Akmenės, Šilalės, Panevėžio, Raseinių ir Radviliškio rajonų savivaldybės nuo šių metų pradžios dalyvauja bandomajame projekte bei turi daugiau galių skiriant piniginę socialinę paramą.
Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos BNS antradienį pateiktais duomenimis, išlaidos socialinei paramai šiose savivaldybėse pirmą 2012 metų ketvirtį, lyginant su 2011 metų tuo pačiu laikotarpiu, vidutiniškai sumažėjo 9,5 proc. (Akmenės rajone paramai skiriamų lėšų sumažėjo 22,7 proc., Panevėžio rajone – 6,6 proc., Raseinių rajone – 12,7 proc., Šilalės rajone – 33,4 proc., tačiau Radviliškio rajone padidėjo 0,2 proc.).
Socialinės pašalpos gavėjų skaičius per šį laikotarpį čia vidutiniškai sumažėjo 6,8 proc. (Akmenės rajone sumažėjo 19,5 proc., Panevėžio rajone – 3,6 proc., Raseinių rajone – 7,9 proc., Šilalės rajone – 29,7 proc., tuo metu Radviliškio rajone padidėjo 5,5 proc.).
„Pirmų keturių mėnesių rezultatai tikrai yra labai vertingi, įdomūs ir verti to, kad į juos atkreiptų dėmesį ir kitos savivaldybės“, – Lietuvos radijui antradienį sakė premjeras.
„Bent jau Šilalės savivaldybėje ir Akmenės savivaldybėje, kur savivaldybės prisiėmė atsakomybę už socialinės paramos pašalpų dalinimą tiems, kam jos priklausytų, lyginant su praeitais metais yra sutaupyta apie 30 proc., 30 proc. sumažėjo paramos gavėjų, nes į sprendimą, kam skirti tokią paramą, labai aktyviai įsijungė vietos bendruomenės, kaimelių, seniūnijų, miestelių bendruomenės“, – aiškino premjeras.
Kaip dar balandžio pradžioje nurodė ministerija, visos penkios eksperimente dalyvaujančios savivaldybės yra sudariusios Piniginės socialinės paramos skyrimo komisijas, kurios svarsto klausimus dėl paramos teikimo ir mokėjimo. Jas sudaro seniūnai, seniūnaičiai, socialiniai darbuotojai darbui su socialinės rizikos šeimomis, socialiniai pedagogai, bendruomenės pirmininkai, nevyriausybinių, religinių organizacijų atstovai, bendruomenės nariai, autoritetingi seniūnijos gyventojai.
„Žmonės, gyvenantys šalia, kaimynystėje, žymiai geriau gali pamatyti, ar tokiai šeimai, tokiam žmogui reikalinga ta parama, ar jis truputį baldo, taip sakant, apgaudinėti savo bendrapiliečius (...) Tos savivaldybės pasiekė vieno dalyko – kad visų mūsų solidarumas pasidaro žymiai taiklesnis ir mažiau kainuojantis“, – antradienį pažymėjo premjeras.
Bandomasis projektas su savivaldybėmis bus vykdomas trejus metus – 2012–2014 metais. Tuomet ketinama apsispręsti dėl vieningo paramos teikimo modelio visose savivaldybėse.