2013 07 05 /15:05

Pradedant pirmininkavimą Europos Sąjungai prezidentė Dalia Grybauskaitė patvirtino „geležinės magnolijos“ įvaizdį: „Daugiau iššūkių – geriau“

Kuo daugiau iššūkių, tuo geriau – taip Vilniuje per oficialią Lietuvos pirmininkavimo Europos Sąjungos (ES) Tarybai pradžią pareiškė prezidentė Dalia Grybauskaitė. Penktadienį ji kartu su Vyriausybės nariais priėmė Europos Komisijos (EK) narius, kurie atvyko aptarti pirmininkavimo ir organizacijos aktualijų.
Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė
Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė / 15min.lt/Juliaus Kalinsko nuotr.

Spaudos konferencijoje, surengtoje po susitikimo su EK nariais, paklausta, ar neapmaudu, kad pirmininkavimo pradžią užgožė skandalas dėl galimo JAV žvalgybos šnipinėjimo, valstybės vadovė patikino: „Jokių „apmaudu“ čia būti negali. Atvirkščiai: daugiau iššūkių – geriau.“

D.Grybauskaitė patvirtino, kad ES nusprendė pirmadienį pradėti derybas su JAV dėl duomenų apsaugos, kuri atsidūrė dėmesio centre po žiniasklaidos pranešimų apie JAV vykdomą plataus masto šnipinėjimą.

D.Grybauskaitė: „Jokių „apmaudu“ čia būti negali. Atvirkščiai: daugiau iššūkių – geriau.“

Pastarosiomis savaitėmis Europoje didelio atgarsio sulaukė pranešimai apie JAV vyriausybės vykdomą sekimą internete pagal „Prism“ programą ir galimą slaptą pokalbių klausymąsi ES institucijose.

Anot D.Grybauskaitės, pagrindiniai ES, kartu ir pirmininkaujančios valstybės tikslai yra Bendrijos interesai, pavyzdžiui, apginti žmogaus teises.

„Tai yra Europos vertybės, todėl visi tikslai yra mūsų atsakomybė. Matant ir žinant, kaip vyksta gyvenimas… Daug pirmininkavimo matė ir EK pirmininkas, ir aš. Visada būna netikėtų dalykų, kurių neįmanoma numatyti.

Pradedame nuo tokių rimtų tarptautinių situacijų – ne tik informacijos nutekinimo, sekimo dalykų, asmens duomenų apsaugos problemų. Matome ir sudėtingą situaciją Egipte bei kitur. Tai yra klausimai, kuriuos reikės spręsti. Tai yra ES išorės politikos klausimai.“

Kaip priminė D.Grybauskaitė, pirmininkavimo prioritetai apima kelias sritis: ekonomiką (užimtumą, ypač jaunimo, augimą, finansinį stabilumą, bankų sąjungą ir vidaus rinkos stiprinimą), energijos išteklių kainas ir vidaus rinką, taip pat – saugią kaimynystę.

Rudenį vyksiančiame Rytų partnerystės viršūnių susitikime tikimasi ne tik parafuoti Asociacijos sutartis su Moldova, Armėnija ir Gruzija, bet ir pasirašyti tokią sutartį su Ukraina – „kai ji atliks namų darbus“. Kijevas prašomas nustoti taikyti pasirinktinį teisingumą, visų pirma turint omeny kalinamą ekspremjerę Juliją Tymošenko, įgyvendinti teismų ir rinkimų sistemos reformas.

15min.lt/Juliaus Kalinsko nuotr./Jose Manuelis Barroso
15min.lt/Juliaus Kalinsko nuotr./Jose Manuelis Barroso

Prezidentė patikino, kad, nors darbotvarkė yra ilga, Lietuva yra pasirengusi ne tik atlikti suplanuotas užduotis, bet ir netikėtiems dalykams. Tiesa, sėkmė esą priklausys nuo glaudaus bendradarbiavimo su kitomis ES institucijomis.

Būrio kolegų į Vilnių atlydėtas EK pirmininkas Jose Manuelis Barroso savo ruožtu vylėsi, kad pirma iš Baltijos šalių pirmininkaujanti ir daug galimybių turinti Lietuva jų nepraleis.

Pasak jo, dabar ES svarbiausia – ekonomikos augimas ir žmonių, ypač jaunimo, grąžinimas į darbą, galimybės imtis verslo.

„Tikiuosi, kad pirmininkavimas bus orientuotas į rezultatus“, – pažymėjo J.M.Barroso.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas atskleidė: „Lidl“ dažno vartojimo prekių krepšelis – pigiausias
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai