Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2012 07 11

Premjeras abejoja, ar nesant papildomos informacijos verta atnaujinti galimų CŽV kalėjimų tyrimą

Premjeras Andrius Kubilius abejoja, ar yra pagrindo atnaujinti tyrimą dėl spėjamų CŽV kalėjimų, negavus papildomos informacijos.
Susitikimo akimirka
Susitikimo akimirka / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

„Nesu informuotas, kad yra kokios nors papildomos medžiagos, dėl kurios reikėtų atnaujinti tyrimą. Nesant papildomos informacijos, kyla natūralus klausimas, kokios naudos būtų (atnaujinti tyrimą – BNS)“, – trečiadienį žurnalistams sakė A.Kubilius.

Europos Parlamento komitetas antradienį paragino Lietuvą atnaujinti tyrimą dėl galimai joje egzistavusių CŽV kalėjimų, atsižvelgiant į naujai paaiškėjusius faktus. Tokią ataskaitą patvirtino Piliečių laisvių, teisingumo ir vidaus reikalų komitetas, kurio nariai balandį viešėjo Lietuvoje.

Europarlamentarai pažymi, jog kai kurios ES šalys iki šiol tinkamai neįvykdė savo pareigos ištirti šiurkščius žmogaus teisių pažeidimus, susijusius su CŽV vykdyta asmenų perdavimo ir slapto kalinimo programa. Be Lietuvos, ataskaitoje minima Rumunija, Lenkija ir kitos šalys.

Nors 2010-2011 metais Lietuvoje buvo atliktas ikiteisminis tyrimas, „dar yra nemažai neatsakytų klausimų, susijusių su CŽV vykdytomis operacijomis“, pažymi Europos Parlamento nariai.

„Jie ragina Lietuvos valdžios institucijas įvykdyti savo pažadą atnaujinti Lietuvos dalyvavimo CŽV programoje baudžiamąjį tyrimą atsižvelgiant į naujai paaiškėjusius faktus apie skrydžius tarp Rumunijos ir Lietuvos 2005 m. (keičiant lėktuvus Tiranoje) bei tarp Lietuvos ir Afganistano 2006 m. (per Kairą)“, – sakoma Europos Parlamento pranešime spaudai.

Tuo metu parlamentinį tyrimą 2009 metais atlikusio Seimo NSGK pirmininkas A.Anušauskas antradienį BNS teigė, jog EP komiteto išvadoje kaip nauji duomenys nurodomi skrydžiai jau buvo tiriami ir Seimo komiteto, juos turėjo ir Generalinė prokuratūra.

„Tie vadinami nauji duomenys yra mūsų tyrime, mes juos sužinojome atlikdami tyrimą iš mūsų Lietuvos civilinės skrydžių administracijos, jie (EP komitetas – BNS) tai pateikia, kaip nauja, o tai nėra nauja, tie nauji duomenys yra dvejų metų senumo ir prokuratūra juos jau turėjo“, – sakė A.Anušauskas.

EP komiteto ataskaitos projektui, kuriuo Lietuva raginama atnaujinti tyrimą, pritarė 50 komiteto narių, nepritarė du, o susilaikė penki. Plenarinėje sesijoje dėl šios ataskaitos numatoma balsuoti rudenį.

2009 metų pabaigoje per parlamentinį tyrimą identifikuoti du objektai Vilniuje ir šalia sostinės, kur galėjo būti įrengtos patalpos sulaikytiesiems laikyti, taip pat nustatyti keli su CŽV siejami skrydžiai į Vilnių ir į Palangą, vykę 2003-2006 metais.

Seimo patvirtintose išvadose skelbta, kad komitetui liudiję asmenys neigė prielaidas ir galimybes, jog Antaviliuose esančiame komplekse, kur dabar yra Valstybės saugumo departamento (VSD) mokymo centras, buvo laikomi ar tardomi asmenys.

Tačiau parlamentarai nurodė, kad „pastato patalpų išdėstymas, uždarumas ir perimetro apsauga, VSD darbuotojų fragmentiškas buvimas patalpose leido atlikti VSD nekontroliuojamus partnerių pareigūnų veiksmus ir naudoti infrastruktūrą savo nuožiūra“.

Savo ruožtu generalinio prokuroro pavaduotojas Darius Raulušaitis tuomet sakė, kad pernai nutraukto ikiteisminio tyrimo metu „buvo nustatyta, kad nėvieno tokio asmens kalinamo nebuvo“.

Lietuvos vadovai sako, kad JAV atsisakant pateikti bet kokią informaciją, tirdama įtarimus dėl slaptų CŽV kalėjimų Lietuva padarė viską, ką galėjo.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų