Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2013 01 16

Politikai spjovė į baudomis Lietuvai grasinančią Europos Komisiją – nenaikins prekybos alumi ribojimų

Lietuva verčiau mokės milijonines baudas, nei atšauks nuo šių metų įsigaliojusius prekybos alumi ribojimus. Trečiadienį Seimo Sveikatos reikalų komitetas (SRK) nusprendė atidėti pataisų, kuriomis siūlyta juos naikinti, svarstymą, ir į Briuselį siųsti Lietuvos atstovus, kad šie Europos Komisijai įrodytų, jog ribojimai nepažeidžia laisvų prekių judėjimo nuostatos, nors Komisija yra pareiškusi priešingai.
Alus
Alus / Šarūno Mažeikos/BFL nuotr.

Seimo SRK trečiadienį svarstė pirmininkės Dangutės Mikutienės pataisas, kuriomis siūlyta atšaukti
draudimus prekiauti alumi didesnėse nei 1 litro talpose bei prekybą stipresniu nei 7,5 proc. alumi ir sidru.

D.Mikutienė trečiadienį 15min.lt sakė, kad komiteto narių nuomonės dėl šių pataisų išsiskyrė, todėl klausimo svarstymą nuspręsta atidėti. Pataisos išimtos iš ketvirtadienio Seimo plenarinio posėdžio darbotvarkės.

„Kryptingai einama link baudų mokėjimo, jeigu tokie turtingi, tai tegu taip ir daro. Todėl buvo sustabdytas svarstymas, o Lietuvos atstovai važiuos į Briuselį. Ten tegu apsigina“, – piktinosi parlamentarė.

Lietuvos poziciją dėl ribojimų turės apginti Sveikatos apsaugos ir Ūkio ministerijų atstovai.

Spaudos teigimu EK pradėjo ikiteisminio pažeidimo tyrimo procedūrą prieš Lietuvą, tad priimtas įstatymas mūsų šaliai gali atnešti nemažą baudą. +iniasklaidoe minėtas jos dydis – 10 mln. eurų.

„Lobistų interesai pasirodė svarbesni, nes lobistai tiesiog apgulę Seimą laikė visą naktį“, – sakė D.Mikutienė.

EK Įmonių ir pramonės šakų direktorato tarnyba konstatavo, kad dar 2011 metų gruodį priimto įstatymo nuostatos prieštarauja vienai pamatinių ES vertybių – laisvam prekių judėjimui.

Skundą Briuseliui pateikusiai Mažųjų alaus daryklų asociacijai atsiųstame atsakyme Komisija pareiškė, kad apie ketinimus keisti Alkoholio kontrolės įstatymą buvo privaloma pranešti Komisijai, kadangi pataisos liečia ir kitų ES valstybių eksportą į Lietuvą, tačiau ji nebuvo informuota.

Likus pusmečiui iki įstatymo įsigaliojimo, pernai liepą, EK informavo Ūkio ministeriją, kad Europos Sąjungos sutartis draudžia taikyti ribojimus, kokius nusprendė įtvirtinti Lietuva.

„Po įvykusio susirašinėjimo su atsakingomis Lietuvos institucijomis dėl priimto  Alkoholio kontrolės įstatymo pakeitimo ir galimo ES teisės aktų, tiksliau 34–36 TFEU straipsnių, pažeidimo, EK gavo atsakymą iš Lietuvos atsakingų asmenų. Jame pripažįstamas pažeidimas ir prisiimama atsakomybė priimti reikiamus pakeitimus, kurie atitaisys situaciją kaip įmanoma greičiau“, – oficialiame rašte teigė EK atstovas Maciejus Gorka.

„Aš siūliau, kaip patarė teisininkai, kaip garbingai išeiti iš šios situacijos, bet lobistų interesai pasirodė svarbesni, nes lobistai tiesiog apgulę Seimą laikė visą naktį. Tai dabar tegul paaiškina Belgijos Vyriausybei ir verslininkams, kodėl jų alus mažoje taroje negali pakliūti į Lietuvą. Lobistai nugalėjo“, – sakė D.Mikutienė.

Anot jos, EK poziciją gerai žinojo buvęs SRK pirmininkas, konservatorius Antanas Matulas. „Radau dokumentus, kad komitetas dar 2011 metais gavo Europos teisės departamento įspėjimus, kad pataisos pažeidžia Lietuvos stojimo į ES sutartį, direktyvą ir kad būtina notifikuoti. O A.Matulas parašė, kad nepažeidžia direktyvų, jei jis geriau žino už EK, tada sėkmės“, – sakė parlamentarė.

Siūlė vėl keisti įstatymą

Parlamentarai A.Matulas, Vida Marija Čigriejienė ir Kazimieras Kuzminskas antradienį pasiūlė Seimui nenaikinti įstatymo nuostatų, dėl kurių priekaištus reiškia EK, bet dar kartą pakeisti įstatymą taip, kad stipresniu nei 7,5 proc. alumi, sidru būtų uždrausta prekiauti tik plastikinėse tarose. Tuo metu metalinėse, stiklinėse bei medinėse talpose esančiais gėrimais būtų galima ir toliau prekiauti.

Projekte buvo numatyta, kad alumi, sidru bei fermentuotais gėrimais būtų draudžiama prekiauti didesnėje nei 1 litro taroje, išskyrus metalines, stiklines, medines talpas.

Šios pataisos irgi nebus svarstomos. D.Mikutienė pareiškė, kad A.Matulo užregistruotos pataisos naudingos didiesiems aludariams.

A.Matulas: Lietuvai niekas negresia

„EK gavo atsakymą iš Lietuvos atsakingų asmenų. Jame pripažįstamas pažeidimas ir prisiimama atsakomybė priimti reikiamus pakeitimus, kurie atitaisys situaciją kaip įmanoma greičiau“, – oficialiame rašte teigė EK atstovas Maciejus Gorka.

A.Matulas 15min.lt sakė, kad D.Mikutienės žodžiai – netiesa. „Jos nebūtų buvę registruotos, jeigu D.Mikutienė nebūtų registravusi siūlymo atšaukti nuostatas. Noras taip dergti kitus žmones yra tiesiog nekorektiškas“, – sakė jis.

Nors oficialiame EK rašte rašoma, kad Lietuva yra pažadėjusi atšaukti prekybos alumi ribojimus, A.Matulas sako, kad nieko panašaus nėra.

„EK nepaprašė greičiau atšaukti nuostatų, EK vienas direktoratų tik paprašė informacijos, dėl ko Seimas priėmė tokį įstatymą. Kol kas Lietuva nėra pateikusi šios informacijos. Lietuva ketina teirautis, kuris iš įstatymų projektų, kuriems pritarta po pateikimo, yra priimtinas EK. Procedūra iki teismo gali trukti ir truks apie metus“, – sakė A.Matulas.

Anot jo, dviejų ministerijų atstovai žada iki kovo susitarti su EK dėl jai priimtino varianto.

Jis tikino, kad prieš Lietuvą EK nėra pradėjusi jokios procedūros. „Apie jokį baudų mokėjimą negali būti jokios kalbos, o įrodyti, kad „bambaliai“ ir stiprus alus kenkia jaunimui, moksleiviams įmanoma, abstu pavyzdžių“, – pridūrė jis.

Nuo sausio įsigaliojęs įstatymas smogė mažiesiems aludariams. Jų atstovai pareiškė, kad šios pataisos naudingos didiesiems, nes sudaro nesąžiningas konkurencijos sąlygas, be to, ribojimų nauda nepagrįsta jokiais tyrimais. Jie skaičiavo, kad nuostoliai dėl pasikeitusių sąlygų sieks 3,5 mln. Lt.

Asociacijos atstovai anksčiau spaudoje teigė dėl patirtų nuostolių ketinantys bylinėtis su valstybe.

Lietuvos aludarių gildijos prezidentas Saulius Galadauskas 15min.lt sakė manantis, kad Seimas neatšauks Alkoholio kontrolės įstatymo nuostatų. „Toks kaitaliojimas nelogiškas ir daro įstatyminę aplinką verslui visai neprognozuojamą. Aš manau, kad taisyti įstatymą tikrai reikia, nes kai kuriais draudimais perlenkta lazda, tačiau jis teisingas“, – sakė jis.

S.Galadausko teigimu, geriausios yra A.Matulo siūlomos pataisos. „Jos yra logiškos ir teisingos. Turėtų patikti ir mažiesiems aludariams“, – pridūrė pašnekovas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai