Didelės rizikos sąlytį (artimą sąlytį su COVID-19 atveju) turėjusiu laikomas žmogus, kuris su užsikrėtusiuoju bendravo mažesniu nei 2 metrų atstumu ilgiau nei 15 minučių, arba asmuo, turėjęs tiesioginį fizinį kontaktą, pavyzdžiui, spaudęs ranką koronavirusine infekcija sergančiam žmogui.
Be to, didelės rizikos kontaktu laikomas ir buvimas uždaroje patalpoje su COVID-19 liga sergančiu žmogumi ilgiau nei 15 minučių. Tai reiškia, kad jei, pavyzdžiui, vienoje posėdžių salėje, taisyklingai nedėvint asmeninių apsaugos priemonių, buvo užsikrėtęs žmogus, kartu buvę kolegos bus vertinami kaip aukštos rizikos sąlytį turėję asmenys.
Tačiau tai, kas galioja paprastiems piliečiams, nebūtinai galioja Seimo nariams.
Apie pusvalandį prastai vėdinamoje Seimo salėje be langų su COVID-19 užsikrėtusia Rimante Šalaševičiūte praleidę parlamentarai patys nusprendė, kad jų sąlytis buvo mažos rizikos ir penktadienį ketina ne izoliuotis, o dalyvauti pirmame naujos kadencijos Seimo posėdyje.
Kaip skelbta, R.Šalaševičiūtė teigiamo tyrimo rezultato sulaukė trečiadienio vakarą, o dieną dar dalyvavo Seimo Kriminalinės žvalgybos parlamentinės kontrolės komisijos posėdyje.
Jame taip pat buvo „valstiečiai“ Viktoras Rinkevičius ir Jonas Jarutis, liberalas Gintaras Vaičekauskas, konservatorius Arvydas Anušauskas ir Seimo kanceliarijos patarėjas Alfredas Veleckis.
Kodėl mes turėtume izoliuotis? Juk ne tokia tvarka. Negavome jokio pranešimo, žinokit.
„Valstiečiai“ D.Gaižauskas ir J.Jarutis bei konservatorius A.Anušauskas išrinkti ir į naują Seimą, penktadienį jie turėtų duoti Seimo nario priesaiką. Ar jie neketina izoliuotis?
D.Gaižauskas 15min teigė, kad nemato tam priežasčių.
„Kodėl mes turėtume izoliuotis? Juk ne tokia tvarka. Negavome jokio pranešimo, žinokit. Nežinau, mes laikėmės visų saugių atstumų, gal dar saugiau nei plenarinių posėdžių salėje“, – kalbėjo jis.
J.Jarutis taip pat tikino neketinantis praleisti priesaikos davimo: „Eisiu, niekas man jokių nurodymų nedavė, aš kontakto artimo neturėjau, su kaukėmis sėdėjom, per tris metrus. Nebent keliolika sekundžių praeinant pro šalį. Iš NVSC nieko negavome, tai nesiizoliuosime.“
Priminus, kad NVSC jau kviečia nelaukti skambučių ir po kontakto izoliuotis patiems, J.Jarutis pareiškė: „Aš manau, kad nereikia.“
Su A.Anušausku penktadienį ryte susisiekti nepavyko, bet ketvirtadienį BNS ir jis teigė negavęs nurodymo izoliuotis.
Penktadienį feisbuke jis pasidalino COVID tyrimo, kurį pasidarė trečiadienį, rezultatu. Jis – neigiamas.
NVSC apie posėdį nė nežinojo
NVSC Vilniaus departamento vadovė R.Lingienė 15min teigė, kad epidemiologai nė nežinojo apie R.Šalaševičiūtės dalyvavimą komisijos posėdyje ir ten buvusius kontaktus.
„Aš tų pavardžių nė negirdėjau ir jų nėra jokiame mūsų sąraše – nei susirgusioji nurodė su jais bendravusi, nei Seimo kanceliarija“, – sakė R.Lingienė.
Pasak jos, dėl sąlyčio su R.Šalaševičiūte išvis izoliuota 10 žmonių.
R.Lingienės teigimu, kiekvienas sąlytis vertinamas individualiai, tačiau posėdyje dalyvavusių Seimo narių kontaktas išvis nebuvo vertinamas, nes apie jį nežinota.
Aišku, tą sąlytį Seimo kanceliarija tikrai turėjo nurodyti, jei neprisiminė pats žmogus.
„Aš pirmą kartą iš jūsų išgirdau tas pavardes. Jų nėra sąrašuose. Vertintume individualiai. Pagal tai, kiek jūs pasakėte, tai priklauso nuo atstumo, bet galėtų būti ir nedidelės rizikos sąlytis. Aišku, tą sąlytį Seimo kanceliarija tikrai turėjo nurodyti, jei neprisiminė pats žmogus“, – kalbėjo NVSC atstovė.
Ji tikino, kad, ko gero, Seimo kanceliarija pati nutarė, kad sąlytis – mažos rizikos.
„Šiaip bendrai, jei kaukės buvo laiku pakeistos ir dėvimos teisingai, ko mes negalime pasakyti nepakalbėję, tai neturėtų būti didelė rizika. Bet daug niuansų – ir vėdinimas, ir valymas, ir atstumas. Be kaukių jau būtų kitas klausimas“, – sakė ji.
R.Lingienė ragino Seimo narius pačius elgtis atsakingai ir nelaukti skambučio, o pasiskambinti patiems arba tiesiog izoliuotis.
„Kanceliarija tikrai turėjo pateikti šitą informaciją. Tikėkimės, kad jie įvertino teisingai. (...) Tokiais atvejais mes vertiname pateiktą sąrašą, mes negalime išgalvoti, kam dar skambinti. Tačiau Seimo nariai, jei jaučia, kad galėjo būti kontakte, tai turėtų izoliuotis. Geriau nenueiti, likti namuose, jei abejoji, o ne rizikuoti“, – sakė R.Lingienė.