„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2016 11 24

Politologai: nepartinių ministrų Vyriausybei gali kilti rizikų dėl nestabilumo

Daugiausia nepartinių ministrų Sauliaus Skvernelio Vyriausybei gali kilti rizikų dėl nestabilumo, teigia politologai.
Saulius Skvernelis
Saulius Skvernelis / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

„Matau rizikų dėl Vyriausybės nestabilumo. Yra galimybė, kad Seimas labai griežtai vadovausis Seimo patvirtinta Vyriausybės programa ir ribos ministrų politikos formavimo galias, suriš rankas ir gali kilti įtampų, kadangi tie ministrai neturi politinio svorio Seime.

Norint įgyvendinti reikšmingas permainas, ministrai turės dirbti kartu su Seimo nariais, komitetų pirmininkais ir turės apginti savo poziciją Seime. Tol, kol dviguba lyderystė veiks, bus gerai, kol komitetų pirmininkų ir ministrų bendradarbiavimas bus geras, galima tikėtis sklandaus darbo“, – BNS sakė Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto profesorius Vitalis Nakrošis.

Asmeninio archyvo nuotr./Vitalis Nakrošis
Asmeninio archyvo nuotr./Vitalis Nakrošis

Politologo teigimu, pirmiausia ir daugiausia įtampų gali kilti tose srityse, kur Vyriausybės programos nuostatos nesutampa su ministrų įsitikinimais.

„Vyriausybė yra atskira valdžios institucija ir ji formuoja politiką. Tik pirmaisiais metais Vyriausybės darbe didelis akcentas dedamas į patvirtintą programą, o vėliau Vyriausybė pradės dirbti remdamasi savo prioritetais ir atsiras kitokių pozicijų tarp Seimo ir Vyriausybės. Įdomu, kaip tie konfliktai bus sprendžiami, kaip tos įtampos bus valdomos“, – kalbėjo V.Nakrošis.

Jo vertinimu, siūloma Vyriausybės sudėtis turės daugiau kompetencijos nei kadenciją baigiantis ministrų kabinetas.

ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto dėstytojas Vincentas Vobolevičius BNS teigė, kad nepartinės Vyriausybės privalumas yra jos atsparumas politiniam spaudimui.

ISM nuotr./Vincentas Vobolevičius
ISM nuotr./Vincentas Vobolevičius

„Privalumas yra tas, kad nepartiniams asmenims yra sunkiau daryti spaudimą, kad jis užsiimtų jam nepriklausančiomis veiklomis. Dažnai iš ministrų būdavo reikalaujama, kad jie dirbtų kaip partijos rinkimų pergalės kalviai. Pavyzdžiui, švietimo ministras turi užsiimti su mokytojais, ypač provincijoje, kad jie būtų partijos nariai ir agitatoriai, žemės ūkio ministras turėjo atitinkamai išdalinti paramą. Nepartinius ministrus bus sunkiau priversti tai daryti“, – BNS sakė V.Vobolevičius.

Anot jo, vis dėlto kyla abejonių dėl to, ar nepartiniai ministrai sugebės išlikti nepriklausomais.

„Yra abejonių, kad jie vis tiek nebus iki galo nepriklausomi, nes galiausiai jų vizijos ir darbai turės būti tvirtinami Seime. Šioje vietoje gali būti partinis arba ne, bet turi atsižvelgti į partijų, politikų nuojautas ir nuostatas. Dėl to, nors renkami nepartiniai, racionalu rinkti tokius nepartinius, kurie būtų gana artimi partijos linijai“, – kalbėjo politologas.

Premjeras Saulius Skvernelis ketvirtadienį paskelbė 14 kandidatų į ministrus sąrašą. Didžiąją dalį siūlomų naujos Vyriausybės narių sudaro nepartiniai ministrai, iki šiol nedalyvavę didžiojoje politikoje.

VIDEO: Saulius Skvernelis paskelbė ministrų sąrašą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs