Šiuo metu Vilniaus savivaldybės Vaiko teisių apsaugos skyriuje dirba 47 žmonės. Tačiau Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininkas Saulius Gagas tikina, kad būtent sostinėje policija turi daugiausia problemų, jei prireikia vaiko paėmimo klausimus spręsti po darbo valandų ar savaitgaliais.
Gal tikrai nereikia atskirai budėti? Dirbkite savo darbą tik, jeigu bus įvykis, kad mes turėtume kam paskambinti, – svarsto S.Gagas.
„Iš 40 darbuotojų, manau, galima organizuoti darbą pamainomis. 20 dirba ryte, 20 po pietų. Bent taip galima išspręsti. Gal tikrai nereikia atskirai budėti? Dirbkite savo darbą tik, jeigu bus įvykis, kad mes turėtume kam paskambinti. Nuolatinis budėjimas gal net neužtikrins darbo našumo. Esmė, kad turėtume kam paskambinti“, – S.Gagas sakė penktadienį vykusioje konferencijoje „Šeimos bylos (smurtas artimoje aplinkoje): tarpinstitucinis bendradarbiavimas“.
Tačiau šiuo metu, pasak pareigūno, Vilniuje, nors tai skamba keistai, nes būtent sostinėje didžiausias socialinių paslaugų pasirinkimas, problemos yra didžiulės.
Atsisakė atstovauti?
Policijos atstovui pritarė ir Vilniaus apygardos prokuratūros, Vilniaus apylinkės prokuratūros Ketvirtojo skyriaus vyriausiasis prokuroras Tomas Tukleris. Pasak jo, būtent Vilniaus miesto savivaldybės Vaiko teisių apsaugos skyrius šią savaitę atsisakė skirti vaiko įgaliotą atstovą, nors tai numatyta pagal įstatymą.
„Pastaruoju metu kai kurie Vaiko teisių apsaugos skyriai nebeskiria savo atstovų, kad šie būtų pripažinti teisėtais vaikų atstovais teismuose. Šią savaitę būtent turėjome tokią situaciją, kai Vilniaus miesto savivaldybės vaiko teisių apsaugos skyrius atsisakė paskirti specialistą, kad šis atstovautų vaikui. Sutiko tik dalyvauti vaiko apklausoje, tačiau atstovą pagal įstatymą skirti atsisakė. Jiems neva yra labai daug darbo. Čia jau yra jų sąžinės reikalas, bet tokią problemą mes turime“, – kalbėjo prokuroras.
Anot jo, labai dažnai nesusijusio asmens paskyrimas vaiko interesų atstovu yra esminis siekiant apginti vaikų teises. Todėl, jei prieš vaiką smurtavo tėvai, nelogiška jiems leisti parinkti vaiko atstovą.
„Smurto prieš vaikus atveju pats nukentėjęs vaikas negali susirasti sau atstovo ir įgalioti jį atstovauti savo interesus. Įgaliotąjį atstovą paprastai jiems suranda jų tėvai ar globėjai. Dėl šios priežasties smurto prieš vaiką artimoje aplinkoje atveju, kai smurtu bus įtariamas vienas iš tėvų, kito iš tėvų pasamdytas įgaliotasis atstovas taip pat negalės tinkamai atstovauti vaiko interesams“, – teigė prokuroras.
G.Paluckas žeria kritiką policijai
Vilniaus vicemeras Gintautas Paluckas tikino, kad prokuroro papasakota istorija negalėjo būti tiesa.
„Taip būti iš vis negali, nes teisėtų vaiko interesų atstovus skiria prokuroro teikimu teismas ir Vaiko teisių apsaugos skyrius negali atsisakyti. Būti ar nebūti, samprotauti čia vietos nėra. Pagal įstatymą, jie yra paskiriami. Turi darbo, ar neturi. Dėl to problemų nėra. Jei atvejis išskirtinis, reikia panagrinėti ir išsiaiškinti“, – sakė G.Paluckas.
Praeina trys-keturios valandos ir vaikas keičia parodymus, sako, kad jį apdraskė katė, nors katės neturi, – pasakojo G.Paluckas.
G.Paluckas pripažįsta, kad sostinėje policijos pareigūnų ir Vaiko teisių apsaugos skyriaus darbuotojų bendradarbiavimas nepakankamas. Tačiau, pasak jo, policija irgi dirba ne idealiai.
„Pavyzdžiui, buvo atvejis, kai vaikas atėjo į darželį, darželyje pamatė, kad yra mušimo žymės, pakvietė vaiko teises, vaiko teisės skambina į vietinį policijos komisariatą, reikia tyrėjo, o tyrėjo nėra. Tada skambina Vilniaus policijos komisariatui, atvažiuoja budintis, kuris sako, kad be psichologo nieko nedarys, nes nėra specializuotas. Siuntimo abdukcijai neduoda, tai tenka važiuoti pas šeimos gydytoją. Praeina trys-keturios valandos ir vaikas keičia parodymus, sako, kad jį apdraskė katė, nors katės neturi“, – pasakojo G.Paluckas.
Vicemeras tikino nenorintis įtampos didinti ir manantis, kad daug problemų būtų išspręsta daugiau kalbantis.
Dirbs visą parą
Sostinės vicemeras G.Paluckas tikina, kad ir dabar nė vienas vaikas Vilniuje neliko nesaugioje aplinkoje tik dėl to, kad Vaiko teisių skyriai nedirbo ištisą parą, nes sostinėje yra pakankamai įstaigų, kurios bet kada gali vaikus priimti.
Tačiau jau kovo viduryje Vilniaus miesto savivaldybės taryba patvirtins naują administracijos struktūrą ir numatys, kad Vaiko teisių apsaugos specialistai turi budėti ir naktį.
„Politinis sprendimas yra priimtas prieš kokias penkias savaites. Yra priimtas sprendimas įsteigti papildomus šešis etatus. Kovo 15 dieną tarybos posėdyje ta struktūra bus pakeista ir bus įsteigti numatyti etatai. Net jei ekonomiškai tai nėra pats efektyviausias sprendimo būdas, mes tuos etatus numatysime, nors realiai funkciją gali atlikti budintys socialiniai darbuotojai iš šeimynų, mūsų globos įstaigų tinklo darbuotojai“, – teigė G.Paluckas.
Anot jo, tai miestui papildomai kainuos apie 6,6 tūkst. eurų per mėnesį. G.Paluckas tikisi, kad jau greit šias išlaidas turės dengti Socialinės apsaugos ir darbo ministerija.