2023 06 12 /16:03

Prokuratūra pradėjo tyrimą dėl galimai nusikalstamo Ukrainos vaikų perkėlimo į Baltarusiją

Generalinė prokurorė Nida Grunskienė pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl galimai nusikalstamo Ukrainos vaikų perkėlimo į Baltarusiją.
Vaikai
Vaikai / Asociatyvi nuotr.

„Praėjusią savaitę buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl civilių trėmimo ir perkėlimo bei vaiko atkyrimo. Šį ikiteisminį tyrimą pavesta organizuoti ir kontroliuoti Generalinės prokuratūros organizuotų nusikaltimų ir korupcijos departamento prokurorui, jį atliks kriminalinės policijos biuras“, – pirmadienį žurnalistams sakė generalinė prokurorė.

Tokį sprendimą ji priėmė susipažinusi su užsienio reikalų ministro Gabrieliaus Landsbergio prašymu įvertinti Baltarusių demokratijos lyderės Svetlanos Cichanouskajos pateiktą informaciją, nurodoma pirmadienį išplatintame pranešime.

Pateiktos informacijos generalinė prokurorė plačiau nekomentavo.

Kaip BNS pirmadienį sakė Baltarusijos opozicijos Koordinacinės tarybos narys Pavelas Latuška, S.Cichanouskajos kabinetas pateikė tik dalį surinktos informacijos, pasak jo, ji greitu metu bus pristatyta ukrainiečiams.

„Mes toliau renkame informaciją apie visus įrodymus. Politinis signalas yra labai svarbus. Tai, kad Lietuva yra mūsų pusėje, kad Lietuva naudoja visas priemones, kad padėtų mums (...), kad užimtų poziciją dėl Baltarusijos režimo ir Lukašenkos režimo atsakomybės už Ukrainos vaikų išvežimą į Baltarusijos teritoriją“, – kalbėjo jis.

Pridedamuose dokumentuose nurodoma, kad prasidėjus Rusijos karui prieš Ukrainą daugiau kaip 2 tūkst. Ukrainos vaikų, daugiausia našlaičių, buvo neteisėtai perkelti iš laikinai Rusijos okupuotų Ukrainos teritorijų į stovyklas Baltarusijoje.

Teigiama, kad tai galimai atliekama Baltarusijos režimo nurodymu ar su jo pritarimu.

Už šiuos nusikaltimus gresia iki penkiolikos metų nelaisvės.

Tikisi arešto orderio A.Lukašenkai

Teisingumo viceministrė Gabija Grigaitė-Daugirdė žurnalistams pirmadienį teigė tokį sprendimą vertinanti pozityviai ir pažymėjo, jog tikisi, kad ateityje A.Lukašenkai taip pat bus išduotas arešto orderis.

„Tai yra dar vienas įrodymas apie tai, kad A.Lukašenka nuo pat pradžių yra įsitraukęs į Ukrainoje vykdomą agresiją ir tai yra dar vienas epizodas, kuris patvirtina, jog jo baudžiamoji atsakomybė turėtų būti ir bus neišvengiama“, – kalbėjo viceministrė.

„Kadangi turime arešto orderius Vladimirui Putinui, galbūt netrukus mes turėsime būtent už tokio paties pobūdžio veikas ir arešto orderį A.Lukašenkai, nes akivaizdu, jog jie yra bendrininkai šiuo atveju“, – pažymėjo ji.

Generalinės prokurorės sprendimu šis ikiteisminis tyrimas bus atliekamas atskirai nuo ikiteisminio tyrimo, pradėto pernai kovo 1-ąją dėl tarptautinės teisės draudžiamo elgesio su žmonėmis, agresijos ir karo atakų.

Šiuo metu šiame ikiteisminiame tyrime apie 100 asmenų yra pripažinti nukentėjusiais, liudytojais apklausta daugiau nei 360 iš Ukrainos į Lietuvą atvykusių karo pabėgėlių.

Pasak N.Grunskienės, ikiteisminio tyrimo įrodymai yra renkami nustatant į Lietuvą atvykusius asmenis ir apklausiant ar jie turi vertingos informacijos.

Atliekant šį ikiteisminį tyrimą aktyviai bendradarbiaujama Generalinės prokuratūros iniciatyva įsteigtoje jungtinėje tyrimo grupėje, kurios veiklą koordinuoja Eurojustas.

„Aš manau, kad bendromis jėgomis mes galėsime nustatyti daugiau aplinkybių ir surinkti daugiau įrodymų, kurie padės įvertinti ir kad būtų nuteisti asmenys už karo nusikaltimus Ukrainoje“, – sakė N.Grunskienė.

Seimo nario pareiškimas

Pernai pradėto tyrimo aprėptyje taip pat bus tiriamas ir Seimo nario Lauryno Kasčiūno pateiktas pareiškimas dėl galimai karo nusikaltimuose dalyvaujančių trijų rusų, viešoje informacinėje erdvėje vykdančių ne tik Kremliaus propagandą dėl karo Ukrainoje, bet ir galimai užsiimančių kurstymu, tarptautinės humanitarinės teisės saugomų asmenų žudymu ar įsakymu juos žudyti.

Taip pat tyrimas atliekamas dėl galbūt vykdomo persekiojimo dėl politinių, rasinių, nacionalinių, etninių, kultūrinių, religinių, lyties ar kitų motyvų, kuriuos draudžia tarptautinė teisė.

L.Kasčiūnas savo „Facebook“ paskyroje pirmadienį nurodė, kad tyrimas pradėtas pagal jo pareiškimą dėl Kremliaus naratyvą palaikančių Rusijos žiniasklaidos atstovų Vladimiro Solovjovo, Olgos Skabejevos ir Antono Krasovskio.

Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto vadovas tvirtino savo pareiškime nurodęs, jog „Rusijos valstybės propagandos skleidėjai sistemiškai, metodiškai ir nuolat viešai ragina Rusijos Federacijos kariuomenės vadovybę bei karius ir sukarintų grupuočių kovotojus vykdyti tarptautinės teisės draudžiamą elgesį su žmonėmis ir tarptautinės teisės saugomų asmenų žudymą Ukrainoje“.

„Be kita ko pažymėtina, kad V.Solovjovas kursto vykdyti karo nusikaltimus ir nusikaltimus žmoniškumui ir kitų Europos valstybių ir tautų atžvilgiu, tame tarpe Lietuvos, Lenkijos, Vokietijos. Baudžiamasis kodeksas dėl šių nusikalstamų veikų nenumato senaties termino“, – feisbuke tvirtino parlamentaras.

Nuo Rusijos pradėto plataus masto karo pradžios iš Ukrainos neteisėtai išvežta tūkstančiai vaikų, didžioji dauguma – iš okupuotų pietinių ir rytinių Ukrainos regionų. Kyjivas skaičiuoja, kad iš okupuotų teritorijų rusai pagrobė ir išvežė per 15 tūkst. vaikų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Augalinė mityba gali būti įvairi ir skani: kviečia išbandyti nuo užkandžių iki desertų
Reklama
Tris kartus daugiau nei visa rinka: naujas „Darnu Group“ projektas fiksuoja neregėtus butų pardavimus
Reklama
Tyrimas atskleidė: „Lidl“ dažno vartojimo prekių krepšelis – pigiausias