Tyrimo duomenimis, Lietuvos gyventojai nepalankiausiai vertina Lietuvos lenkų rinkimų akcijos vadovą Valdemarą Tomaševskį ir per apkaltą pašalintą prezidentą, buvusį „tvarkiečių“ lyderį Rolandą Paksą.
BNS/RAIT tyrime gyventojų buvo klausiama nuomonės apie esamus ir buvusius šalies vadovus bei parlamentinių partijų lyderius.
Reitingo viršūnėje – V.Adamkus
Dvi kadencijas prezidento pareigas ėjusį V.Adamkų palankiai vertino 75 proc., nepalankiai – 4 proc. apklausos dalyvių.
Ministrą pirmininką Saulių Skvernelį ir prezidentę Dalią Grybauskaitę palankiai vertino 67 procentai respondentų. Prezidentė apklausoje sulaukė šiek tiek daugiau nepalankių vertinimų nei premjeras – atitinkamai 12 proc. ir 7 proc.
Seimo pirmininką Viktorą Pranckietį teigiamai vertino 48 procentai respondentų, nepalankiai – 7 proc.
Iš politinių partijų vadovų populiariausias yra valdančiųjų valstiečių žaliųjų pirmininkas Ramūnas Karbauskis. Jį palankiai įvertino 51 proc. apklaustųjų, 19 proc. buvo nepalankios nuomonės. Liberalų sąjūdžio lyderį Remigijų Šimašių palankiai vertina 33 procentai respondentų, nepalankiai – 16 proc.
„Tvarkos ir teisingumo“ lyderį Remigijų Žemaitaitį teigiamai vertina 26 procentai, nepalankiai – 14 procentų respondentų. R.Žemaitaitis išsiskiria tuo, kad gana daug apklaustųjų – 16 procentų – nurodė tokio politiko nežinantys.
Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų pirmininką Gabrielių Landsbergį palankiai vertina 35 procentai, o nepalankiai – 26 procentai respondentų.
Socialdemokratų lyderį Algirdą Butkevičių palankiai vertina 27 procentai respondentų, nepalankiai – 31 procentas.
Pats nepopuliariausias politikas – Lietuvos lenkų rinkimų akcijos – Krikščioniškų šeimų sąjungos lyderis Valdemaras Tomaševskis, jį teigiamai vertina 8 procentai respondentų, o neigiamai – 52 procentai.
Pirmasis Lietuvos vadovas atkūrus nepriklausomybę Vytautas Landsbergis teigiamai įvertintas 31 procento respondentų, neigiamai – 33 procentų.
Per apkaltą pašalintą prezidentą Rolandą Paksą teigiamai jį vertina 20 procentų respondentų, neigiamai – 37 procentai.
Reprezentatyvią 15–74 metų amžiaus Lietuvos gyventojų apklausą tyrimų bendrovė RAIT atliko vasario 9–26 dienomis, apklausti 1020 respondentų.
Politologas: premjeras išvengė skandalų
Pasak Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto docento Mažvydo Jastramskio, Lietuvoje aukšti ir premjero, ir prezidento reitingai nėra įprastas dalykas.
Lietuvoje aukšti ir premjero, ir prezidento reitingai nėra įprastas dalykas.
„Kai politikas turi tokį gerą reitingą kaip S.Skvernelis ir D.Grybauskaitė, tai reiškia, kad jis patinka su mažomis išimtims beveik visoms rinkėjų grupėms. Ir Lietuvoje kad prezidentas ir premjeras būtų vienodai labai gerai vertinami – sunku prisiminti, tačiau tai nėra natūralus dalykas, nes pozicijos yra skirtingos“, – pastebėjo politologas.
Pasak jo, S.Skvernelio teigiamą įvaizdį gali lemti jo kalbėjimo maniera, kuri yra iš vienos pusės kategoriška, iš kitos pusės – gana paprasta ir familiari, be to, jo kol kas nepalietė jokie skandalai ir nepopuliarūs sprendimai.
„Tikriausiai dar nėra esminių sprendimų ir iki šiol vis dėlto fokusas buvo apie Seimą: tie skandalai, kurie buvo iki šiol, patvirtino žmonių įsivaizdavimą, kad Seime yra susirinkę daug nepatikimų žmonių, o Vyriausybė iki šiol dar nepriėmė kažkokios sprendimo, kuris būtų visuomenėje nepopuliarus. Todėl dar reikėtų palaukti, nes vėlgi didelis premjero populiarumas nėra labai natūralus“, – kalbėjo jis.
Panašiai jis aiškino palyginti aukštą V.Pranckiečio reitingą: pasak M.Jastramskio, šis politikas kol kas nespėjo padaryti nieko, dėl ko būtų vertinamas neigiamai, o jo užimamas postas lemia matomumą ir teigiamą požiūrį.