Politikų nerimą sukėlė teisėsaugos veiksmai tiriant slaptos VSD pažymos, kurioje kalbama apie galimas informacines atakas prieš Lietuvą, paviešinimo aplinkybes. Specialiųjų tyrimų tarnybos pareigūnai išsivedė į apklausas dvi naujienų agentūros BNS žurnalistes, teismo sprendimu atėmė jų kompiuterius. Be to, teismas nurodė žurnalistėms atskleisti informacijos šaltinį.
V.Gedvilas: „Tai – neadekvatūs veiksmai“
Pareigūnai turėtų nedelsiant paaiškinti, kodėl buvo imtasi tokių priemonių. Priešingu atveju jie sulauks viešai metamų įtarimų ar kaltinimų bandant riboti žiniasklaidos laisvę.
„Niekada nesikišau į teisėsaugininkų atliekamus tyrimus ir neketinu to daryti dabar, tačiau man kyla tam tikrų abejonių dėl pareigūnų veiksmų adekvatumo ir pagrįstumo.
Žurnalistų išsivedimas į apklausą, jų kompiuterių paėmimas ir panašūs veiksmai man atrodo ne itin profesionaliai. Ar iš tikrųjų, ieškant informaciją nutekinusių asmenų, būtina imtis tokių priemonių prieš žiniasklaidos atstovus?
Juo labiau kad įstatymai žurnalistams suteikia teisę neatskleisti savo informacijos šaltinių“, – teigia V.Gedvilas.
Klausimą dėl žurnalistų išsivedimo Seimo pirmininko pirmasis pavaduotojas ketina iškelti penktadienį Seimo valdybos posėdyje.
V.Gedvilo nuomone, pareigūnai turėtų nedelsiant paaiškinti, kodėl buvo imtasi tokių priemonių. Priešingu atveju jie sulauks viešai metamų įtarimų ar kaltinimų bandant riboti žiniasklaidos laisvę. „Tai viena iš pamatinių demokratinės valstybės vertybių, todėl tikiuosi, jog pareigūnai į ją nesikėsina ir viešai tai patvirtins“, – sako V. Gedvilas.
Socialdemokratai griežtai pasmerkė
Valdančioji Lietuvos socialdemokratų partija penktadienį pranešė, kad solidarizuojasi su nepriklausoma žiniasklaida, kurios, kaip ketvirtosios valdžios, pareiga – ginti demokratiją ir žodžio laisvę. Socialdemokratai griežtai smerkia žurnalistų persekiojimą. Anot partijos, žiniasklaidai turi būti užtikrinta demokratinė teisė neatskleisti savo šaltinio, žurnalistai negali būti persekiojami už informacijos visuomenei pateikimą.
Lietuva negali grįžti į policinės valstybės laikus ar iš naujo ja tapti, sekdama blogosios praktikos pavyzdžiais.
„Teisėtvarkos institucijų pastarųjų dienų elgesys, nukreiptas prieš žurnalistus, ypač netoleruotinas Lietuvai pirmininkaujant Europos Sąjungos valstybei. <...> Lietuva negali grįžti į policinės valstybės laikus ar iš naujo ja tapti, sekdama blogosios praktikos pavyzdžiais.
Valstybės teisėtvarkos institucijos negali sėti baimės ir nerimo visuomenėje, kad žmonės pradėtų baimintis garsiai išsakyti savo nuomonę“, – rašoma partijos pranešime.
Ketvirtadienį Valstybės saugumo departamento (VSD) pažymos nutekinimą prokurorų pavedimu tiriantys Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) agentai BNS žurnalistę Jūratę Skėrytę į apklausą išsivedė tiesiai iš Seimo bei atėmė jos kompiuterį.Tai, ko gero, pirmas atvejis po Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo, kai teisėsaugos pareigūnai demonstratyviai apklausoms išsiveda žurnalistus, atliekančius redakcijos užduotis. Dar keisčiau, kai tai atsitiko vienoje svarbiausių Lietuvos valstybės institucijų – Seime, turinčiame vykdyti parlamentinę teisėsaugos struktūrų veiklos kontrolę.
BNS naujienų agentūros, kuri ir paviešino VSD pažymą, Lietuvos naujienų skyriaus vyriausioji redaktorė Jūratė Damulytė ir jos pavaduotoja Jūratė Skėrytė ketvirtadienį buvo apklaustos STT pagrindinėje būstinėje.