2018 06 29 /18:40

Policijos į Seimo rūmus neįleido V.Pranckietis, todėl G.Kirkilo blaivumas nepatikrintas

Aistros dėl partijų finansavimo penktadienį Seime taip įsiliepsnojo, kad konservatoriai net suabejojo, ar posėdžiui pirmininkaujantis Lietuvos socialdemokratų darbo partijos vedlys, Seimo vicepirmininkas Gediminas Kirkilas yra blaivus, ir pasiūlė jam pasitikrinti blaivumą alkotesteriu. Netrukus į Seimą buvo iškviesta policija, bet į rūmus du pareigūnai neįėjo, nes to neleido Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis. Pats G.Kirkilas sako esąs blaivus, bet pasitikrinti blaivumo nesutinka.
Gediminas Kirkilas
Gediminas Kirkilas / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Vieši konservatorių įtarimai

„Nežinau, dėl ko jūs taip susijaudinęs ir taip nerišliai kalbate bei keistą mimiką demonstruojate. Ar čia yra kitos priežastys, kurias sufleruoja mano kolegos medikai. Būtų gerai, jei rastumėte galimybę pasitikrinti blaivumą“, – taip nuskambėjo pirmasis įtarimas, kad G.Kirkilas gali būti neblaivus. Tai pasakė konservatorius Jurgis Razma.

„Tėvynės sąjunga nesirengia dalyvauti posėdyje, kurį veda galimai neblaivus pirmininkas“, – pridūrė ir Tėvynės sąjungos–Lietuvos krikščionių demokratų pirmininkas Gabrielius Landsbergis.

G.Kirkilas iškart pasisiūlė pirmininkavimą perduoti kolegei Irenai Šiaulienei.

Netrukus Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) narys Vilius Semeška iškvietė policiją į Seimą dėl Seimo vicepirmininko socialdarbiečio Gedimino Kirkilo blaivumo.

„Kai aš pamačiau Seimo nario tam tikrą keistą elgesį, aš turiu įtarimų, kad Seimo narys galbūt yra neblaivus“, – BNS sakė V.Semeška.

Policijos ekipažas atvyko į Seimo rūmus. Tačiau parlamento apsauga policijos pareigūnų į pastatą neįleido. Apsaugininkai dviem policininkams paaiškino, kad dėl techninių galimybių jų negali įleisti.

Paaiškėjo, kad kliūtys išties ne tik techninės, o ir teisinės. Kadangi nėra nusikaltimo, saugumu ir tvarka Seimo rūmuose rūpinasi Vadovybės apsaugos departamentas (VAD).

Vadovybės apsaugos departamento pareigūnai, prie posto atvykus asmeniui ir panorus be leidimo patekti į Seimą, pagal taisykles, pirmiausiai informuoja Seimo kanclerį, o tada kanceliarija pasirūpina leidimų išrašymu ir pareigūno palydėjimu pas Seimo narį.

Su Seimo kanclere Daiva Raudoniene penktadienio vakarą 15min susisiekti nepavyko. Greičiausiai to nepavyko padaryti ne tik žurnalistams.

V.Pranckietis: Seimo nariai turi laisves

Todėl policijos pareigūnai į Seimo rūmus nepateko. Sprendimą jų neįleisti priėmė Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis.

Jis žiniasklaidai pareiškė, kad nemato reikalo į Seimą įleisti policininkus, nes neįvykdytas joks nusikaltimas.

Antras dalykas, palaukit, turi būti įvykis, o yra tik įtarimas įvykio, – aiškino V.Pranckietis.

„O įvyko koks nors nusikaltimas? Turi būti konkretus žmogus, kuris iškvietė. Antras dalykas, palaukit, turi būti įvykis, o yra tik įtarimas įvykio“, – aiškino V.Pranckietis.

Jis pripažino pats neleidęs policijai patekti į Seimo rūmus.

„Mano leidimo buvo prašyta, bet Statute toks leidimas nėra aprašytas ir aš tokio leidimo nedaviau“, – sakė V.Pranckietis.

Seimo pirmininkas tikino pats neužsiimantis įtarinėjimais, ar kuris jo kolega galėjo gerti darbe.

„Įtarinėjimai buvo iš opozicijos pareikšti. Tai buvo įtarinėjimai. Tai buvo garsus pasakymas apie kitą Seimo narį. (...) Opozicija puldinėja poziciją su tokiais teiginiais. (...) Gal aš jau neganysiu kiekvieno Seimo nario, kai kas nors ant jo ką nors pašūkauja. Žinot, aš noriu likti truputį aukščiau tų įvykių, kur vienas ant kito...“, – dėstė jis.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Viktoras Pranckietis
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Viktoras Pranckietis

Pasak V.Pranckiečio, Seimo nariai turi ne tik pareigas, bet ir laisves, todėl pareigūnai negali ateiti ir Seime liepti jiems pūsti į alkoholio matuoklį.

„Pareigūnas negali čia atėjęs sakyti: pūsk ar nepūsk. Ką, jis areštuos jį? Suims? Turime užtikrinti ir Seimo narių teises“, – aiškino V.Pranckietis.

Jis tikino, kad parlamentarų blaivumo tikrinti niekas neturi teisės, jei pastarieji nepadaro nusikaltimo.

„Man atrodo, kad Seimo nariai turėtų būti visada blaivūs, bet, jeigu jie atėjo neblaivūs, nėra kol kas mechanizmo jokio juridinio, kad jį būtų galima tikrinti. Aš neturėčiau tapti prievartos mechanizmu, kuris ims tikrinti. Įrašykime, įteisinkime, į Statutą parašykime, įdėkime alkoblokus įeinant į salę ir bus viskas aišku“, – sakė V.Pranckietis.

VAD vadovas nieko nežinojo

Vadovybės apsaugos departamento vadovas Rymantas Mockevičius apie įvykius Seime sužinojo tik iš 15min.

„Nelabai suprantu, apie ką mes kalbame. Jūs man norite pasakyti, kad G.Kirkilas išgėręs Seime? Netikiu. Bet esu ne Vilniuje, pasieniečių šventėje Nidoje“, – 15min kalbėjo Vadovybės apsaugos departamento direktorius generolas R.Mockevičius.

Jis sakė nenorįs komentuoti to, ko nežino. „Ar pirmininkas sakė, ar nesakė įleisti... Aš žinau viena: vyrai dirba pagal tam tikras tvarkas ir taisykles, kurios patvirtintos Seimo valdybos. Kiekvienas patenkantis į Seimą turi turėti užsakytą leidimą arba turi būti priežastis: įbėgo nusikaltėlis, jį persekioja policija. O jei kažkas paskambino, kad Seimo narys išgėręs, ir atvažiavo policija patikrinti jo blaivumo, tai yra tam tikros procedūros: tas, kas kvietė, turi užsakyti leidimus“, – aiškino R.Mockevičius.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Rymantas Mockevičius
Luko Balandžio / 15min nuotr./Rymantas Mockevičius

Jo įsitikinimu, Seimo pirmininkas neturi teisės nurodinėti – leisti ar neleisti policijos pareigūnų į Seimą: „Čia ne jo reikalas, galų gale.“

Policijos departamento generalinio komisaro pavaduotojas Edvardas Šileris 15min sakė netikįs, kad policijos pareigūnai į Seimą nepateko dėl Seimo pirmininko įsakymo.

„Situaciją komplikavo aplinkybės: penktadienis, trumpesnės darbo valandos, leidimų skyriuje nebuvo žmonių, o mes nuolatinio leidimo neturime. Todėl viskas ir užtruko“, – aiškino jis.

G.Kirkilas neigia gėręs

Pasibaigus plenariniam posėdžiui iš salės išėjęs G.Kirkilas žurnalistams neigė vartojęs alkoholį.

„Aš alkoholį vartoju labai saikingai, kartais pavartoju, bet šiandien nevartojau“, – sakė G.Kirkilas.

Klausiamas, ar sutiktų pasitikrinti alkotesteriu, G.Kirkilas atsakė: „O kodėl turėčiau?“

Jis laikėsi labai šaltai, nė nešyptelėjo, tik klausė žurnalistų, ar jie užuodžia alkoholio kvapą, ir skubėjo baigti pokalbį.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Seime
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Seime

Opozicijos atstovų iškeltas abejones dėl jo blaivumo Seimo vicepirmininkas sakė esant politiniu spaudimu.

„Čia yra politinis spaudimas mums, jiems keistai elgiausi, nes nedaviau kalbėt, kai tyčiojasi iš Seimo darbotvarkės“, – kalbėjo G.Kirkilas.

Jis nuskubėjo į savo kabinetą ir iš jo ilgai neišėjo.

LSDD frakcija J.Razmą skundžia etikos sargams

Lietuvos socialdemokratų darbo (LSDD) frakcija penktadienio vakarą pranešė, kad kreipiasi į Seimo Etikos ir procedūrų komisiją dėl Tėvynės sąjungos–Lietuvos krikščionių demokratų partijos nario J.Razmos viešų kaltinimų G.Kirkilui, neva jis posėdžiui vadovauja neblaivus.

„Mūsų frakcijos narys, Seimo pirmininko pavaduotojas Gediminas Kirkilas vadovavo posėdžiui, kuriame kaip tik buvo svarstomas konservatoriams ir jų partneriams Lietuvos socialdemokratų partijai nepalankus Politinių partijų finansavimo įstatymas, kai prie mikrofono viešus kaltinimus dėl neva G.Kirkilo neblaivumo pažėrė konservatorius J.Razma. Iš pradžių į šias fantazijas stengėmės nereaguoti, tačiau įžūlumui ribų nebuvo ir šiuos kaltinimus tęsė konservatorių lyderis Gabrielius Landsbergis. Tokiu būdu konservatoriai siekė, kad nuo pirmininkavimo posėdžiui būtų nušalintas G.Kirkilas, nes kaip tik tuo metu buvo sprendžiamas politinių partijų finansavimo klausimas. Akivaizdu, kad taip buvo siekiama nepriimti šio įstatymo projekto. Štai tokiais šlykščiais metodais dirba dešinieji, kad pasiektų savo“, – pranešime spaudai cituojamas Seimo LSDD frakcijos seniūnas Andrius Palionis.

Pasak G.Kirkilo, jis nusišalino nuo pirmininkavimo posėdžiui, kad nekeltų nereikalingo sąmyšio ir negaišintų Seimo posėdžio laiko tuščioms kalboms.

„Atsisakiau pirmininkauti todėl, kad nebūtų traktuojama, jog būdamas LSDDP pirmininku galėjau būti neobjektyvus. Perleidau vadovavimą posėdžiui kitai kolegei Seimo vicepirmininkei Irenai Šiaulienei, tikėjausi, kad niekus kalbantys konservatoriai liks patenkinti ir taupys Seimo posėdžio laiką. Deja, kaip matome, ribų konservatoriai nejaučia. Nemanau, kad turėtume kaskart kažkam sufantazavus pulti tikrintis blaivumo, nes kažkam to tiesiog norisi. Manau, Seime trūksta elementarios pagarbos ir etiško elgesio kitų atžvilgiu“, – sako Seimo pirmininko pavaduotojas G.Kirkilas.

VIDEO: Blaivumo pasitikrinti nenorėjęs G.Kirkilas nuo žurnalistų pasislepė kabinete

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis