Pasak universiteto rektoriaus Rimvydo Petrausko, garbės daktaro vardas Prancūzijos vadovui suteiktas už vizionierišką Europos universitetų aljanso idėją – sukurti jungtinius Europos universitetų tinklus ir išplėsti „Erasmus+“ mainų iniciatyvą.
„Galima teigti, kad Prancūzijos prezidentas pradėjo šių reikšmingų pokyčių procesą ir tai padarė išsaugodamas klasikinio universiteto idėją ir pagarbą autonomiškumui“, – sakė R. Petrauskas.
Anot VU pranešimo, pirmąkart E. Macronas Europos universitetų tinklo siūlymą suformulavo kalbėdamas Sorbonos universitete Paryžiuje 2017 metais. Ši kalba tapo ES vadovų Geteborgo susitikimo vizijos pagrindu švietimo ir kultūros srityje. Investicijas į žinias ir kultūrą E.Macronas įvardijo kaip vieną iš pagrindinių elementų, leisiančių pasiekti proveržį probleminėse srityse stiprinant Europos identitetą, užtikrinti kultūrinio intelekto ugdymą ir kalbinę įvairovę, padidinti socialinę įvairovę ir judumo prieinamumą visiems, stiprinti Europos studijas visuose švietimo lygmenyse.
Po dvejų metų Europos Komisija paskelbė apie pirmuosius bandomuosius Europos universitetų tinklus, jiems skirtas 5 mln. eurų finansavimas bendroms struktūroms sukurti ir partnerystei stiprinti.
Dabar Europos universitetų aljansas jungia Vilniaus, Liono (Prancūzija), Bergeno (Norvegija), Graco (Austrija), Leipcigo (Vokietija), Paduvos (Italija) ir Granados (Ispanija) universitetus.
E.Macronas VU ketina lankytis rugsėjo 29 dieną. Jis dalyvaus diskusijoje su studentais.