mėgėjų asociacija (LFML).

Eriko Ovčarenko / BNS nuotr./Giedrius Janonis teisme
Eriko Ovčarenko / BNS nuotr./Giedrius Janonis teisme

Kai šį faktą paviešino 15min, LFF federacijos vadovai pareiškė, kad tokios reputacijos asmenys neturėtų dirbti su federacija siejamose struktūrose. Sutartis su G.Janoniu buvo nutraukta.

„Lietuvos futbolo mėgėjų asociacija, atsižvelgdama į Lietuvos futbolo federacijos išsakytą poziciją dėl reikalavimų Lietuvos futbolo bendruomenei priklausančių asociacijų, lygų bei klubų darbuotojų reputacijai, laikydamasi UEFA, FIFA ir Lietuvos futbolo federacijos (LFF) įstatų reikalavimų, priėmė sprendimą nutraukti darbo santykius su projektų vadovu G.Janoniu“, – buvo paskelbta asociacijos pranešime.

Kamuolinių vadeiva įvardinamas G.Janonis seniai žinomas dėl savo aistros futbolui.

15min jau yra rašiusi apie viešą paslaptį, kad G.Janonis buvo vienu iš 2017 m. LFF taurę iškovojusio Kauno „Stumbro“ klubo įkūrėjų. Nuo pat įkūrimo klubą globojo iš „Daktarų“ gaujos likučių sudaryta viena didžiausių Kauno kriminalinių grupuočių „Kamuoliniai“. Šios, dabar nebeegzistuojančios Kauno futbolo komandos namų rungtynėse buvo galima išvysti ne vieną Kauno nusikalstamo pasaulio atstovą.

Seimo nariai spaudžia LFF atsikratyti prieštaringos reputacijos asmenų

Seimas ir Vyriausybė pastaruoju metu LFF spaudžia atsikratyti prieštaringos reputacijos asmenų ir demokratizuoti federacijos valdymą. Seimo nariai parengė įstatymo projektą, kuriame numatyta LFF valdymo pertvarka. Praėjusią savaitę daugiau nei 80 Seimo narių buvo registruotas projektas dėl laikino tiesioginio valdymo įvedimo federacijoje.

Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininko Mykolo Majausko teigimu, federacijai reikalingi realūs pokyčiai, tolesnė įstatymo svarstymo eiga priklausys nuo įtrauktų nuostatų įgyvendinimo.

Politikų spaudžiama LFF parengė įstatų keitimo projektą, kuriame numatyti reikalavimai vadovų reputacijai, tiesioginis klubų atstovų vaidmuo federacijos konferencijoje.

Specialiosios darbo grupės LFF Visuotinei narių konferencijai pateiktame įstatų pakeitimo projekte siūloma nustatyti reikalavimą, kad visi renkami LFF vadovai turi atitikti tarptautinių futbolo organizacijų – Tarptautinės futbolo federacijos (FIFA) ir Europos futbolo federacijų asociacijos (UEFA) direktyvose nustatytus reikalavimus reputacijai.

Taip pat siūloma numatyti galimybę Lietuvos aukšto meistriškumo futbolo klubams tiesiogiai deleguoti savo atstovus į LFF konferenciją, organizacijos prezidentą ir viceprezidentus, vykdomojo komiteto, etikos komisijos narius rinkti konferencijoje.

Pirmadienį premjerė Ingrida Šimonytė laišku pakvietė FIFA ir UEFA bendradarbiauti sprendžiant LFF kilusias problemas.

„Būtų labai gerai, ką turbūt ne kartą sakė šitų pokyčių iniciatoriai, jog pati LFF tuos klausimus ir išspręstų, nes tikrai nėra valstybės interesas ar Vyriausybės interesas kažkokiu būdu perimti organizacijos valdymą, nes tai nėra Vyriausybės darbas“, – antradienį žurnalistams sakė ministrė pirmininkė.

Pasak federacijos, kitas specialiosios grupės posėdis spalio pradžioje bus organizuojamas gyvai, FIFA ir UEFA ekspertų vizito į Lietuvą metu.

Darbo grupę sudaro LFF atstovai, FIFA ir UEFA ekspertai, jai vadovauja LFF prezidentas T.Danilevičius.

Prezidentas Gitanas Nausėda yra sakęs, kad siūlymą laikinai įvesti tiesioginį LFF valdymą vertina skeptiškai. Pasak jo, situacija nepasikeis priėmus „futbolo gelbėjimo“ įstatymą, o Lietuvai gali kilti grėsmė būti pašalintai iš tarptautinių varžybų.

Praėjusią savaitę FIFA ir UEFA informavo LFF, jog Seimui priėmus siūlomą įstatymą dėl laikino tiesioginio federacijos valdymo nacionalinėms rinktinėms ir Lietuvos futbolo klubams grėstų suspendavimas FIFA ir UEFA organizuojamuose turnyruose.

Taip pat kiltų grėsmė, kad bus sustabdyti visi LFF, kaip FIFA ir UEFA nario, įgaliojimai, o finansinė pagalba Lietuvos futbolui bus nutraukta.

Pastaraisiais metais Lietuvos futbolo vadovybė kritikuota dėl prastų sportinių pasiekimų ir dalies funkcionierių ryšių su nusikalstamu pasauliu.

Šiuo metu Lietuva pasaulyje, pagal FIFA reitingą, užima 142 vietą. Žemiausiai buvome 2017-ųjų lapkritį – 148-ti.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai