Nors ši data amžiams pažymėta laisvės gynėjų krauju, tai proga ir pasidžiaugti. Pirmiausia visų mūsų pergale, kuri pasiekta vieningai, drąsiai, didžiuojantis savo valstybe ir vienas kitu.
„Lenkiuosi tautos didvyriams, kurie paaukojo savo gyvybes. Lemtingais sausio įvykiais prie televizijos bokšto, parlamento, Lietuvos radijo ir televizijos pastato rinkosi skirtingi žmonės. Jauni ir vyresni, vyrai ir moterys, lietuviai, rusai, lenkai, skirtingų profesijų ir skirtingų politinių pažiūrų. Visi rinkosi vieno bendro tikslo vardan - išsaugoti Lietuvos laisvę ir nepriklausomybę. Tikiu, kad iškilus pavojui visi elgtumėmės taip pat. Mums padėtų gerokai sustiprėjusi kariuomenė, užsienio sąjungininkai, tačiau labiausiai mums padėtų aiškus suvokimas, kad Lietuva yra tai, ką turime išsaugoti ir puoselėti. Ir nesvarbu, kokie skirtingi mes joje ir kaip skiriasi mūsų pažiūros. Aš raginu apie tai prisiminti dažniau - ne tik Sausio 13-ąją“, – sako premjeras.
Sausio 13-osios naktis buvo lūžis tautos istorijoje, sako Seimo pirmininkas
Sausio 13-osios naktis, kai už Lietuvos nepriklausomybę žuvo žmonės, tapo lūžiu šalies istorijoje, sako Seimo pirmininkas.
„Vvisi, kurie suprato Sausio 13-ąją, gali liudyti, kad gyvenimas skyrėsi iki tos nakties ir po jos. Tai buvo riba, tai buvo lūžis. Lūžis mūsų tautos istorijoje, tai buvo virsmas mūsų savimonėje“, – pirmadienį minint Laisvės gynėjų dieną sakė Viktoras Pranckietis.
Jis pabrėžė, kad nereikalingų aukų nebuvo, o visų kartų laisvės kovotojai mus moko ir dabar.
„Visada yra kitas pasirinkimas. Visada yra lygesnis kelias. Bet už tai mes ir dėkojame gynėjams, kad jie rinkosi prasmingą kryptį, prasmingą gyvenimą ir prasmingą būtį tomis dienomis ir tą naktį“, – teigė parlamento vadovas.
„Tegul ši diena būna taip vertinga mūsų kalendoriuose, kaip Vasario 16-oji ir Kovo 11-oji. Tegul ši diena būna laisva, kai pasakojame augantiems apie amžininkus didvyrius, kad kiekvieno lietuvio meilė Tėvynei taptų šakele tvirtai suaugusio vainiko, kuris vadinasi Lietuva“, – kalbėjo jis.
Per sovietų agresiją 1991 metų sausį karinių veiksmų metu nužudyta 14 žmonių, daugiau nei 800 sužaloti.
Sovietai karine jėga mėgino nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, 1990-ųjų kovo 11 dieną paskelbusią šalies nepriklausomybę nuo Sovietų Sąjungos.
Vilniaus apygardos teismas pernai buvusį sovietų gynybos ministrą Dmitrijų Jazovą ir dar daugiau kaip 60 buvusių sovietų pareigūnų bei karininkų pripažino kaltais dėl nusikaltimų žmoniškumui ir karo nusikaltimų, jiems už akių skirtos laisvės atėmimo bausmės.