„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2019 07 11

Policijos pareigūne dirbusią nėščiąją „Sodra“ paliko ant ledo: jokia motinystės išmoka jai nepriklauso?

11 metų darbo stažas vidaus tarnyboje ir apskritas nulis motinystės išmokos, pagimdžius antrą vaiką. Su tokiu „Sodros“ akibrokštu susidūrė policijos pareigūne dirbusi Tautvilė Paliokė. Policijos departamentas stojo darbuotojos pusėn, tačiau „Sodra“ nieko nenori girdėti. Užuot džiaugusis motinyste, T.Paliokei savo tiesą teks įrodinėti teismuose.
Nėštumas
Nėštumas / Fotolia nuotr.

T.Paliokė – statutinė valstybės tarnautoja, nuo 2010 metų liepos dirbanti Vilniaus miesto 1-ajame policijos komisariate.

Nuo 2015 metų rugsėjo 21 dienos iki 2016 metų sausio 24-osios T.Paliokė buvo išleista į nėštumo ir gimdymo atostogas. Pinigus už nėštumo ir gimdymo atostogas šiuo laikotarpiu jai išmokėjo Vilniaus apskrities Vyriausiasis policijos komisariatas, apskaičiuodamas išmoką pagal vidutinį vienos dienos darbo užmokestį 42,69 Eur.

Paliokų pirmagimis pasaulį išvydo 2015 metų gruodžio 15-ąją. T.Paliokei buvo suteiktos atostogos vaikui prižiūrėti, kol jam sukaks 3 metai, t.y. nuo 2016-01-25 iki 2018-12-15.

Vida Press nuotr./Kūdikis
Vida Press nuotr./Kūdikis

„Išmoka vaiko priežiūrai nuo 2016-01-25 man buvo mokama tiek iš „Sodros“, tiek iš Vilniaus aps. VPK biudžeto: pastarasis dengė trūkstamą likutį, kadangi po įvykdytos reformos nuo 2016-01-01 policija perėjo į „Sodrą“, – 15min faktus dėstė T.Paliokė.

Motinystės ir vaiko priežiūros išmokos T.Paliokei buvo mokamos, kol sūnui suėjo 1 metai. Antraisiais metais „Sodra“ vaiko priežiūros išmoką mokėjo T.Paliokės sutuoktiniui – tokia galimybe įvertinę finansinę naudą pasinaudoja daugelis šalies šeimų.

Žodžiu buvau informuota, kad negausiu ir jokių išmokų gimus vaikui.

„Sūnus serga sunkia atopinio dermatito forma, yra daug kam alergiškas, todėl leisti jo į darželį nebuvo galimybės. Vaiko priežiūros atostogose likau, kol jam sukako 3 metai. Už trečius metus išmokos mokamos niekam nebuvo“, – pažymėjo T.Paliokė.

Nusprendė išmokos neskirti

Sūnui suėjus trejiems metams, 2018-ųjų gruodžio 16-ąją, T.Paliokė grįžo į darbą. Tiesa, labai trumpam, nepilnai keturiems mėnesiams, mat laukėsi antrojo vaiko, todėl dirbo tik iki 2019 metų kovo 20-osios, o tada išėjo į nėštumo ir gimdymo atostogas.

T.Paliokė kreipėsi į „Sodrą“ su prašymu skirti motinystės išmoką už nėštumo ir gimdymo atostogas laikotarpiu nuo 2019-03-21 iki 2019-07-24.

Štai čia ir prasidėjo įdomybės, mat moteris sužinojo, kad išmokos jai nuspręsta neskirti, nes ji neturi 12 mėn. per paskutinius 24 mėnesius motinystės socialinio draudimo stažo. „Sodros“ skaičiavimais, stažas per šį laikotarpį sudaro vos 3 mėn. ir 20 d., mat jis nesikaupė antraisiais pirmagimio priežiūros metais, kai išmoką gavo vaiko tėtis, o trečiais metais ji niekam nebuvo mokama.

Sistema esą neleidžia paskaičiuoti dabar man teisėtai priklausančios išmokos.

Šis paaiškinimas logiškas. Tačiau T.Paliokė buvo išsiaiškinusi, kad jos situacijoje turėtų būti taikoma įstatymo išlyga, kai motinystės socialinio draudimo stažas skaičiuojamas iš 12 mėnesių per paskutinius 24 mėnesius iki kol vaikui sukaks 2 metai.

„Tačiau darbuotoja nurodė, kad aš minėto stažo sukaupiau tik 11 mėn. ir 15 d., man pritrūko 15–16 d., kadangi tik po reformos nuo 2016-01-01 mano darbovietės darbuotojai tapo socialiai drausti, todėl iki to laikotarpio aš neturėjau draudžiamųjų pajamų, kadangi pinigus už nėštumo ir gimdymo atostogas (motinystės pašalpą) nuo 2015-09-21 iki 2016-01-24 man išmokėjo Vilniaus aps. VPK, o ne „Sodra“. Todėl sistema esą neleidžia paskaičiuoti dabar man teisėtai priklausančios išmokos. Taip pat žodžiu buvau informuota, kad negausiu ir jokių išmokų gimus vaikui, kai būsiu vaiko priežiūros atostogose“, – pasakojo T.Paliokė.

Ministro užtarimo nesulaukė

Nereikia nė sakyti, kad žinios iš „Sodros“ T.Paliokę šokiravo ir išmušė iš vėžių.

„Dar kartą noriu akcentuoti, kad nuo 2010 metų liepos esu statutinė valstybės tarnautoja ir visą laikotarpį turėjau visas socialines garantijas, mano darbo stažas nuo įsidarbinimo policijoje buvo nepertraukiamas“, – pažymėjo moteris.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Linas Kukuraitis
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Linas Kukuraitis

Ji prisipažino patirianti didžiulį stresą, mat nuo vasario negauna jokių išmokų.

„2007 metais įstojau į policiją, nes buvo skalambijama apie socialines garantijas, o dabar man esą nepriklauso išmokos už vaiką, nors stažas beveik 12 metų. Tikrai nesijaučiu saugiai“, – neslėpė T.Paliokė.

Patarėjas „Sodros“ išplautomis smegenimis aiškino, kad man niekas nepriklauso. Apsiverkiau.

Dėl savo bėdų moteris lankėsi net pas Socialinės apsaugos ir darbo ministrą Liną Kukuraitį.

„Tačiau jo patarėjas „Sodros“ išplautomis smegenimis aiškino, kad man niekas nepriklauso. Apsiverkiau: 12 metų tarnauju tėvynės labui ir man niekas nepriklauso? Man tiesiog nenori užskaityti stažo, kai buvau karinėje „Sodroje“, o ne bendroje“, – susitikimo epizodą prisiminė T.Paliokė.

Departamentas stoja pareigūnės pusėn

T.Paliokė atkreipė dėmesį, kad, jei būtų dirbusi, tarkime, privačioje įmonėje, problemų nekiltų.

„Ar aš, paprastas žmogus, kalta, kad tarp darbovietės ir „Sodros“ yra nesusikalbėjimas. Jaučiuosi reformos auka, nes mano vaikas gimė reformos išvakarėse – 2015 m. gruodžio 15 dieną, o reforma startavo 2016 m. sausio 1-ąją. Jei būtų gimęs dviem savaitėmis vėliau, viskas būtų gerai. O dabar „Sodra“ suveda į sistemą mano duomenis ir ji rodo, kad mano darbinis stažas, net taikant įstatymo išlygą, yra tik 11 mėn. ir 15 dienų“, – samprotavo T.Paliokė.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr.
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr.

Mūšyje su „Sodra“ darbdavys palaiko būtent pareigūnės poziciją. Policijos departamento įsitikinimu, Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos Karinių ir joms prilygintų struktūrų skyriaus sprendimas neskirti T.Paliokei išmokos už nėštumo ir gimdymo atostogų laikotarpį nėra teisingas.

„Mūsų manymu, toks sprendimas neatitinka 2015 m. birželio 25 d. vidaus tarnybos statuto pakeitimo įstatymo 23 dalies nuostatų, numatančių, kad „jeigu pareigūnams <...>, tapusiems apdraustaisiais nuo 2016 m. sausio 1 d., apskaičiuojant kompensuojamąjį uždarbį, pagal kurį mokamos <...> motinystės, tėvystės socialinio draudimo pašalpos, patenka laikotarpiai, kuriais jie nebuvo apdrausti <...> motinystės socialiniu draudimu <...>, šios socialinio draudimo pašalpos apskaičiuojamos pagal šių pareigūnų faktiškai turėtas draudžiamąsias pajamas.

Išmoką turi paskaičiuoti „Sodra“, o ji tai daryti atsisako.

Šiais atvejais vidaus reikalų statutinė įstaiga, kurioje tarnauja pareigūnas, <...> iš jai skirtų valstybės biudžeto asignavimų skiria ir iki draudžiamojo įvykio pabaigos moka to pareigūno kompensuojamojo uždarbio dalį. Ši dalis apskaičiuojama kaip mokėtinas ir išmokėtas motinystės, tėvystės socialinio draudimo pašalpų skirtumas“, – aiškinama Policijos departamento rašte.

„Kitaip tariant, darbdavys padengtų skirtumą, susidarantį iki reformos, tačiau išmoką turi paskaičiuoti „Sodra“, o ji tai daryti atsisako, nes esą sistema neleidžia“, – apgailestavo T.Paliokė.

„Iki 2015-12-31 galiojusiame Valstybinio socialinio draudimo įstatymo 4 straipsnio 2 dalies 1 punkte nurodyti vidaus tarnybos sistemos pareigūnai ir statutiniai valstybės tarnautojai buvo privalomai draudžiami tik pensijų socialiniu draudimu ir nedarbo socialiniu draudimu.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Sodra
Luko Balandžio / 15min nuotr./Sodra

Kadangi minėti asmenys iki 2015-12-31 nebuvo draudžiami ligos ir motinystės socialiniu draudimu, tai nuo jų darbo užmokesčio į Valstybinio socialinio draudimo fondo biudžetą nebuvo mokamos valstybinio socialinio draudimo įmokos ligos ir motinystės socialiniam draudimui.

Taigi, tarnybos laikotarpiai iki 2015-12-31 nėra laikomi ligos socialinio draudimo ir motinystės socialinio draudimo laikotarpiais ir negali būti vertinami nustatant teisę gauti socialinio draudimo išmokas. Vidaus tarnybos sistemos pareigūnai visomis socialinio draudimo rūšimis draudžiami nuo 2016-01-01“, – savo nuomonės nekeičia „Sodra“.

Teisybės ieškos teisme

Policijos departamento Komunikacijos vyriausioji specialistė Revita Janavičiūtė 15min sakė, kad tai – pirmas atvejis, kai departamentas susidūrė su tokio pobūdžio pareigūno prašymu.

Gavus paskaičiavimus, išmoka bus mokama iš policijos biudžeto.

„Kadangi pareigūnė kreipėsi tiesiogiai į Policijos departamentą pagalbos dėl neigiamo „Sodros“ sprendimo, buvo nedelsiant sureaguota į šį prašymą ir tarpininkauta kreipiantis į „Sodrą“, kad būtų peržiūrėtas neigiamas pareigūnei sprendimas. Mūsų žiniomis, ir po Policijos departamento kreipimosi Karinių ir joms prilygintų struktūrų skyrius atsisakė pareigūnei atlikti priklausančios išmokos paskaičiavimą ir ją mokėti.

Vida Press nuotr./Kalendorius
Vida Press nuotr./Kalendorius

Atsižvelgiant į tai nutarta kreiptis į „Sodros“ valdybą dėl pareigūnei priklausančios išmokos dydžio paskaičiavimo (visais atvejais, nepriklausomai nuo mokėtojo, išmokos dydį apskaičiuoja „Sodra“. Gavus paskaičiavimus, išmoka bus mokama iš policijos biudžeto“, – aiškino R.Janavičiūtė.

Tačiau bendros kalbos su „Sodra“ neradusi T.Paliokė nebegali sėdėti sudėjusi rankų ir laukti, juolab, kad ant jų jau sūpuoja naujagimį. Moteris pateikė skundą Vilniaus apygardos administraciniam teismui.

„Manau, kad skundžiami sprendimai pažeidžia teisingumo, teisėtų lūkesčių ir lygiateisiškumo principus, taip pat tokie sprendimai prieštarauja Konstitucijai ir jos garantuojamai socialinės apsaugos sistemai“, – skunde teismui teigia T.Paliokė.

Bet ar aš demokratinėje valstybėje turiu ieškoti įstatymų spragų?

Ji pažymi, kad Vidaus tarnybos statuto redakcijoje, galiojusioje nuo 2010 m. liepos 20 d. iki 2015 m. gruodžio 31 d., buvo nurodyta, kad, be kita ko, nėštumo ir gimdymo atostogų, tėvystės atostogų ir vaiko priežiūros atostogų laikotarpiais pareigūnams mokamos Vyriausybės nustatyta tvarka apskaičiuoto vidutinio jų darbo užmokesčio arba jo dalies dydžio išmokos, neviršijančios maksimalaus kompensuojamojo uždarbio.

„Taigi, laikotarpiu nuo 2010-07-20 iki 2015-12-31 d., tarnaudama vidaus tarnybos sistemoje, galėjau gauti ligos ir motinystės išmokas“, – pabrėžia T.Paliokė.

Drąsina ankstesnės nutartys

Neišsižadėti savo įsitikinimų ir kautis iki pabaigos T.Paliokę drąsina Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo išaiškinimas, kad apdraustojo asmens definicija traktuotina plačiąja prasme, apima ir tuos asmenis, kurie dirbdami išskirtinėje valstybės valdymo sistemos dalyje, konkrečiai, vidaus tarnybos sistemoje, neturėjo pareigos mokėti ligos ir motinystės socialinio draudimo įmokų, bet dėl darbinės veiklos specifikos turėjo teisę gauti ligos ir motinystės socialinio draudimo išmokas.

Bendrovės „Juristų centras“ nuotr.
Bendrovės „Juristų centras“ nuotr.

Konstatuota, kad pozicija, kai siekiama paneigti buvusio vidaus tarnybos sistemos pareigūno teisę į ligos išmoką iki sueis įstatymų numatytas ligos ir motinystės socialinio draudimo stažas, neatsižvelgiant į laikotarpį vidaus tarnybos sistemoje, yra netoleruotina ne tik teisės taikymo požiūriu, bet ir teisingumo aspektu.

Teismas padarė išvadą, kad nutrūkus vidaus tarnybos teisiniams santykiams ir susiformavus ne statutinio pobūdžio darbiniams santykiams, teisė į ligos išmokas pagal Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymą išlieka, todėl ligos ir motinystės socialinio draudimo stažas nepradedamas skaičiuoti iš naujo.

Sprendimai pažeidžia teisingumo, teisėtų lūkesčių ir lygiateisiškumo principus, prieštarauja Konstitucijai.

Tokias nutartis teismas yra priėmęs trijose administracinėse bylose – 2007, 2011 ir 2017 metais.

„Sodra“ žaidžia ant to, kad galbūt aš nesikreipsiu į teismą ir ji sutaupys mano pinigus. Tikėtina, kad tokioje situacijoje esu ne viena. Bet ar aš demokratinėje valstybėje turiu ieškoti įstatymų spragų? Nemanau, tačiau esu priversta tai daryti ir nepasiduosiu: mano darbo stažas beveik 12 metų, nebuvau atleista, darbo sutartis nenutraukta, vadinasi, išmokos man priklauso“, – įsitikinusi T.Paliokė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“