2015 09 29

Politologas Mažvydas Jastramskis: LSDP keršija už premjero žento istoriją

Socialdemokratai pastaruoju metu pastebimai suaktyvėjo politiniame fronte. Pirmadienį kreiptasi į prokurorus, metant kaltinimus Vilniaus merui Remigijui Šimašiui, esą šis padeda lobti konservatorių lyderio Gabrieliaus Landsbergio šeimai. Ar tai rimtas kreipimąsis, ar tik kerštas už dešiniųjų veiksmus socialdemokratų lyderio Algirdo Butkevičiaus žento istorijoje?
Antakalnio kapinėse paminėtas Algirdo Brazausko gimimo metinės
Algirdas Butkevičius / Alfredo Pliadžio nuotr.

Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (TSPMI) dėstytojas Mažvydas Jastramskis neabejoja – socialdemokratai bando nukreipti ugnį nuo premjero.

„Kreipimasis į prokuratūrą – tai bandymas suvaldyti situaciją ir atoveiksmis, reaguojant į istoriją dėl „Ministerium“ (valstybiniuose konkursuose sėkmingai dalyvaujančios įmonės, kurioje 50 proc. akcijų turi premjero žentas Evaldas Vaitasius – aut. past.). Manau, socialdemokratų stovykloje yra požiūris, kad ta istorija gali būti nepalanki partijos reitingams, bet jeigu pavyktų prikabinti panašią etiketę, kad ne vien jie panašiais ryšiais yra „susitepę“, bet ir konservatoriai, jiems pavyktų išlyginti politinio žaidimo lauką“, – 15min.lt teigė M.Jastramskis.

Politologas neslepia nematantis nusikaltimo socialdemokratų kaltinimuose, jog 100 eurų parama vilniečių šeimoms, kurios negavo vietos valstybiniuose darželiuose ir savo atžalas leidžia į privačius, buvo sumanyta kaip būdas praturtinti „Vaikystės sodo“ privačių darželių tinklą valdančią G.Landsbergio žmoną Austėją Landsbergienę. Tačiau prokurorai vis tiek turės nagrinėti politikų skundą, skirti tam žmogiškuosius išteklius.

„Toks įspūdis, kad yra perteklinis naudojimasis valdančiųjų pozicija šioje vietoje. Ir nebūtinai valdančiųjų – politikų, kurie gali papildomą krūvį savo kreipimaisis sudaryti. Akivaizdu, kad tai yra atsakomoji reakcija. Tai nėra dalykas, kuris anksčiau rūpėjo, buvo kaip problema. Tiesiog reakcija į premjero ir jo žento istoriją“, – svarstė M.Jastramskis.

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Mažvydas Jastramskis neslepia manantis, kad kairieji ėmėsi politinių sąskaitų suvedinėjimo
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Mažvydas Jastramskis neslepia manantis, kad kairieji ėmėsi politinių sąskaitų suvedinėjimo

Vilniaus socialdemokratai – bloga korta rinkimuose?

Dar vienas įdomus aspektas – tai, kad į prokurorus Seimo socialdemokratai kreipėsi nepasitarę su partiečiais Vilniaus taryboje, dirbančiais vienoje koalicijoje su liberalais ir konservatoriais. Anot M.Jastramskio, tai gali rodyti tam tikrą priešpriešą socialdemokratų partijos viduje – o ir Vilniaus socialdemokratų, einančių koja kojon su dešiniaisiais, įvaizdis esą gali būti kenksmingas Seimo rinkimuose.

„Panašu, kad santykiai Vilniaus koalicijos viduje yra ganėtinai neblogi. Bet aš nemanau, kad socialdemokratams Seimo rinkimuose bus palanku supanašėti su dešiniaisiais Vilniuje. Nes tada kam žmonėms balsuoti už tuos socialdemokratus, jeigu gali balsuoti už Šimašiaus partiją, pavyzdžiui? Vis tiek socialdemokratų viduje gali būti pasipriešinimas partijos modernizacijai, atnaujinimui ir t.t.“, – teigė M.Jastramskis.

GPM dalies sumažinimas – tiksinti bomba?

Kreipimasis į prokurorus – ne vienintelis įdomus valdančiųjų žingsnis pastaruoju metu. Seimui teikiamame kitų metų biudžeto projekte sumažinta gyventojų pajamų mokesčio (GPM) dalis, skiriama Vilniui ir Kaunui.

Paklaustas, ar tai gali pakirsti sostinės ir Kauno valdančiųjų reitingus prieš kitų metų Seimo rinkimus, M.Jastramskis tokios galimybės neatmetė. Esą sumažintas pinigų srautas gali palengvinti rinkiminę kovą su šiuose miestuose šių metų savivaldos rinkimuose triumfavusiomis politinėmis jėgomis.

Kitokios nuomonės laikosi visuomenės nuomonės tyrimų bendrovės „Spinter tyrimai“ vadovas Ignas Zokas. Pasak jo, dabartinis sprendimas dėl GPM dalies sumažinimo tiesioginės įtakos rinkėjų nuotaikoms neturės.

„Lietuvoje, ypatingai didžiuosiuose miestuose, aktyvaus amžiaus gyventojai yra suvažiavę iš mažesnių miestų. Toks požiūris, kad reikia pasiimti sau daugiau ir neduoti kitiems miestams, nėra labai populiarus tarp pačių gyventojų. Visi pirmiausiai save identifikuoja kaip lietuvius. Ir tas supratimas, kad mano tėvai ar seniai gyvena kažkur kitur ir tas rajonas dar labiau skurstantis, yra pakankamai gajus. Tikrai nemanyčiau, kad tas antklodės tampymas rinkėjui padarys didesnį įspūdį“, – kalbėjo I.Zokas.

Jeigu tu turi mažiau pinigų, tau sunkiau duoti „saldainiuką“ rinkėjui.

Vis dėlto netiesioginių pasekmių rinkėjų nuotaikoms sprendimas dėl GPM dalies turėti gali. Mat Vilniaus ir Kauno valdantiesiems bus sunkiau įtikti rinkėjams.

„Čia gali būti įvairios situacijos. Be abejo, kai tu turi pinigų, tau lengviau būti geram rinkėjui – čia yra išvestinis dydis. (...) Jeigu tu turi mažiau pinigų, tau sunkiau duoti „saldainiuką“ rinkėjui. Ir nebūtinai „saldainiuką“ – tiesiog vykdyti savo tiesiogines funkcijas: lopyti gatves ar išvežti šiukšles“, – konstatavo I.Zokas. 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas atskleidė: „Lidl“ dažno vartojimo prekių krepšelis – pigiausias
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai