2015 10 19

Prasmingas gimtadienis: vietoj dovanų – kaunietės prašymas kartu paaukoti kraujo

Kaunietė Daiva Minelgaitė spalio 19 dieną švenčia savo 25-metį. Gimtadienį mergina nusprendė paminėti prasmingai: socialiniame tinkle „Facebook“ visus viešai pakvietė kartu su ja paaukoti kraujo. Taigi svarbiausią jai pačiai dieną Daiva nutarė dėmesį skirti ne sau.
Švęsdama gimtadienį kaunietė su draugais aukojo kraujo
Švęsdama gimtadienį kaunietė Daiva Minelgaitė (guli) su draugais aukojo kraujo / Karolinos Stažytės nuotr.

„Žmonės iš mano rato sunkiai prisiverstų duoti kraujo. Todėl gimtadienis jiems bus motyvuojantis faktorius. Vietoj jubiliejinių dovanų paprašiau padovanoti gerumo. Kažkam išgelbėti gyvybę. Toks mano viešas prašymas galbūt paskatins ką kitą organizuoti panašias akcijas“, – patikino Daiva.

Vietoj jubiliejinių dovanų paprašiau padovanoti gerumo. Kažkam išgelbėti gyvybę.

Paklausta, kodėl kilo mintis įgyvendinti būtent tokį pilietišką poelgį, mergina paniro į skaudžius prisiminimus.

„Daug kraupių istorijų girdėjau. Kraujo prireikdavo tai vienai, tai kitai pažįstamai. Nukraujavimas gimdymo metu grėsė mano mamai ir dar kelioms draugėms. Nelaimių buvo kilę ir jų vaikučiams. Tad žinau, ką reiškia, kai kraujo banke trūksta kraujo“, – paaiškino Daiva.

Tai – ne pirmas jos bandymas sutelkti visus donorystės akcijai. Aštuonerius metus mergina gyveno Anglijoje, Hatfildo mieste. Ten, Hertfordširo universitete baigė ekonomikos studijas. Gyvendama studentų pilname bute, pirmajame kurse Daiva nusprendė juos visus paskatinti duoti kraujo. Universitete kaip tik lankėsi kraujo centro darbuotojai.

„Bute gyvenome dvylika jaunuolių. Prisijungė ir kiti, iš aplinkinių butų. Didžioji dalis jų buvo anglai. Vieni tai darė nemokamai, kiti gavo po 5 svarus sterlingų. Gaila, bet man pačiai tuomet nebuvo leista būti donore: gėriau vaistus nuo migrenos. Šįkart viskas praėjo sklandžiai“, – prisiminimais pasidalijo Daiva.

Merginai labdaringi darbai nėra svetimi. Savanore ji dirbo ir priimant „Erasmus“ programos studentus iš užsienio, yra už dyką plušusi ir Londono mados savaitėje.

Gimtadienius jai visad norėjosi atšvęsti kitaip, netradiciškai. Štai pernai suorganizavo sportinių žaidimų šventę. Ne išimtis ir šie metai. Spalio 19 dienos vidurdienį ji visus pakvietė susitikti Laisvės alėjoje, Kauno Raudonojo Kryžiaus klinikinėje ligoninėje įsikūrusiame VšĮ Nacionalinio kraujo centro Kauno padalinyje.

„Daug kas iš draugų negali prisijungti. Vienų svoris per mažas būti donorais, kiti – neseniai sirgę, treti – užsienyje. Tačiau kviečiu visus, kad ir kitą dieną, kad ir nepažįstamus, prisidėti prie mano akcijos. Lai draugai daro įtaką kitiems draugams“, – pakvietė Daiva.

Tuos, kurie, sureagavę į viešą kvietimą asmeniniame „Facebook“ profilyje, davė kraujo kartu su ja spalio 19 dieną, mergina pasikvietė į namus vakarienės.

Būna, jog centre apsilanko švęsdami pilnametystę. Bet kad būrys jaunuolių ateitų – itin reta. 

VšĮ Nacionalinio kraujo centro Rinkodaros vadybininkė Irma Pimpičkaitė prisipažino, jog apie tokią akciją, kai kraujo duoti ateina būrys jaunuolių, ji girdi pirmą kartą.

„Būna, jog centre apsilanko švęsdami pilnametystę. Tai nutinka kartą ar du per metus. Bet kad būrys jaunuolių ateitų – itin reta. Štai spalio 14 dieną viena šiaulietė šventė dvidešimtmetį ir ta proga davė kraujo. Bet ji viena atėjo. Tai šaunūs, užkrečiantys pavyzdžiai“, – teigė I.Pimpičkaitė.

Paklausta, ar sunku prikviesti naujų donorų, Nacionalinio kraujo centro darbuotoja patikina, kad kreiptis viešai, ieškant tam tikros kraujo grupės donoro, prireikia ne taip dažnai.

VIDEO: Gimtadienio proga – donorystės akcija

„Šiuo metu esame ramūs: netrūksta nė vienos kraujo grupės atsargų. Daugiausiai žmonių turi I ar II kraujo grupę, tad daugiausiai tokio kraujo ir prireikia. Nacionalinis kraujo centras pirmiausiai atlieka edukacinę funkciją: informuoja apie donorystę, griauna nusistovėjusius mitus apie kraujo davimą. Dažnai padaliniuose apsilanko žmonės, prašydami pravesti ekskursiją, įsitikinti, baisu tai ar ne“, – paaiškino I.Pimpičkaitė.

Aktyviausi žmonės donorai – Vilniuje, Marijampolėje bei Alytuje.

Jos teigimu, aktyviausi žmonės donorai – Vilniuje, Marijampolėje bei Alytuje.

„Per dvejus metus alytiškiai bei marijampoliečiai padarė tokią didžiulę pažangą. Tuose miestuose tikriausiai nerasi nė vieno, kuris nežinotų, ką reiškia duoti kraujo. Kai rūpi miesto vadovams, tai rūpi ir miestelėnams“, – išvadą padarė I.Pimpičkaitė.

Nacionalinio kraujo centro Kauno padalinio darbuotojų žiniomis, gausiausiai per dieną jų kabinete yra apsilankę apie 40 kraujo donorų. Tik vienas iš dvidešimties nebaigia pradėto donorystės proceso, – pasidaro silpna.

Procesas trunka apie 5-10 minučių, per kurias paaukojama 450 mililitrų kraujo.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai